A MOB által is támogatott Magyar Sporttudományi Társaság (MSTT) és annak Sporttörténeti Szekciója, a Testnevelési Egyetem Társadalomtudományi Tanszéke és az NSK Magyar Olimpiai és Sportmúzeuma Földes Évának, az utolsó magyar szellemi olimpiai érmes születésének centenáriuma alkalmából konferencia keretében emlékezett meg a művészeti versenyeken legsikeresebb magyarokról.
"Az MSTT mai vezetésének hitvallása, hogy a legszélesebb körben szolgálja a sporttudomány minden szegmensét, és így eleget tegyen annak a társadalmi elvárásnak is amit tevékenységével szemben támasztanak. Teljesen természetes, hogy foglalkozunk a magyar sportsikerek történetével, hisz a múlt nagyjainak tisztelete, és tevékenységük, eredményeik ismerete nélkül elképzelhetetlen napjaink és a jövő sikeres sportjának szolgálata. Örömmel adunk teret tehát az ilyen ismereteket bemutató konferenciáknak, kiállításoknak" - mondta dr. Szőts Gábor, az MSTT főtitkára.
"A konferencián dr. Szikora Katalin, a Társadalomtudományi Tanszék vezetője Coubertin báró és családja művészeti tevékenységéről és a szellemi versenyeket is alapító Coubertin művészeti és szervező munkájáról beszélt. Dr. Takács Ferenc, a TF Professor Emeritusa dr. Mező Ferencnek, az egyetlen magyar aranyérmesnek a sporttörténeti munkásságáról tartott előadást. Farkas Ágnes, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum könyvtáros-muzeológusa a „legmagyarabb görög” Manno Miltiadesz képzőművészeti munkásságát és többek között Los Angeles-i ezüstérmet érdemlő szobrát mutatta be. A konferencia apropóját adó dr. Földes Éváról Mecséry Annamária a Savaria Múzeum munkatársa beszélt. Bemutatta a szombathelyi születésű Földes Éva életútját, újságírói, TF-tanári és neveléstörténeti munkásságát" - foglalta össze a mob.hu-nak dr. Szabó Lajos, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója, aki az e kategóriában első induló és érmes Hajós Alfréd és a többi induló magyar építésztársa hasonló jellegű munkásságát mutatta be.
A konferenciához kapcsolódóan a résztvevők megismerkedhettek a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum „Klebelsberg a Sportminiszter” című kiállításával is.
Az előadók olimpiai mozgalomhoz való kötődését az is mutatja, hogy Szabó Lajos, Szikora Katalin és Takács Ferenc a Magyar Olimpiai Akadémia tanácsának, Mecséry Annamária pedig a kétszeres olimpiai bajnok úszóról elnevezett Halmay Zoltán Olimpiai Kör tagja.
(MOB)