Az idei esztendőben ünnepli megalapításának 100. évfordulóját az IAAF, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség.
A centenárium okán egész évben ünnepség-sorozatok, megemlékezések és különlegesebbnél különlegesebb kiadványok hivatottak felidézni a szervezet elmúlt száz esztendejét.
Október 13.- november 25. között Katalónia központja, Barcelona lesz az otthona a centenáriumi történelmi kiállításnak.
Természetesen a Juan Antoni Samaranch nevét viselő Olimpiai és Sport Múzeumban szűk egy hónap múlva megnyíló kiállítás nem ígérkezik egy átlagos, hétköznapi tárlatnak. Az IAAF elmúlt 100 évét a sportághoz leghűebben mutatja be: egy nyolcsávos „atlétika pályán”, sávonként a „sportok királynőjének” különböző szegmenseit csodálhatja meg a nagyérdemű - videókon, fotókon.
A pályákon az alábbi témakörökben adnak egy kis történelmi áttekintést, időutazást:
1-es pálya: Az IAAF 100 évének rövid, általános ismertetője
2-es pálya: A világbajnokságok története, legemlékezetesebb momentumai
3-as pálya: IAAF versenyek
4-es pálya: Az IAAF a hat kontinensen - bemutató
5-ös pálya: Nők az atlétika világában
6-os pálya: Technikai fejlődés és fejlesztés
7-es pálya: 100 év versenyei dióhéjban
8-as pálya: A jövő építése – fókuszban a KIDS' Athletics
Emellett igazi régiségeket, antikvitásokat is megcsodálhat, aki ellátogat a kiállításra. A nagy számú, külön erre a célra készített kabinban több, mint 300 hihetetlenül értékes tárgy, dokumentum (i. e. 256-ból érmék, ruházat a 2012-es londoni olimpiáról, Nurmi, Owens, Zelezny vagy éppen Dibaba 1-1 ereklyéje stb.) várja az érdeklődőket. Kétségkívül, az idei barcelonai kiállítás lesz minden idők legösszetettebb, legkülönlegesebb, atlétikai témájú tárlata.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség hivatalos weboldala az elkövetkezendő hetekben kiemelten foglalkozik majd a kiállítással. Amint a Centenáriumi Gála estéjén hivatalosan is megnyitjk a kiállítást, a világháló segítségével bárki tehet egy „virtuális sétát”, hogy megcsodálhassa az ünnepi tárlatot.
Az IAAF-centenárium kapcsán fontos megemlíteni, hogy a szervezet fennállásának 100 évében több magyar sportvezető, diplomata is kulcsszerepet vállalt a sikeres működésben.
A névsor élére Gyulai István kívánkoziki, a kiváló sportdiplomata és sportriporter 1991-2006 között főtitkára volt a Monaco-i székhelyű szövetségnek.
Jelenleg Mátraházi Imre képviseli hazánkat az IAAF közvetlen vezető munkatársai között, de időben visszatekintve voltak még olyan magyar sportvezetők, akik kiemelkedő munkával járultak hozzá az IAAF sikeres működéséhez, a sportág világméretű elterjesztéséhez, az edzők képzéséhez, a bizottságok munkájához, a versenyek rendezéséhez és a szervezet megerősödéséhez.
Így a teljesség igénye nélkül többek között Stankovits Szilárd, Dr. Sir József, Nyírő György, Mindszenty János, Dr. Schulek Ágoston.
(Forrás: IAAF/ Daka Tímea - masz.hu)