Május 17-én Halmay Zoltán és Tóth II. József Emléknapot rendezett a szombathelyi Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület. Május 18-án, Kunszentmártonban a MOA és az égisze alá tartozó helyi Binder Ottó Olimpiai Baráti Kör emlékkonferenciát rendezett Binder Ottó, magyar királyi honvéd vezérőrnagy, lovas olimpikon születésének 130. évfordulója tiszteletére. Május 20-án helyezték örök nyugalomra Bíró Mihályt, a kiváló birkózó sportdiplomatát, a MOB volt tagját az Érdi Köztemetőben. A Magyar Olimpiai Akadémia hírei következnek.
Május 17-én, pénteken Halmay Zoltán és Tóth II. József Emléknapot rendezett a szombathelyi Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület. Délelőtt stadiontúra keretén belül az egyesület küldöttsége a budapesti vendégekkel együtt az Új Hidegkuti Nándor Stadionban megtekintette a Halmay Zoltánról, az MTK első olimpiai bajnokáról elnevezett szektort. A stadiont Patkovics Bence, az MTK-média szerkesztője mutatta be a küldöttségnek. Délben megemlékezés és koszorúzás volt a Farkasréti temetőben Halmay Zoltán sírjánál. Bódayné Blaha Judit az MTK, dr. Hencsei Pál a MOA és a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör, Gál László a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület részéről emlékezett és koszorúzott. Ezután Nagy Béla, a Ferencváros 75 éve született egykori krónikása sírjánál koszorúzott és emlékezett Vakulya László, az FTC Baráti Kör részéről valamint Gál László. Délután a Csepeli temetőben megemlékeztek és koszorúztak Tóth II. József sírjánál. Az Aranycsapat 90 éve született labdarúgóra emlékezett a szülőhelye, Mersevát képviseletében Beleznay László és Gál László. A programon részt vett ifj. Tóth József is. Kora este koszorúztak Tóth II. József és Czibor Zoltán szobránál, a Csepeli Stadion előtti téren. Itt Buzek László csepeli legenda, minden idők legjobb magyar röplabdázója emlékezett híres csepeli társaira.
Május 18-án, szombaton délelőtt Kunszentmártonban a Magyar Olimpiai Akadémia és az égisze alá tartozó helyi Binder Ottó Olimpiai Baráti Kör emlékkonferenciát rendezett Binder Ottó, magyar királyi honvéd vezérőrnagy, lovas olimpikon születésének 130. évfordulója tiszteletére. A köszöntők után Binder Ottó tábornok életútja, különös tekintettel az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregében és a Magyar Királyi Honvédségben betöltött szerepére címmel dr. Szabó János, a Binder Ottó Olimpiai Baráti Kör elnöke, Binder Ottó, a kiváló lovas címmel dr. Hecker Walter egyetemi tanárának, a Pannon Lovasakadémia alapító főigazgatójának előadása hangzott el. A konferencia résztvevői megkapták a MOB és a MOA támogatásával készült, Győr Béla MOA-főtitkár által szerkesztett, dr. Szabó János Binder Ottóról új adatokat tartalmazó írásával megjelent kiadványt, amely a Kunszentmártoni Sporttörténeti Füzetek első kötete. Binder Ottó emléktáblájánál a MOA koszorúját dr. Hencsei Pál, a MOA tanácsának tagja helyezte el.
Május 19-én, születésének 90. évfordulóján emléktábla-állítással tisztelegtek az Aranycsapat tagjának, Tóth II. József emlékének. Az emléktáblát a merseváti Művelődési Ház mellett épült új sportöltöző falán helyezték el. Csillag Albert polgármester köszöntötte az ünnepség részvevőit, majd felidézte Tóth II. József életútját. 1929. május 16-án, Merseváton született, 10 éves koráig nagyszülei nevelték, amíg a szülők Csepelen vállaltak munkát, így próbáltak érvényesülni. A labdarágással is itt ismerkedett meg, innen vezetett útja a Csepel SC-hez, ahol pályafutása befejezéséig szerepelt. Játszott és gólt is szerzett az angolok elleni 7:1-es mérkőzésen, valamint pályára lépett az 1954. évi labdarúgó világbajnokságon. A döntőben sajnos már nem játszhatott, a brazilok ellen súlyosan megsérült.
Edzőként a szülőfalujához közeli Pápai Textilesnél is dolgozott, gyakori vendég volt akkoriban Merseváton. Később is többször felkereste szülőfaluját, rokonságát. Mersevát mindig is büszke volt híres szülöttére, aki sok dicsőséget szerzett a magyar nemzetnek.
Ezt követően Gál László, a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület alelnöke méltatta Tóth II. József pályafutását és életét. Kiemelte, hogy – bár sokan még ma sem sorolják az Aranycsapat tagjai közé – ő semmivel sem maradt el nagynevű társaitól. 2015-ben megjelent, Az Aranycsapat elfeledett legendái című könyvével is erre szerette volna felhívni a figyelmet.
Tóth II. József életére a hűség volt jellemző. Hűség egyesületéhez, munkahelyéhez, feleségéhez és lakóhelyéhez, Csepelhez. Hű maradt hazájához és hitéhez is, pedig ez a „Vörös Csepelnél" nem számított jó pontnak. „Sohasem voltam párttag, nem is akartam közéjük tartozni. Világéletemben hívő katolikus voltam, ministráltam, misére jártam, és istenhívőként is fogok meghalni" – hangoztatta több alkalommal is.
Mindkét beszédben elhangzott, hogy Tóth II. József sportolói pályafutása, szerény, tisztességes, becsületes élete követendő példa lehet a mai fiatalok számára. Az ünnepségen Németh Nyiba Sándor, egykori birkózó olimpikon Aranycsapat című versével emlékezett Tóth II. Józsefre és egy remek Tóth II. festményt is átadott ajándékul a falu első emberének. Ő a szomszédos Kenyeriben született és sportolói karrierje szintén Csepelhez kötődött.
Az emléktáblát Csillag Albert polgármester és Halmosi Zoltán 11-szeres válogatott labdarúgó leplezték le, majd koszorút helyezett el a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület, Mersevát Község Önkormányzata és a Merseváti Sportegyesület. A megemlékezésen a Magyar Olimpiai Akadémiát dr. Hencsei Pál tanácstag képviselte.
Május 20-án, hétfőn délután helyezték örök nyugalomra Bíró Mihályt, a kiváló birkózó sportdiplomatát, a MOB korábbi tagját az Érdi Köztemetőben. A Magyar Olimpiai Bizottság képviseletében Győr Béla MOA-főtitkár, a MOB Emlék- és Hagyományőrző Albizottság vezetője helyezte el a ravatalnál a szervezet koszorúját. A polgári szertartás után a Magyar Birkózó Szövetség nevében Bacsa Péter olimpikon alelnök emlékezett meg a jeles sportvezetőről.
(MOB-MOA/Győr Béla, Gál László; fotó: Blaha Judit, Gál László, Róth Tamás)