A Taipeiben zajló 29. nyári Universiadén Fábián László, a MOB sportigazgatója is jelen van, aki számtalan verseny mellett a faluba, és a Nemzetközi Fair Play Bizottság standjára is ellátogatott.
„Nem titok, hogy azért vagyok itt, mert az Universiade egyre közelebb van az olimpiához sportszakmai szempontból - nem véletlen, hogy hatalmas versenyeket látunk minden sportágban. Példának okáért, ma a magyar csapat az orosszal játszik kosárlabdameccset a 18. helyért. Látszik, hogy mennyire sűrű a mezőny, egy orosz csapat is ide tud keveredni. Vagy itt vannak a szerbek, akik a legerősebb vízilabdacsapatukat hozták ki, vélhetően azért, hogy az Eb-, a vb- és az Universiade-bajnoki cím is az övék legyen. De hihetetlen látvány volt a 91 méter feletti gerelyhajítás is! Az asztalitenisz is alátámasztja mindezt, ahol, ismeretem szerint kellemes gondjuk volt a szervezőknek, megoldást kellett találjanak, mert annyira sok asztaliteniszező nevezett. Többek között ezekből a példákból is látszik, hogy nagyon nagy presztizse van az Universiadénak!” – foglalta össze eddigi tapasztalatait a sportigazgató. Majd így folytatta: „Szeretném látni a magyar csapat miként teljesít, hogyan sikerült a felkészülésük. Vélhetően sokakkal fogunk találkozni az olimpiai kvalifikációs versenyeken, és majd azután az olimpián is. Azt kell mondjam, Magyarország helye az éremtáblázaton, a legjobb húszban vagyunk, ugyanazt mutatja, mint amit az olimpián szoktunk elérni, remélem, hogy ez a hely így is marad, és az utolsó napon már nem lesznek nagy meglepetések. Női vízilabdázóink döntőben vannak, így onnan még jön egy érem. A magyar csapat tényleg jól teljesít, külön örülök, hogy itt vagyunk olyan csapatsportágban, egyből női és férfi csapattal, mint a kosárlabda, amiben nem vagyunk közel az olimpiához. Talán bízhatunk benne, hogy ez lendületet ad a fiataloknak, és akár a terem, akár a 3x3 kosárlabdában lehetőségünk lesz a közeljövőben olimpián szerepelni.”
A MOB sportigazgatója a lehető legtöbb versenyhelyszínre kilátogatott, így megnézte többek között az asztalitenisz, a golf, az atlétika, a futball, a vízilabda és a ritmikus gimnasztika versenyket is. Külön programként az Universiade-faluban a magyar csapatot is meglátogatta. A falu, mint mondta, egy nagy olimpia igényeinek is tökéletesen megfelelne. Az étkezőben minden földrész versenyzője megtalálja a maga ízlésének megfelelő ételt-italt, erre külön odafigyelnek a szervezők. A csapatiroda és a szobák mellett a Nemzetközi Fair Play Bizottság standjára is beköszönt, ahol dr. Kamuti Jenő, a bizottság elnöke fogadta a korábbi öttusázót.
„Érezhető és látható, hogy a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) a minél professzionálisabb versenyek megrendezésére törekszik, annak ellenére, hogy a célcsoport elsőként az egyetemisták. Nekem az is tetszik, hogy ismeretem szerint, az indulási korhatárt lejjebb viszik, ami azt a szakmai oldalt erősíti, hogy lássuk azokat a 25 év alatti tehetséges versenyzőket, akik még nem mutakoztak be olimpián, de akár felnőtt Eb-n, vb-n már elindultak, vagy kopogtatnak az olimpia ajtaján.”
Fábián László sportolói pályafutása során Universiadén nem indult, lévén, hogy az öttusa nem Universaide-sportág még. Ugyanakkor az olimpiai bajnok öttusázó elmondta: „Az öttusa erősen kapaszkodik, hátha fel tud kerülni az Universiade programjára. Fontos lépéseket tesz a sportág ebbe az irányba. Végül, de nem utolsó sorban, jövő augusztusban Magyarorság rendezi az Öttusa Egyetemi Világbajnokságot Budapesten!”
(MFPB/DG)