Az atléták meghallgatásával folytatódott a MOB-ban a kiemelt sportágfejlesztésben részesülő sportágak konzultációs sorozata. A Magyar Atlétikai Szövetség vezetői mindenre kiterjedő bemutatót tartottak az elmúlt időszak eredményeire vonatkozóan a Magyar Sport Napján. Elhangzott: kiemelten fontos a nemzetközi eredményesség, a sportágfejlesztés pedig szinte az egész országot lefedi.
"Ez az időpont akár jelképes is lehet, hiszen 1875-ben ezen a napon, a Magyar Athletikai Club rendezte az első nyilvános szabadtéri európai versenyt, melyen természetesen az atlétikai programok is szerepeltek, mi pedig éppen ezen a napon számolhatunk be az elmúlt időszak sikereiről a MOB-ban" - fogalmazott köszöntőjében Gyulai Márton.
Mint arról beszámoltunk, április végétől ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a kiemelt sportágak elnökei, főtitkárai és szakmai vezetői a MOB, az államtitkárság, a Nemzeti Sportközpontok és a Miniszterelnökség vezető szakmai munkatársaival.
Mint Fábián László sportigazgató bevezetőjében hangsúlyozta, a sportágfejlesztési programokkal kapcsolatban a MOB feladata a szövetségek sportszakmai munkájáról való egyeztetés, konzultáció, azok támogatása, az elvégzett munka, megvalósult projectek közös értékelése.
A megbeszélésen Gyulai Miklós elnök és főtitkár testvére, Márton köszönetét fejezte ki az eddigiektől eltérő, jelentős támogatásért.
A konzultáción a versenysport, az utánpótlássport, a műhelytámogatás, a Kiemelt Edző Program és az infrastruktúrális fejlesztések kerültek bemutatásra.
Gyulai Márton elmondta, a magyar atlétika soha nem volt annyira sikeres, mint 2013-ban. "A nemzetközi eredmények tekintetében jelentős, nagy hagyományokkal rendelkező atlétanemzeteket sikerült megelőznünk a rangsorokban, ehhez az utánpótlás is jelentősen hozzátett."
Az elmúlt időszak beszámolójában elhangzott, kiemelt feladat a felnőtt sportolók versenyeztetése és a nemzetközi eredményesség fenntartása. A szövetség jelentős versenyeket szervez, ilyen a Mezei Futó Magyar Liga, a Gyulai Memorial - mely a világ összes atlétikai viadalát tekintve, objektív szempontok alapján a 20. a rangsorban és több mint 800 ezer néző követte a közvetítéseket -, a közelmúltban rendzett veterán vébé - melynek 3800 résztvevője volt.
A szövetség áldozott a szervezetfejlesztésre is, melyre a megemelkedett sportszakmai és pénzügytechnikai többletfeladatok miatt volt szükség. Kialakították a regionális igazgatóságot, versenyirodát létesítettek.
Az utánpótlással kapcsolatban a főtitkár arról is beszámolt, örömteli, hogy nagyszámú csapatokat tudnak kivinni a korosztályos nemzetközi viadalokra, ez a szám a 30 főt is elérte, amire korábban nem volt példa. A Sport XXI. program bővítéseként szakmai fórumot rendeztek, 49 egyesület részvételével. A Kölyök Atlétikai Programban 30 klub vett részt, ezen felül 4500 darabszámban terjesztettek kiadványt a gyermekeknek, többek közt az óvodás korosztálynak is.
A szövetség egyik legjelentősebb projectje a pályázati rendszerben történő műhelytámogatás, melyre nagyságrendileg 100 millió forintot költenek (94.4 millió ft). Negyvenhét település 70 egyesülete részesül a támogatásban.
Elindult az Atlétikai Akadémiai Program is, ebből a szombathelyi Németh Pál Dobó Akadémia részesül támogatásban, a veszprémi VEDAC és a székesfehérvári ARAK előkészítő fázisban van.
A Kiemelt Edző Programmal kapcsolatban elhangzott, Németh Zsolt, Spiriev Attila és Lengyák György érintett a támogatásban mint atlétaszakember.
A konzultáción a létesítményfejlesztés is napirendre került, összesen 62 millió forintot költöttek dobófészerre, dobószektorra, ketrecre, hálóra, erősítő gépekre, továbbá felújították a 2004-es IAAF fedett pályás atlétikai világbajnokság mobil pályájának szerkezetét.
(MOB/Vasvári Ferenc)