A szombathelyi tornász Challenge vk-versenyen Mayer Gréta, Mészáros Krisztofer és Székely Zója szerzett aranyérmet. Dévay Márk ezüstérmet nyert a triatlonosok csehországi világkupa-viadalán. Győzelemmel rajtolt az asztalitenisz csapat Eb-n a női válogatott. Palkovits István egyéni csúcsot futott 3000 méter akadályon Zágrábban. Valter Attila a Spanyol Kerékpáros Körversenyen 15 szakasz után a 22. helyen áll. Buzsáki Virág 21. a franciaországi mountain bike vk-n. A teniszező Bondár Anna tornát nyert Svájcban. Evezőseink lemaradtak az olimpiai kvótákról a belgrádi világbajnokságon. Pongrátz Biankának 4 korong hiányzott az olimpiai kvalifikációs skeet Eb döntőjétől. Sopron női olimpiai kvalifikációs kosárlabdatornát rendezhet 2024-ben.
Torna. Rangos Waberer's Challenge Világkupaversenyt rendeztek Szombathelyen. 32 ország tornászai, köztük olimpiai bajnokok, érmesek küzdöttek a magyar élmezőnnyel az érmekért. A magyarok három arannyal, két ezüsttel és három bronzzal fejezték be a hétvégi viadalt. Mayer Gréta ugráson, Mészáros Krisztofer talajon, Székely Zója felemáskorláton végzett az élen. Zója mellé a dobogó harmadik fokára Cziffra Bettina Lili állhatott fel. A két ezüst Mészáros Krisztofer (korlát) és Czifra Bettina Lili (talaj) nevéhez fűződik. Krisztofer a nyújtón szerzett bronzzal tette teljessé éremkollekcióját. Harmadik lett Molnár Botond ugrásban. A tornászok következő megmérettetése hétvégén lesz. A csapatbajnokságnak és az országos bajnokságnak a fővárosi Központi Tornacsarnok ad otthont. Az olimpiai kvalifikációs világbajnokságot szeptember 30. és október 8. között rendezik Antwerpenben. A világbajnokságon 9 csapat, további egyéni összetett illetve szerspecialista kvótahelyek találnak gazdára.
Triatlon. Dévay Márk ezüstérmet nyert a férfi triatlonosok csehországi világkupa-versenyén Karlovy Varyban. A tavaly ugyanitt hetedikként végző magyar versenyző 1:53:07 óra alatt teljesítette az 1500 méter úszásból, 40,8 kilométer kerékpározásból, majd zárásként 10 km futásból álló olimpiai távot. Márk a világranglistán 6 helyet javítva a korábbi pozícióján a 21. helyen áll. Dévay Zsombor 1:56:40 órás idővel a 22. helyen végzett, míg Faldum Gábornak nem sikerült célba érnie, ahogyan 17 riválisának sem az 58 fős mezőnyben. A nőknél egy magyar induló volt, Sárszegi Noémi, aki 2:16:04 óra alatt a 32. helyen végzett. Sportolóink legközelebb szeptember 22-24. között rendezendő világbajnoki döntőben a spanyolországi Pontevedrában állnak rajthoz. A férfiaknál Lehmann Csongor, Dévay Márk, Faldum Gábor és Bicsák Bence, a nőknél Kuttor-Bragmayer Zsanett fog megmérkőzni.
Asztalitenisz. A magyar női válogatott megnyerte első csoportmérkőzését Malmöben az asztalitenisz csapat Európa-bajnokságon, ezzel nagy lépést tett a nyolcaddöntőbe jutás felé. Madarász Dóra, Póta Georgina és Nagyváradi Mercédesz a belgákkal csapott össze az F csoport nyitótalálkozóján, és érvényesítve a papírformát, magabiztosan, 3-0-ra győzött. A hatodik helyen kiemelt magyar női csapat hétfőn az ukránokkal játszik, a férfiak pedig a portugálokkal kezdenek ugyanezen a napon. Az Eb-re a kontinens 24-24 legjobb együttese jutott ki, mindkét nemnél nyolc háromcsapatos csoportot alakítottak ki, ezekből az első két-két gárda jut tovább az egyenes kieséses szakaszba. A vasárnapig tartó torna a jövő februári dél-koreai csapat vb-re kvalifikáló kontinentális verseny: a negyeddöntősök automatikusan kijutnak, további négy hely pedig azoknak a nyolcaddöntős csapatoknak jut, amelyek a legjobb pozíciót foglalják majd el az októberi világranglistán. A malmői Eb győztese kvótát szerez a párizsi olimpiára, az 1-18. helyezettek pedig selejtező nélkül jutnak ki a 2025-ös csapat Eb-re.
A magyarok további programja a csoportszakaszban:
hétfő (szeptember 11.)
nők: Magyarország-Ukrajna 19.00
férfiak: Magyarország-Portugália 13.00
kedd (szeptember 12.)
férfiak: Magyarország-Görögország 16.00
Atlétika. Palkovits István hatalmas egyéni csúccsal a hatodik helyen ért célba 3000 méter akadályon Zágrábban a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) kontinentális sorozatának arany kategóriájú viadalán, melyen Kozák Luca megnyerte futamát 100 méter gáton. A budapesti világbajnokságon is szerepelt 22 éves atléta 8:18.74 perces eredménnyel ért célba, így karrierje során először futott 8:20 percen belüli időt. Palkovits ráadásul több mint öt másodpercet javított eddigi egyéni csúcsán (8:23.80 perc). A verseny másik magyarja, a 100 méter gáton világbajnoki elődöntős, Európa-bajnoki ezüstérmes Kozák Luca 12.97 másodperces idővel nyerte meg futamát.
Kerékpár. A Vuelta a Espana országúti kerékpáros körverseny vasárnapi, 15. szakaszán Valter Attila – csapatát támogatva – a 100. helyen ért célba. Az elmúlt napok brutális szakaszai után ezúttal könnyebb nap várt a mezőnyre, amelyen végül a portugál Rui Costa diadalmaskodott 45 kilométer/órás átlag feletti sebességgel. Valter – aki az előző napokban remekül segítette Kusst, valamint az összetettben változatlanul dobogón álló szlovén Primoz Roglicot és a dán Jonas Vingegaard-t – ezúttal 11:43 perc hátránnyal lett századik, és összetettben két helyet rontva a 22. 44 perc hátránnyal. Hétfőn szünnap lesz, kedden pedig a Liencres Playa és Bejes közötti 120,5 kilométer és hegyi befutó vár a mezőnyre. A 78. Vuelta a Espana egy hét múlva, vasárnap Madridban zárul.
Montain Bike. Buzsáki Virág a 21. helyen végzett a mountain bike világkupa-sorozat franciaországi állomásán. A Les Gets-ben rendezett viadalon a férfiak olimpiai számában rajthoz állt Palumby Zsombor, ő két kör hátránnyal a 81. lett. A nőknél 69-en, a férfiaknál 105-en álltak rajthoz.
Tenisz. Bondár Anna nyerte a svájci Montreux-ben rendezett 60 ezer dollár (21,5 millió forint) összdíjazású salakpályás női tenisztornát. A világranglista 123. helyezettje harmadik kiemelt volt a tornán, amelynek döntőjében 6:4, 6:1-re győzte le a selejtezőből érkezett német Anna Gabricot (684.). Bondár 22. alkalommal játszott döntőt az ITF-sorozatban, mérlege 13 győzelem és 9 vereség.
Evezés. A belgrádi világbajnokságon rajthoz állt magyar egységek nem szereztek kvótát a párizsi olimpiára. A kétszeres olimpikon Pétervári-Molnár Bendegúz a hatos pályán kapott helyet a normálsúlyú egypár C döntőjében, melyben 7:13.15 perces idővel utolsóként ért célba és ezzel a 18. helyen végzett. A szerb fővárosban kilenc kvótát osztottak egypárban a 2024-es párizsi játékokra. A Juhász Adrián, Simon Béla kormányos nélküli kettes a huszadik helyen zárta a világbajnokságot, miután a szombati D döntőben másodikként haladt át a célvonalon. Juhászék messze voltak a kvótaszerzéstől, miután a vb-n a kormányos nélküli ketteseknél 11 indulási jogot osztottak ki.
A nem olimpiai számok közül a Szabó Bence, Furkó Kálmán könnyűsúlyú kettes, ahol négy egység állt a rajthoz, ezüstérmet nyert. A magyar egység ezzel megszerezte a magyar küldöttség egyetlen érmét a szerb fővárosban. A háromszoros vb-ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok Galambos Péter a könnyűsúlyú egypár – szintén nem olimpiai szám – fináléjában a rajtot követően a legszelesebb oldalon is élre állt. Féltávra azonban visszacsúszott az ötödik helyre. Majd az erősödő szélben egyre jobban leszakadt az élmezőnytől, és végül 8:07.25 perces idővel ötödikként haladt át a célvonalon.
Az európai evezősöknek a következő olimpiai kvalifikációs versenye a 2024 április 25-28. között Szegeden rendezendő Európa-bajnokság lesz. Ott az egypárevezős és a könnyűsúly kétpár versenyszámban 3-3 kvóta talál gazdára. Az utolsó kvótákat, minden hajóosztályban kettőt a május 19-21-i luzerni világkupán osztják ki.
Az eddig megszerzett olimpiai kvóták versenyszámok szerint:
Sportlövészet. Pongrátz Bianka 75 lövés után a hatodik helyen állt a női skeetben az Eszéken zajló olimpiai kvalifikációs sportlövő Európa-bajnokság első versenynapját követően. Pongrátz 72 korongos teljesítményt ért el: az első rotéban mindössze egyet hibázott, a második sorozatban mind a 25 korongot lelőtte, a harmadikban pedig kettőt rontott. Ezzel a hatodik, vagyis döntős helyen állt. A hétfő reggeli folytatás már kevésbé sikerült. A negyedik 25 lövésében szintén kettőt hibázott, de az utolsó sorozatban a 4 korongot hibázott, ez már nem fért bele, hogy a kvótások közé kerüljön. Ezzel saját magyar csúcsát beállítva, 116 korongos teljesítménnyel a 18. helyen végzett. A hatos döntőbe jutáshoz legalább 120 korongra volt szükség. A szám másik magyarja, Molnár Diána 92 koronggal a 38. helyen végzett.
A férfi skeetlövők versenyében három magyar szerepelt, közülük Jakó Attila 113 találattal a 62., míg Domokos Gábor 103 találattal a 70., Saranszky Péter pedig 97 koronggal a 73. A kontinensbajnokságon versenyszámonként egy ötkarikás kvóta talál gazdára.
Kosárlabda. Sopron ad otthont a párizsi olimpia egyik női kosárlabda selejtezőtornájának, amelyen a magyar válogatott is érdekelt lesz.
A nemzetközi szövetség (FIBA) szombaton hirdette ki a kvalifikációs tornák négy házigazdáját, melyek egyike a magyar bajnok és kupagyőztes Sopron Basket otthona lesz 2024. február 8. és 11. között. Báder Márton, a szövetség (MKOSZ) elnöke az MTI-nek elmondta, minden sportdiplomáciai eszközt latba vetettek annak érdekében, hogy 44 év után ismét ott legyen a magyar női csapat az ötkarikás játékokon. Székely Norbert szövetségi kapitány együttese azáltal vehet részt a selejtezőben, hogy júniusban negyedik lett Ljubljanában az Európa-bajnokságon. Sopron mellett Antwerpen, Rio de Janeiro és a kínai Hszian lesz selejtezőtorna házigazdája, a 16 csapatos mezőnyből tíz jut ki az olimpiára. A hűség városában négy válogatott – köztük a magyar – szerepel, és három szerez ötkarikás kvótát.
A párizsi játékokon eddig csak a rendező franciák és a tavaly világbajnok amerikaiak biztosították a helyüket. A 16 csapatos kvalifikációban eddig 14 gárda ismert: az Egyesült Államok (világbajnok), Belgium, Spanyolország, Franciaország, Magyarország, Szerbia és Németország (az Eb legjobbjai), Kína, Japán, Ausztrália és Új-Zéland (az Ázsia-bajnokság legjobbjai), Brazília (az Amerika-bajnokság legjobbja), valamint Nigéria és Szenegál (az Afrika-bajnokság legjobbjai). Hozzájuk csatlakozik még a novemberben esedékes amerikai előselejtezőről két együttes. A magyar női válogatott eddig egyszer, 1980-ban szerepelt olimpián, és negyedikként zárt Moszkvában.