„Kimondani nem igazán jó, hogy már a 60. életévemet is betöltöttem, de búslakodásra igazán nincs okom: azt csinálhatom, amit szeretek, ráadásul jó egészségben és jó emberek társaságában” – nyilatkozta dr. Hargitay András, az utánpótlás úszóválogatott szövetségi kapitánya a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának. A hetvenes évek háromszoros világ- és Európa-bajnoka második esztendeje tölti be ezt a tisztet, jól összehangoltan az állatorvosi tevékenységével.
„A 60 valóban veretes szám egy ember életében, de nem is olyan régen a 45-ös, aztán az 50-es is ilyennek tűnt. Amióta átvettem az utánpótlás-válogatott irányítását, a szabadidőmnek csupán egy töredékét tölthetem teljes kikapcsolódással, de erre számítottam is. Úgy egyensúlyozok, hogy se a kapitányi tiszt ellátása, se a kórházi munkám ne legyen a másik rovására. Sajnos, a kelleténél jóval kevesebb időt tölthetek a sportolással, így egészen különleges alkalomnak számított, amikor nemrégiben a 23 éves, pilótának készülő nagyfiammal elmehettünk egy kicsit úszni. Régebben hetente legalább egyszer eljutottam az uszodába.”
Ha a vízben nem is, de víz közelben gyakran fordul meg. Rendszeres látogatója – Kiss László szövetségi kapitány és más szakemberek társaságában – a Jövő Bajnokai fejlesztési program régiós központjainak, ahol egy-egy alkalommal 30-40 kiválasztott reménységet vehet szemügyre, és győződhet meg arról, hogy fejlődésük töretlen-e.
A motivációnak belülről kell jönnie
„Sokszor gondolkodom el azon, hogy a hatvanas években milyenek is voltak a mi lehetőségeink a mai srácokéhoz képest. Egy 150 éves épület négypályás medencéjében tempóztunk, ahol alig fértünk el, de Tamás bácsi (Széchy Tamás –a szerk.) azt is elhitette velünk, hogy ennek a pályának is vannak előnyei, noha még a vízfelület sem volt feszített. Ma dubai edzőtáborba küldhetjük el az arra érdemes gyerekeket és az edzőiket, aki pedig lemarad a nagy lehetőségről, az attól kezdve azért is hajt, hogy a következő alkalommal már ő is ott lehessen az arab országba induló gép fedélzetén. A motivációnak ugyanis belülről kell jönnie.”
Bízik abban, hogy az idei hódmezővásárhelyi ifjúsági Európa-bajnokságon és a jövő évi győri EYOF úszóversenyein is sikerrel szerepelnek az utánpótlás hazai legjobbjai. A hódmezővásárhelyi hazai pálya előnye azt is jelenti, hogy versenyszámonként négy-négy magyar is rajthoz állhat. Tekintélyes létszámú csapat vonulhat fel a fiatalok kontinensversenyén, ami nem csak versenyzőknek, hanem a családjuknak, a barátaiknak és még az iskolájuknak is maradandó élményt és dicsőséget jelenthet.
„A Jövő Bajnokai között mindig megfiatalodom, és máris nem érzem magamat 60 évesnek. Ezek a lányok és fiúk közül kerülhet ki a 2020-as tokiói olimpián szereplő magyar úszóválogatott egy része, és közülük néhányan olyan kiugrásra is képesek lehetnek, mint egykor a mai felnőtt válogatott oszlopos tagjai” – hangsúlyozta dr. Hargitay András, aki 1982-ben hagyott fel a versenyzéssel, és amit a mai versenyzők közül kevesen tudnak, 1985 és 1988 között ő volt a magyar válogatott szövetségi kapitánya.
(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, fotó: MTI/Petrovics László)