Dopping: Tyson Gay majd' félmillió dollárt fizet vissza

Dopping: Tyson Gay majd' félmillió dollárt fizet vissza

2014. 05. 08.
Megosztás

Csaknem 500 ezer dollár pénzdíjat fizet vissza a versenyek szervezőinek Tyson Gay, a doppingolás miatt egy évre eltiltott amerikai sprinter.

A minden idők második leggyorsabb 100-as idejével (9.69 mp) rendelkező világbajnok vágtázót múlt pénteken egy évre tiltotta el az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynöksége (USADA). Gay emellett elfogadta, hogy minden eredményét töröljék 2012. július 15-ig visszamenőleg, mivel akkor használta először azt a krémet, amely anabolikus szteroidot tartalmazott. Az atléta a londoni ötkarikás játékokon a 4x100 méteres váltóval szerzett ezüstérmét már visszaadta a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB).

A brit The Telegraph című lap értesülései szerint Gay ügynöke már megkereste azokat a versenyszervezőket, akik viadalain ügyfele rajthoz állt az elmúlt két évben, és értesítette őket, hogy visszafizetik a felvett pénzdíjakat és fellépési pénzeket.

Az újságnak Ed Warner, a Brit Atlétikai Szövetség elnöke a birminghami Gyémánt Liga-verseny kapcsán azt nyilatkozta, hogy a sprinterrel kötött szerződésben szerepelt, hogy doppingeltiltás esetén vissza kell fizetnie az átvett összeget, ám Gay ügynöke még azelőtt felvette a rendezőkkel a kapcsolatot, mielőtt ők léphettek volna ez ügyben.

Tavaly májusban egy versenyen kívül levett mintában mutattak ki tiltott szert Gay szervezetében. Az USADA akár kétéves eltiltással is sújthatta volna a háromszoros világbajnok sprintert, de azért úszta meg kevesebbel, mert mindenben együttműködött a szervezettel. A 31 éves atléta a döntés értelmében június 23-án térhet vissza, s már jelezte, hogy szeretne versenyezni a mostani szezonban.

Gay szombaton azt mondta: az USADA-val abban állapodott meg, hogy nem árul el részleteket az ügyről. Tavalyi lebukása után pedig annyit közölt, tisztában van azzal, mi történt, hozzátéve, hogy „olyan emberben bízott meg, akiben nem lett volna szabad, mert becsapta őt”, a hibáját viszont elismerte.

(Forrás: MTI)