Személyi kérdésekről is döntött a MÚSZ elnöksége soros, szerdai ülésén, amelyen kinevezték az új nyílt vízi szövetségi kapitányt, valamint megalakították a szupertoronyugrással foglalkozó bizottságot.
Szupertoronyugró (high diving) bizottságot alakított a Magyar Úszó Szövetség: a szerdai elnökségi ülésen egyhangú szavazással a sportág egyik legfontosabb támogatóját – az öttusaszövetség korábbi vezetőjét – Szabó Lajost bízták meg a testület vezetésével.
Feladatuk a sportág honi megalapozása, egy balatonfüredi létesítmény megépítésének előkészítése – mint Gyárfás Tamás elnök fogalmazott, nem 2021-ben, néhány nappal a világbajnokság rajtja előtt szeretnének csupán foglalkozni az új, és máris hihetetlenül népszerű sportággal (Szabó Lajos egyébként a vb-szervező-bizottság alelnöke is lett egyben). A szándék az, hogy ez a diszciplina már „bevezetett” sport legyen 2021-re, akár önálló szakszövetséggel, ha teljesülnek az ehhez szükséges kritériumok.
Az elnökség döntött arról is, hogy a nyíltvízi úszóknál az átmeneti időszak lezárásaként – melynek során Kiss László vezette ezt a szakágat is – új szövetségi kapitányt nevez ki: a választás a szegediekkel (többek között Olasz Annával) sikert sikerre halmozó Gellért Gáborra esett, akit a tagok egyhangúlag támogattak. Az új kapitány a korábban lefektett válogatási elvek alapján hirdet majd Eb-csapatot: a június 21-i balatonfüredi országos bajnokságot (Európa-kupát) követően, az ott, valamint a portugál nyílt bajnokságon elért eredmények alapján dől el, ki indulhat Berlinben. Gyárfás Tamás mindehhez hozzátette, az új kapitány teljes mértékben élvezi a szövetség támogatását, ő dönt a váltó összeállításáról, és, mint az elnök kijelentette, „ha valaki nemet mond, és nem úszik, annak mi is nemet mondunk, mégpedig hosszú távra. Magyarán: eltiltást kockáztat, aki nem áll be a sorba.”
A tavalyinál is nagyobb eseménynek ígérkezik a június 21-i Magyar Úszás Napja: a központi, balatonfüredi rendezvényen a Jövő Bajnokai program összes résztvevő gyermeke indul, de rendeznek versenyt a „sárgatrikósok” szüleinek is, és a szenioroknak is lesz bajnokságuk. Emellett ermészetesen megrendezik az imént említett 10 km-es nyílt vízi Európa-kupa-viadalt, a kapcsolódó országos bajnokságot, az amatőröknek pedig az olimpiai úszópróbát.
Kiss László szövetségi kapitány rövid áttekintést adott a medencés úszók felkészülésének eddigi tapasztalatairól. A kiemelt kormányzati támogatásnak köszönhetően 12 melegégövi edzőtáborba utazhattak el a kiválasztottak, ami mutatja, hogy a sportág sosem látott megbecsültségnek örvend. Kiss László ugyanakkor önkritikusan megjegyezte, hogy hagyta magát befolyásolni a klubvezetők által, így előfordult, hogy olyanokat vittek el edzőtáborozni – Dara Eszter, Mutina Ágnes –, akik a hazatérést követően többé nem látogatták a Jövő SC edzéseit. Cseh László az elnökség tagjaként megjegyezte, „korábban is előfodult már, hogy pályájuk végén egyes versenyzők még elmennek az ilyen edzőtáborokba, de inkább utolsó nyaralásként fogják fel. Ezt meg kellene előzni, hadd utazzanak a szövetség pénzén fiatal tehetségek – annak idején gyerekként ölni tudtunk volna azért, hogy bekerüljünk a csapatba, nem lenne jó, ha az ilyen esetek miatt esetleg elvesztenénk olyanokat, akik ugrásszerűen fejlődhetnének a táborokban.” Gyárfás Tamás ezt annyival egészítette ki, hogy az úszósportban semmilyen formában nem uralkodhat a középszer, azaz az edzőtáborokban a jövőben kizárólag azok vehetnek részt, akik esélyesek komoly eredményekre.
Kiss László ismertette a nankingi ifjúsági olimpia válogatási feltételeit: közölte, ez az esemény az érintett korosztályok számára az év fő viadala, fontosabb, mint az ifi Eb, hiszen az első, 2010-es szingapúri játékokon elért kiemelkedő eredmények úgymond köteleznek (négy éve a négy aranyérmes szerepléssel a magyar úszók harmadikak voltak az éremtáblán, a legjobb európai nemzetként). Ami biztosra vehető: a tavalyi junior vb-n ezüstérmet szerző Horváth Dávid és Szilágyi Liliána biztos kerettag, a további három-három helyért viszont nagy csata várható, melynek legfontosabb felvonása a csütörtöktől vasárnapig esedékes Budapest-bajnokság.
Az elnökség elfogadta az úszásoktatáshoz a jövőben kötelező edzői licensz kiadásáról született szabályozást, a MÚSZ új etikai szabályzatát, a közgyűlésnek előterjesztendő alapszabály-módosítást – az új PTK-val kell harmóniába hozni –, valamint azt is, hogy a sportágfejlesztési programból biztosított forrásokkal elszámolni nem tudó egyesületeket kizárják a 2014-es támogatásokból. Jelenleg egy ilyen klub van, amelyet érzékenyen érinthet a szankció, hiszen mint Szabó Tünde főtitkár elmondta, már megérkeztek az idei évre időarányosan garantált összegek, amelyeket minden, a pénzügyeit rendben tartó klub megkapott.
(Csurka Gergely)