Emléktáblaavatás Egerben és Gödön, emlékezés Varjú Vilmosra

Emléktáblaavatás Egerben és Gödön, emlékezés Varjú Vilmosra

2022. 06. 14.
Megosztás


A Magyar Olimpiai Akadémia az elmúlt héten is több meghívásnak tett eleget, a rendezvényeken az olimpiai családot képviselve.

Június 9-én Mirkóczki Ádám, Eger Megyei Jogú Város polgármestere és Kovács Géza, az Egri Városi sportiskola igazgatója meghívására Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára részt vett Erdélyi Éva, olimpiai 4. helyezett úszónő emléktáblájának avatásán. Az emléktáblát az egri születésű úszó olimpikon családja egykori házának falán, Egerben, a Lájer Dezső utca 17. szám alatt helyezték el. Az emléktábla kezdeményezője a sportolónő lánya, a magyar-amerikai filmrendező Kovács Klaudia, valamint Kovács Cs. Tamás, az érintett körzet önkormányzati képviselője volt. Az úszónő lánya a beszédében azt mondta, fontosnak érzi, hogy az egriek ne csak az édesanyjáról, hanem a város többi olimpikonjáról is megemlékezzenek. Elmesélte, korábban feltűnt neki, hogy Egerben sokkal több utca van férfiról elnevezve, mint nőről, innen jött az Erdélyi Éva utca ötlete, majd később az emléktábláé.

Az eseményen Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára és Minczér Gábor, Eger alpolgármestere is köszöntötték a résztvevőket, méltatták a sportolót, majd Kovács Klaudia és Minczér Gábor leplezte le az emléktáblát. Eger koszorúját Minczér Gábor, a MOB és a MOA virágait Győr Béla helyezte el az emléktáblánál.

Erdélyi Éva 1943-ban Egerben született. A magyar válogatott tagjaként részt vett az 1964. évi tokiói olimpián, ahol Túróczy Judit, Takács Katalin és Madarász Csilla mellett a 4×100 méteres gyorsváltó tagjaként negyedik helyezést ért el. Az olimpián való eredményes szerepeléséért a Magyar Népköztársaság Sport Érdemérem ezüst fokozatát kapta. 1965-ben, a budapesti Universiadén szintén a 4×100 méteres gyorsváltóban arany, a 100 méteres pillangóúszásban pedig bronzérmes lett. Az egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskolán (jelenleg Eszterházy Károly Katolikus Egyetem) magyar–történelem–testnevelés szakon tanári oklevelet szerzett, majd tanárként, később az egri Dobó István Vármúzeum muzeológusaként tevékenykedett. 1978-ban fiatalon, tragikus körülmények között vesztette életét. A Népújság cikke szerint gázrobbanás történt az egri Kodály Zoltán utca első toronyházának 2. emeletén, ahonnan a 34 éves Erdélyi Évát súlyos sérülésekkel szállították kórházba. Az orvosok több napon keresztül próbálták megmenteni az életét, de 1978. március 17-én, Budapesten elhunyt.

Június 9-én délután, a Kolonics György Alapítvány meghívására Gödön, a Duna-parton, a Kolonics György-sétány avatásán vett részt Győr Béla dr. Bartha Csaba, MOB-sportigazgató, Vasvári Ferenc és Bodaki Márk MOB kommunikációs és sajtómunkatársak társaságában. A megemlékezésen számos olimpiai bajnok és érmes, valamint sport- és városvezető részt vett. Dr. Bognár Viktor ötletgazda, az alapítvány kuratóriumi tagja, egykori kenus, gödi lakos nyitotta meg az ünnepséget. A névadóra annak a megemlékezésnek a keretében került sor, amelyet a kétszeres olimpiai bajnok kenus Kolonics György születésének 50. évfordulója alkalmából rendeztek. Az eseményről itt olvasható bővebben.

Június 10-én a Rákospalotai köztemetőben Abonyi János alelnök vezetésével a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör néhány tagja, illetve Győr Béla megemlékezést tartott és megkoszorúzta a kör névadójának, a 85 éve született Varjú Vilmos olimpiai bronzérmes, kétszeres Európa-bajnok súlylökő sírját. A baráti kör immár 15 éve ápolja Rákosszentmihály híres szülöttjének az emlékét.

(MOB-MOA/GyB; fotó: Eger Hírek, Nagy Csaba, MOB/Szalmás Péter)