Fiatalokra és versenyekre épít a MASZ

Fiatalokra és versenyekre épít a MASZ

2013. 12. 04.
Megosztás

A Magyar Atlétikai Szövetség korábban soha nem látott mértékű támogatáshoz jut 2013 és 2020 között, köszönhetően a kormány idén július 1-jei bejelentésének, miszerint az említett időszak alatt 135 milliárd forintot biztosít 16 kiemelt sportág számára.

Az atlétika az első kilenc sportági szakszövetség között írhatta alá októberben a közép- és hosszú távú fejlesztési programját elindító támogatási szerződést, melynek értelmében már idén közel 300 millió forint támogatást hívhat le az államtól.

Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár a MASZ kölyök atlétikai gálával összekötött sajtótájékoztatóján emlékeztetett, hogy kormány politikájának köszönhetően soha nem látott források áramlanak a magyar sportba. Mint kiemelte, nem volt még példa arra, hogy ilyen tervezhető, világos feltételek mellett dolgozzanak a szövetségek és azok a műhelyek, ahol az utánpótlás-nevelés és a szakmai munka jelentős része zajlik. Az államtitkár elmondta, hogy az atlétikai sportág idén 376 millió forint támogatásban részesül, amelynek egy részét már meg is kapta. Simicskó István a szövetség fejlesztési koncepcióját kiválónak minősítette, s jelezte, hogy 2020-ig mintegy 18 milliárdos támogatásban részesül az atlétika, 12 milliárd forintot létesítményfejlesztésre, egy milliárdot akadémiákra, 2,3 milliárd forintot pedig az utánpótlásra fordíthatnak majd.
A sportpolitikus hozzátette, hogy ezer pedagógus már megkapta a - sportágfejlesztési támogatástól független - kölyök atlétikai programhoz szükséges képzést, s a tervek szerint összesen 3000-3500 alsó tagozatos tanár sajátítja majd el az atlétikai alapú testnevelés oktatásához szükséges tudást.

Fantasztikus lehetőség kapujában áll az atlétika, hiszen minden adott, hogy újra elfoglalja itthon is méltó helyét, mint a sportok királynője – köszöntötte a vendégeket Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke a kedd délutáni sajtótájékoztatón.

Gyulai jelezte, hogy a szövetség által kidolgozott és a döntés hozók által elfogadott nyolc projekt mindegyike a hosszú távú építkezés jegyében született, és elsősorban a fiatalokra, valamint a versenyekre fókuszál. Ennek részeként az elmúlt héten megkezdődött annak a több mint 122 millió forintnak a folyósítása a klubok felé melyről az elnökség döntött az „Atléták felkészülése műhelytámogatások keretében” elnevezésű pályázat keretein belül, valamint teljesen új versenyrendszert épített fel a szövetség a 2014-es szezonra. Ennek része lesz az újra életre hívott Felnőtt és Utánpótlás Csapat bajnokság, a Magyar Liga és a Magyar Szuper Liga, melyek mind eredményességi díjazással kerülnek megrendezésre.

A műhelyek támogatásához szorosan kapcsolódik a MASZ Nemzeti Atlétikai Akadémia Program-ja , melynek első tagját szintén az elmúlt héten jelentették be Szombathelyen. A Németh Pál Dobó Akadémia vezetője a korábban világbajnoki ezüstérmes kalapácsvető Németh Zsolt, a 2009-ben elhunyt világhírű dobó edző, a „Dobópápa”néven emlegetett Németh Pál fia, aki egyben az olimpiai- és Európa-bajnok kalapácsvető, Pars Krisztián edzője is. A Szombathelyen működő, komoly tradíciókkal és sikerekkel rendelkező dobó műhely további sikereihez Németh Zsolt, valamint fivére Németh László személye több mint garancia.

A korábban maga is világbajnoki döntős atléta Gyulai Miklós a SYMA csarnokban felállított fedett-pálya távolabbi részére hívta fel a sajtó figyelmét, ahol tíz budapesti iskolai diákjai versengtek a Kölyök Atlétika Gála keretein belül, ráadásul iskolánként egy-egy sztáratléta segítségével, akik példaképként álltak az atléta palánták elé. A mindennapos testnevelés részeként az általános iskolákban oktatott Kölyök Atlétika Program a MASZ hosszú távú stratégiájának egyik alappillére. A programok közül az egyik a Kölyök Atlétika klubokban történő megvalósítását segíti elő, ezzel is segtíve az atlétika minél szélesebb utánpótlás bázisának gyarapodását, a tehetségek kiválasztását.

A csapatkapitányok között pályára lépett a vállműtétje után lábadozó, olimpiai bajnok Pars Krisztián (Dobó SE), az újdonsült 800m-es országos csúcstartó Kazi Tamás (Debreceni DSC-SI), a világbajnoki döntős és országos csúcstartó kalapácsvető Orbán Éva (VEDAC) illetve a jövő nagy reménységeit képviselve az ifjúsági világbajnok és junior Európa-bajnoki ezüstérmes Gyurátz Réka (Dobó SE), valamint az ifjúsági világbajnoki ezüstérmes Rivasz-Tóth Norbert (Törökszentmiklósi DAK) is.

(Gyulai Márton, fotók: Zádor Péter)