Dél-Afrikában nyerte idei első versenyét az olimpiai bajnok Pars Krisztián

Dél-Afrikában nyerte idei első versenyét az olimpiai bajnok Pars Krisztián

2014. 02. 10.
Megosztás

Január 19-e óta Dél-Afrikában edzőtáborozik Pars Krisztián, a kalapácsvetés olimpiai bajnoka, a tavalyi moszkvai világbajnokság második helyezettje. Edzőjének, Németh Zsoltnak a társaságában immár a nyolcadik alkalommal élvezi a Potchefstroom-i egyetemi sportközpont vendégszeretetét, amelynek neve minden bizonnyal azért „Nordic Training Camp”, mert a város az ország észak-nyugati részében található. Krisztián az elmúlt hétvégén idei első versenyén győződhetett meg arról, hogy felkészülésének első hetei mennyire voltak hatékonyak. Az eredménnyel mindenesetre elégedett lehetett

„Szeretek itt lenni, illetve évről-évre visszatérni ide, mert mindent mindig rendben találunk, a feltételek egyre jobbak, és csupán egy órányi időeltolódással kell számolni – tájékoztatta az olimpiai bajnok iPad-je segítségével a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársát. "Az idő kellemes, amikor a helybéliek azt mondják, hogy milyen hűvös lett, a hőmérő 26 fokot mutat, amikor pedig már ők is jól érzik magukat, a hazai kánikulát idéző 33 fokot. Többek között ezért is esett a választásunk 2000-ben erre a városra. Az edzőtábort nem csupán meleg égövinek, hanem magaslatinak is nevezhetjük, mert a város 1317 méterrel a tengerszint felett helyezkedik el. Potschefstroom kiváló adottságaira más nemzetek atlétái is felfigyeltek, most például rajtunk kívül a lengyel, a francia, a finn és az olasz atlétika is képviselteti magát egy-egy csoporttal. Nem lepődtem meg azon, hogy jelenlegi legnagyobb vetélytársam, a moszkvai VB győztes Fajdek is feltűnt az edzőpályán, de ez egy cseppet sem zavart.”

Pars Krisztián mostani dél-afrikai napi programjáról bajosan lehetne színes beszámolót írni…

„A menetrend egyik napról a másikra alig változik. Délelőtt szinte mindig a dobások vannak a programon, ebéd és egy kis pihenő után délután pedig minden más, azaz erősítés, futó- és ugróedzés, és egy így együttesen úgy napi 6 órás elfoglaltságot, meglehetősen kemény fizikai munkát jelent. A vasárnapokat többnyire az edzőtábor medencéjének a partján töltjük. Folyamatosan mérjük a dobásokat, hiszen minden egyes napnak megvan a maga kihívása. Nagyon fontos meggyőződni arról, hogy éppen hol tartok, miben kell még fejlődnöm. Hozzá kell tennem, hogy ennek az elvárásnak egy kemény edzőtábor kellős közepén, olykor alaposan elfáradva, cseppet sem könnyű megfelelni. Bizonyos teljesítmények viszont arra mutatnak, hogy előbbre tartok, mint tavaly február első felében”

Az egyik „bizonyos teljesítmény” kétség kívül Pars Krisztián idei első és azonnal győzelmet jelentő eredménye lehet, az ígéretesnek is nevezhető 77.84 méteres dobása.

„Örültem a 78 méter körüli kísérletnek, „munkából” és télen ritkán dobtam még ekkorát" – folytatta a beszámolóját a szombathelyi atléta, aki február 17-én utazik haza, és aligha véletlenül ezen a napon, mert így időben érkezhet a 18-ára eső 32. születésnapjára. "Otthon Szombathelyen folytatjuk a felkészülést, február 22-én feltétlenül ott leszek a budapesti téli országos bajnokságon, majd március 13-14-én a téli Európa Kupa következik Portugáliában. Az „igazi” szezon májusban kezdődik el.”

Az olimpiai bajnok hosszú éveken át panaszkodott a lerakódások és a kisebb kopások okozta vállfájdalmaira, amelyek miatt sokszor le kellett mondania az erősítő gyakorlatok elvégzéséről. Ennek következményeképpen a folyamatos edzésmunka kívánalmainak sem tudott maradéktalanul megfelelni.

„Tavaly október 31-én a tatai Kastélypark Klinikán dr. Balogh Péter végezte el a régóta esedékes műtétet, és az óta teljesen tünetmentes vagyok. Ezt az alkalmat is megragadva szeretnék köszönetet mondani neki, hiszen így végre teljes értékű munkát tudok végezni. Most már tényleg csak rajtam múlik, hogy mikor tudom az egyéni csúcsomat újra megjavítani. Idén az Európa-bajnokságra készülünk, Zürichbe, ahol szeretném megvédeni a londoni olimpia évében megszerzett címemet. Lesz még a most kezdődő szezonban csapat Európa Kupa és még 5-6 IAAF Hammer Challenge verseny is. A sorozat arról is szól majd, hogy miként tudok visszavágni a lengyel Pawel Fajdeknek, aki tavaly egy győzelmével kétszer is borsot tört az orrom alá. A „számlát” azonban sokkal inkább jövőre, a következő világbajnokságon szeretném rendezni, és aztán a 2016. évi olimpiai kalapácsvető verseny döntőjében megismételni a londoni győzelmemet. Az egyetlen hátráltató tényezőt, a visszatérő fájdalmaimat sikerült megszüntetni, így azt is kimondhatom, hogy egyenes utat szeretnék bejárni az elkövetkező években.”

(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, Foto: MOB/Kovács Anikó)