Gyurta Dániel az Újpestnél folytatja pályafutását!

Hét régióban készítik fel a legjobbakat 2017-re és 2021-re

2013. 09. 30.
Megosztás

Fontos egyeztetést tartott a Magyar Úszó Szövetség vezérkara a sportágfejlesztési program elindításával kapcsolatban, a Magyar Olimpiai Bizottság képviselői, illetve a hét régió szakmai és önkormányzati vezetőinek részvételével.

Gyárfás Tamás, a MÚSZ elnöke bevezetőjében elmondta, sosem látott lehetőség előtt áll a magyar úszósport, hiszen a milliárdos nagyságrendű kormányzati támogatás, illetve a 2021-es világbajnokság szédületes távlatokat nyit a sportág előtt. A tömegesítés – így a „Minden gyerek tanuljon meg úszni!” program – azonban csak az egyik a célok között. „Azt szeretnénk, hogy a 2017-es junior világbajnokság és a 2021-es világbajnokság ne csupán csodálatos esemény legyen, de nagyszerű magyar sikereket is hozzon – szögezte le Gyárfás Tamás. – Minden eddiginél komolyabban akarjuk venni, hogy erős csapatokat állítsunk ki a jövőben is – hiszen az úszószövetségre és a MOB-ra is igaz, hogy megannyi más feladat mellett az eredményesség a legfőbb mérce. Hiába tanítjuk meg gyerekek ezreit úszni – ha Gyurta Dani esetleg hetedik lesz, Hosszú Katinka pedig mondjuk kiesik az előfutamban, minket kis túlzással kikergetnek a világból. Viszont ha Dani is nyer, Katinka is nyer, az mindennél nagyobb húzóerőt jelent, és még több fiatal választja majd az úszósportot.” Az elnök hozzátette: a most kidolgozott program egyértelmű célja, hogy régiónként minden eddiginél jobb feltételek között és szakmai támogatással készüljenek a fiatal tehetségek. „Ha 2017-ben van egy ütőképes csapatunk, 2021-ben is lesz kikből válogatni, ez egyértelmű.”

Az úszószövetség ugyanakkor nem parttalanul támogatja a fejlesztési programban résztvevő klubokat. Gyárfás Tamás kijelentette, a kormányzati pénzből nem jut saját zsebre dolgozó úszóiskoláknak, és ebben a sportágban nem fordulhat elő, hogy kétéves kicsiket regisztrálnak igazolt versenyzőként az esetleges többletforrások érdekében.

Bartha Csaba, a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgató-helyettese Tóth Józseffel, a sportigazgatóság munkatársával egyetemben méltatta a MÚSZ által kidolgozott programot, amelyik az egyik legkiemelkedőbb a 16 sportág által benyújtott elképzelések között. „Nagyon reméljük, még nagyszerűbb eredményeket produkálnak, hiszen pontosan tudjuk, hogy eddig milyen sanyarú körülmények között dolgoztak a műhelyek többségében. Ha ilyen feltételek mellett is sikeresek tudtak lenni, akkor a folytatás csak még jobb lehet.” A MOB tisztviselője viszont jelezte, ne vegyék tolakodásnak a programban dolgozó klubok és edzők, ha időnként megjelennek a tréningeken: „Ezek hivatalosan ellenőrzések, ám elsősorban a jószándék és a jobbítás vezérel minket, amikor végiglátogatjuk az érintetteket.” Bartha Csaba végül figyelmeztette az érintetteket: állami forrásról lévén szó az államháztartási törvényben lefektetett, igencsak szigorú szabályok szerint kell elszámolni majd a pénzekkel, ami rendkívül aprólékos tervezést és az összegek fegyelmezett felhasználását igényli.

Szabó Tünde, a MÚSZ főtitkára ehhez kapcsolódva megjegyezte, az államtitkársággal hamarosan aláírják a megállapodást az idei évre esedékes támogatásokról, és ezt követően a lehető leggyorsabban meg kívánják kötni a klubokkal, műhelyekkel a szerződéseket. Jelezte, az önkormányzatoktól elsősorban a létesítmény-fejlesztések területén várnak fontos együttműködést, míg a MOB-bal karöltve a sportiskolai rendszert kívánják a lehető leghatékonyabban kihasználni. „Még soha nem érkezett ilyen támogatás a sportágba, úgy kell vele élni, hogy még évtizedek múlva is profitálhasson belőle a versenysport” – mondta a főtitkár.

A régióvezetők – Győr (Szombathely), Székesfehérvár, Kaposvár, Debrecen, Hódmezővásárhely, Eger és Budapest (Százhalombatta) – képviselői jelezték, már javában folyik a programok előkészítése, illetve a korosztályos úszók felmérése, azaz voltaképpen minden készen áll a programok beindításához.

(Csurka Gergely)