Halmay Zoltánra, Binder Ottóra és Tóth II. Józsefre emlékeztek, Bíró Mihálytól búcsút vettek

Halmay Zoltánra, Binder Ottóra és Tóth II. Józsefre emlékeztek, Bíró Mihálytól búcsút vettek

2019. 05. 23.
Megosztás


Május 17-én Halmay Zoltán és Tóth II. József Emléknapot rendezett a szombathelyi Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület. Május 18-án, Kunszentmártonban a MOA és az égisze alá tartozó helyi Binder Ottó Olimpiai Baráti Kör emlékkonferenciát rendezett Binder Ottó, magyar királyi honvéd vezérőrnagy, lovas olimpikon születésének 130. évfordulója tiszteletére. Május 20-án helyezték örök nyugalomra Bíró Mihályt, a kiváló birkózó sportdiplomatát, a MOB volt tagját az Érdi Köztemetőben. A Magyar Olimpiai Akadémia hírei következnek.

Május 17-én, pénteken Halmay Zoltán és Tóth II. József Emléknapot rendezett a szombathelyi Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület. Délelőtt stadiontúra keretén belül az egyesület küldöttsége a budapesti vendégekkel együtt az Új Hidegkuti Nándor Stadionban megtekintette a Halmay Zoltánról, az MTK első olimpiai bajnokáról elnevezett szektort. A stadiont Patkovics Bence, az MTK-média szerkesztője mutatta be a küldöttségnek. Délben megemlékezés és koszorúzás volt a Farkasréti temetőben Halmay Zoltán sírjánál. Bódayné Blaha Judit az MTK, dr. Hencsei Pál a MOA és a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör, Gál László a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület részéről emlékezett és koszorúzott. Ezután Nagy Béla, a Ferencváros 75 éve született egykori krónikása sírjánál koszorúzott és emlékezett Vakulya László, az FTC Baráti Kör részéről valamint Gál László. Délután a Csepeli temetőben megemlékeztek és koszorúztak Tóth II. József sírjánál. Az Aranycsapat 90 éve született labdarúgóra emlékezett a szülőhelye, Mersevát képviseletében Beleznay László és Gál László. A programon részt vett ifj. Tóth József is. Kora este koszorúztak Tóth II. József és Czibor Zoltán szobránál, a Csepeli Stadion előtti téren. Itt Buzek László csepeli legenda, minden idők legjobb magyar röplabdázója emlékezett híres csepeli társaira.

Május 18-án, szombaton délelőtt Kunszentmártonban a Magyar Olimpiai Akadémia és az égisze alá tartozó helyi Binder Ottó Olimpiai Baráti Kör emlékkonferenciát rendezett Binder Ottó, magyar királyi honvéd vezérőrnagy, lovas olimpikon születésének 130. évfordulója tiszteletére. A köszöntők után Binder Ottó tábornok életútja, különös tekintettel az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregében és a Magyar Királyi Honvédségben betöltött szerepére címmel dr. Szabó János, a Binder Ottó Olimpiai Baráti Kör elnöke, Binder Ottó, a kiváló lovas címmel dr. Hecker Walter egyetemi tanárának, a Pannon Lovasakadémia alapító főigazgatójának előadása hangzott el. A konferencia résztvevői megkapták a MOB és a MOA támogatásával készült, Győr Béla MOA-főtitkár által szerkesztett, dr. Szabó János Binder Ottóról új adatokat tartalmazó írásával megjelent kiadványt, amely a Kunszentmártoni Sporttörténeti Füzetek első kötete. Binder Ottó emléktáblájánál a MOA koszorúját dr. Hencsei Pál, a MOA tanácsának tagja helyezte el.

Május 19-én, születésének 90. évfordulóján emléktábla-állítással tisztelegtek az Aranycsapat tagjának, Tóth II. József emlékének. Az emléktáblát a merseváti Művelődési Ház mellett épült új sportöltöző falán helyezték el. Csillag Albert polgármester köszöntötte az ünnepség részvevőit, majd felidézte Tóth II. József életútját. 1929. május 16-án, Merseváton született, 10 éves koráig nagyszülei nevelték, amíg a szülők Csepelen vállaltak munkát, így próbáltak érvényesülni. A labdarágással is itt ismerkedett meg, innen vezetett útja a Csepel SC-hez, ahol pályafutása befejezéséig szerepelt. Játszott és gólt is szerzett az angolok elleni 7:1-es mérkőzésen, valamint pályára lépett az 1954. évi labdarúgó világbajnokságon. A döntőben sajnos már nem játszhatott, a brazilok ellen súlyosan megsérült.

Edzőként a szülőfalujához közeli Pápai Textilesnél is dolgozott, gyakori vendég volt akkoriban Merseváton. Később is többször felkereste szülőfaluját, rokonságát. Mersevát mindig is büszke volt híres szülöttére, aki sok dicsőséget szerzett a magyar nemzetnek.

Ezt követően Gál László, a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület alelnöke méltatta Tóth II. József pályafutását és életét. Kiemelte, hogy – bár sokan még ma sem sorolják az Aranycsapat tagjai közé – ő semmivel sem maradt el nagynevű társaitól. 2015-ben megjelent, Az Aranycsapat elfeledett legendái című könyvével is erre szerette volna felhívni a figyelmet.

Tóth II. József életére a hűség volt jellemző. Hűség egyesületéhez, munkahelyéhez, feleségéhez és lakóhelyéhez, Csepelhez. Hű maradt hazájához és hitéhez is, pedig ez a „Vörös Csepelnél" nem számított jó pontnak. „Sohasem voltam párttag, nem is akartam közéjük tartozni. Világéletemben hívő katolikus voltam, ministráltam, misére jártam, és istenhívőként is fogok meghalni" – hangoztatta több alkalommal is.

Mindkét beszédben elhangzott, hogy Tóth II. József sportolói pályafutása, szerény, tisztességes, becsületes élete követendő példa lehet a mai fiatalok számára. Az ünnepségen Németh Nyiba Sándor, egykori birkózó olimpikon Aranycsapat című versével emlékezett Tóth II. Józsefre és egy remek Tóth II. festményt is átadott ajándékul a falu első emberének. Ő a szomszédos Kenyeriben született és sportolói karrierje szintén Csepelhez kötődött.

Az emléktáblát Csillag Albert polgármester és Halmosi Zoltán 11-szeres válogatott labdarúgó leplezték le, majd koszorút helyezett el a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület, Mersevát Község Önkormányzata és a Merseváti Sportegyesület. A megemlékezésen a Magyar Olimpiai Akadémiát dr. Hencsei Pál tanácstag képviselte.

Május 20-án, hétfőn délután helyezték örök nyugalomra Bíró Mihályt, a kiváló birkózó sportdiplomatát, a MOB korábbi tagját az Érdi Köztemetőben. A Magyar Olimpiai Bizottság képviseletében Győr Béla MOA-főtitkár, a MOB Emlék- és Hagyományőrző Albizottság vezetője helyezte el a ravatalnál a szervezet koszorúját. A polgári szertartás után a Magyar Birkózó Szövetség nevében Bacsa Péter olimpikon alelnök emlékezett meg a jeles sportvezetőről.

(MOB-MOA/Győr Béla, Gál László; fotó: Blaha Judit, Gál László, Róth Tamás)