Pénteken délelőtt a Farkasréti temetőben elbúcsúztatták a helsinki olimpia női 4x100-as gyorsváltó bajnokcsapatának tagját, Littomeritzky Máriát. A tavaly december 24-én, 90 esztendős korában elhunyt bajnokot az olimpiai család nevében Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke búcsúztatta.
Helsinki bajnokát a MOB mellett az úszószövetség részéről - Wladár Sándor elnök levelét felolvasva - Gyepes Ádám elnökségi tag, a BVSC képviseletében Szatmáry Kristóf klubvezető, tanítványai nevében pedig az olimpikon Thuróczy Judit búcsúztatta.
Kulcsár Krisztián a magyar úszósport halhatatlanjától, az olimpiai család egyik meghatározó úszójától köszönt el. Abszolút meghatározó egyéniségtől, aki három olimpián volt a magyar olimpiai csapat tagja, és aki pályafutása végén a fiatalokat segítette új és jobb eredmények eléréséhez.
„Igazi csapatembertől búcsúzunk, akinek mindig fontos volt, hogy adjon, hogy tegyen a másik emberért. Így tett a medencében, annak partján, majd a MÁV kórház patikájában a munkahelyén és a sportvezetői munkája során is. Szegedi lányként érkezett a fővárosba, majd a legendás Mesi, Sárosi Imre irányítása mellett lett a világ legjobb váltójának meghatározó tagja Szőke Kató, Temes Judit, Novák Éva és Ilona társaságában, számos világcsúcsot jegyezve a magyar és a nemzetközi úszósport krónikájába. A csodálatos helsinki szereplés volt pályafutása csúcspontja, ahol a magyar küldöttség valaha volt legsikeresebb szerepléséhez járult hozzá a gyorsváltóban elért aranyérmével. Ők voltak a világ legjobbjai: az 55. magyar olimpiai bajnoki címet nyerték, világcsúccsal. A következő olimpián - Melbourne-ben -, egyéni legjobb eredményeként, 100 pillangón negyedik lett. Három olimpián úszóként, kettőn edzőként vett részt. Amíg egészsége engedte, részt vett az Olimpiai Bajnokok Klubjának rendezvényein. -- Kedvességével, mosolyával bearanyozta a legendák társaságát. Boldogan tért vissza 2002-ben Helsinkibe a jubileumi emléktúra alkalmával, hogy felelevenítse az ötven évvel azelőtti olimpiai élményeket. Az elmúlt néhány esztendőben azonban már el-elmaradt az eseményekről. 2016-ban lett tagja a Magyar Úszó Hírességek Csarnokának, a beiktatási ünnepségre már nem tudott elmenni. Hiányzott. Egykor világverő, erős szervezete megfáradt. Tavaly májusban ünnepelte 90. születésnapját, a 91.-et már nem élheti meg. Szurkolhatott Egerszegi Krisztinának, Kovács Áginak, Risztov Évának és Hosszú Katinkának - Tokió legjobbjaiért azonban már nem szoríthat.”
„Kedves Mária! Karácsonykor hagytál itt bennünket. Egy bajnokkal szegényebb lett az olimpiai mozgalom, és egy kiváló úszóval, edzővel az úszók nagy családja. Megint kevesebben lettek a helsinki hősök. Búcsúzik az olimpiai család. Hiányozni fogsz! Isten veled!” - mondta az olimpiai ezüstérmes vívó sportvezető.
Littomeritzky Mária 1927. május 12-én született Szegeden. 1943 és 1958 között 23 magyar bajnoki címet nyert, a Szegedi UE, a Csepel, majd 1949 után a későbbi BVSC színeiben, gyors és pillangóúszásban. 1948 és 1956 között három olimpián szerepelt. 1952-ben tagja volt annak a csapatnak, mely olimpiai bajnokságot nyert a 4x100 méteres gyorsváltóban. A helsinki aranyváltónak mellette Novák Éva, Novák Ilona, Szőke Katalin és Temes Judit volt a tagja. Az olimpián kívüli legrangosabb eredménye az 1954. évi torinói En-n a 4x100 m gyorsváltóval szerzett aranyérem, illetve az 1947-es párizsi főiskolai világbajnokságon 100 méteres gyorsúszásban elért ezüstérem. A 4x100 m gyorson két alkalommal is tagja volt világcsúcsot elért váltónak.
Sportolói pályafutását követően gyógyszerésznek tanult, a MÁV Kórházban dolgozott. Úszóedzőként utánpótlással foglalkozott. tagja volt a Magyar Testnevelési és Sport Tanácsnak és a Magyar Testnevelési és Sportszövetség országos tanácsának is. Mesteredző, több elismerése között, 2016-tól a magyar úszósport halhatatlanja. A BVSC úszó szakosztály vezetőedzőjeként is kitűnt.
(MOB, fotó: Róth Tamás, MTI/Samai Antónia)