Hatan a Magyar Úszó Hírességek Csarnokában

Hatan a Magyar Úszó Hírességek Csarnokában

2013. 11. 17.
Megosztás

Szombaton este hat úszó hirességet iktattak be a a Magyar Úszó Hírességek Csarnokába Százhalombattán.

A Hírességek Csarnokának tagjait egy kuratórium nevezte meg, melynek tagjai Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke, Szabó Tünde, a Magyar Úszó Szövetség főtitkára, Kósa Lajos, a 2021-es vizes vb szervezőbizottságának elnöke, Simicskó István, sportért és ifjúságért felelős államtitkár, Vezér Mihály, Százhalombatta polgármestere és Szél Pál, a százhalombattai önkormányzat Ifjúsági, Sport, Kulturális és Közrendi bizottságának elnöke.
A döntés előtt meghallgatták az úszótársadalom és a sportág híveinek véleményét az interneten.
A város központjában működő konferencia és rendezvényközpontban kapott helyet a hirességek csarnoka.

Az elsők között Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás mellett Hargitay András, az edzők közül Kiss László, posztumusz pedig Hajós Alfrédnak és Széchy Tamás került a hirességeg csarnokába.

Hajós Alfréd (1878-1955): kétszeres olimpiai bajnok, 1896-ban Athénban 100 méteres és 1200 méteres gyorsúszásban. 1924-ben a művészeti olimpián is ezüstérmes (első díjat nem adtak ki), erre egyeten ember sem volt képes a világtörténelemben. Később magyar válogatott focista lett és szövetségi kapitány, építészmérnökként pedig számos épület őrzi emlékét. Ő tervezte a debreceni Aranybika Szállót, több miskolci és budapesti középületet, legfontosabb hagyatéka azonban a róla elnevezett margitszigeti sportuszoda, az első európai fedett uszoda.

Széchy Tamás (1931-2004): Az úszópápa, dolgozott a KSI, a Honvéd, az Újpest, a BRSE, a Sport Plusz OTP SE egyesületeinél. Legnevesebb tanítványai: Hargitay András, Verrasztó Zoltán, Wladár Sándor, Darnyi Tamás, Szabó József, Czene Attila, Rózsa Norbert.

Hargitay András: A müncheni olimpián 16 évesen lett bronzérmes 400 vegyesen, egy év múlva Belgrádban már megnyerte a világbajnokságot, ezzel kezdődött a vegyesúszás magyar hegemóniája. Háromszor nyert vb-t, 1975-ben Caliban 200 vegyesen is aranyérmes lett a 400 mellett. Háromszoros Európa-bajnok, Universiade-győztes. Sikeres állatorvos.

Egerszegi Krisztina: 5-szörös olimpiai bajnok. 1988-ban 14 évesen nyert 200 háton, 1992-ben 100 és 200 háton, valamint 400 vegyesen lett aranyérmes, majd Atlantában 200 háton is győzött. Mellette olimpiai ezüst- és bronzérmes, kétszeres világbajnok, 9-szeres Európa-bajnok, 84-szeres magyar bajnok. 17 évig nem tudták megdönteni világcsúcsát 200 háton, csak cápadresszben sikerült ez később. 22 évesen (!) vonult vissza a sporttól.

Darnyi Tamás: négyszeres olimpiai bajnok: 1988-ban 200 és 400 vegyesen, 1992-ben pedig szintén ebben a két számban lett első. Négyszeres világbajnok, 8-szoros Európa-bajnok, 59-szeres magyar bajnok. Jelenleg úszóiskolát vezet, nyilatkozni nem szokott.

Kiss László: 22 évesen edző lett az úszóként háromszoros magyar bajnok sportember. Kiemelkedő tanítványai: Egerszegi Krisztina, Güttler Károly, Kovács Ágnes, Batházi István, Cseh László. Hatszor nyerte el az Év edzője elismerést, számtalan kitüntetés birtokosa, 2000 óta szövetségi kapitány.