A párizsi UNESCO Palotában rendezett ünnepség keretében vette át a Nemzetközi Fair Play-díjat Gyurta Dániel, olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszó.
A Nemzetközi Fair Play Bizottság azután ítélte meg a magyar világklasszisnak az elismerést, hogy ő a londoni olimpián aratott győzelme után bejelentette: aranyérmének másolatát elviszi a 2012 tavaszán tragikus hirtelenséggel elhunyt norvég mellúszó, Alexander Dale Oen családjának. Gyurta Dániel úgy gondolta, néhai barátja, a 100 méteres táv világbajnoki címvédője bizonyosan győzött volna az olimpián is, ha nem ragadja el a halál.
Nem sokkal később Gyurta beváltotta ígéretét: Oslóba utazott, ahol a norvégiai Év sportolója gála keretében átnyújtotta Dale Oen bátyjának a relikviát. Ezt a cselekedetet ismerte el a Nemzetközi Fair Play Bizottság.
Gyurta Dániel angol nyelven köszönte meg a kitüntetést: „Hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy itt lehetek, ebben az épületben, ahol olyan sokat tesznek egy jobb világért. Amikor a felajánlásomat tettem Alexander családjának, egyáltalán nem az járt a fejemben, hogy ezért külön elismerést kaphatok. Ez a díj sokat jelent, de nem elsősorban miattam fontos: ez is egy üzenetet hordoz, hogy igenis lehet és kell úgy sportolni, hogy a vetélytársak nem egymás megsemmisítésére törekednek, hanem nemes versengés során döntik el, ki a jobb. Őszintén remélem, a sport, a sportolók példát mutatnak, és így magunk is hozzájárulhatunk egy jobb világ megteremtéséhez. Nagyon köszönöm ezt a kitüntetést – hadd mondjam így: Alex nevében is.”
Az ünnepséget különlegessé tette, hogy a szervezet az idén ünnepli fennállásának 50. évfordulóját. Gyurta Dániel mellett még egy, a nemzetközi sportéletben világhírnévnek örvendő kitüntetett vehetett át elismerést Párizsban: a bizottság alapítójáról elnevezett Jean Borotra életmű-díjat Sebastian Coe, olimpiai bajnok atléta, a londoni játékok szervező-bizottságának vezetője kapta meg.
Az ünnepségen jelen volt Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke, NOB-tag, Bogyay Katalin, Magyarország UNESCO-nagykövete, az UNESCO-közgyűlés elnöke, Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke és Nagy Zsigmond, a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója is.
A Nemzetközi Fair Play Bizottságot 1963-ban hozták létre - többek között az UNESCO, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete - közreműködésével, így szerdán a fennállás 50. évfordulóját is ünnepelték. A párizsi székhelyű testületet 2000 óta irányítja dr. Kamuti Jenő.
A fair play díjakat minden évben három kategóriában osztják ki. Elismerés jár sportszerű cselekedetért, a fair play szellemiségének terjesztéséért, illetve a fair play jegyében vezetett sportkarrierért, életvitelért. Az idén először a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének díját is átadták az ifjúsági korosztály arra érdemes képviselőjének.
A díjazottak:
Fair play cselekedet:
Pierre de Coubertin nemzetközi fair play trófea:
Jochen Wollmert - német paraasztaliteniszező
a Fenerbahce U15-ös labdarúgócsapata
Diploma:
Tomas Barroso - portugál kosárlabdázó
Fabio De Giacco - olasz labdarúgó
Gyurta Dániel - magyar úszó
Radoslaw Stanczuk - lengyel kerekesszékes vívó
A fair play népszerűsítése:
Willi Daume nemzetközi fair play trófea:
Carlos Goncalves - portugál kosárlabdázó, kosárlabdaedző
Diploma:
Kahraman Bapcum - labdarúgó, sportújságíró
Classroom Champions - amerikai, kanadai szervezet
Pavel Dacjuk - orosz jégkorongozó
A.S.B.L. Maison Blanche - luxemburgi nonprofit szervezet
Holland Olimpiai Bizottság és Holland Sportkonföderáció, valamint Holland Labdarúgó, illetve Gyeplabda Szövetség közösen
Sportkarrier és élet a fair play jegyében:
Jean Borotra nemzetközi fair play trófea:
Lord Sebastian Coe - brit atléta, sportvezető
Diploma:
Pietro Cappellari - olasz atléta, atlétaedző
Zbigniew Pietrzykowski - lengyel ökölvívó, bokszedző
A NOB elnökének díja ifjúsági kategóriában:
Hrisztiana Pavlu - ciprusi kajakos
(MOB/Csurka Gergely - MTI)