A kazanyi „vizes” világbajnokság uszodai versenyeiben résztvevő 17 magyar válogatott között öt olyan fiatal úszó is akad, aki ifjúsági olimpiai aranyéremmel büszkélkedhet, sőt, közülük ketten egyszerre kettővel is. A különleges ötöst Kapás Boglárka (2010:200 pillangó és 400 gyors, ráadásként pedig ezüst a 200 gyorson), valamint Szilágyi Liliána (2014: 100 és 200 pillangó) vezeti, mögöttük pedig Bernek Péter (2010: 200 hát), Kenderesi Tamás (2014: 200 pillangó) és Grátz Benjamin (2014: 200 vegyes, hozzá pedig 200 pillangón egy ezüst is) következik.
Külön is említést érdemel, hogy felsoroltak közül a pécsi műhelynek dicsőséget szerző 19 esztendős Kenderesi Tamás úgy utazik el az oroszországi sportági csúcstalálkozóra, hogy egyedüli versenyszámában, a 200 pillangón jelenleg – holtversenyben – a második helyet foglalja el, a nála mindössze 33 századmásodperccel gyorsabb japán Seto mögött…
„Dacára annak, hogy a mostani csapat aduászai közül Hosszú Katinka és Gyurta Dániel már a 2009-es római világbajnokságon is aranyérmet vehetett át, Cseh László pedig ezüstöt, a 17 tagú medencés válogatottunk közel egyharmadát az új generációt képviselő ifjúsági olimpiai bajnokaink alkotják. Ez is arra utal, hogy a sportági építkezés terv szerint, vagy inkább rohamléptekkel halad előre, és ennél jobb előjelről nem is számolhatnék be a két év múlva következő budapesti világbajnokság előtt. Csak azt sajnálhatjuk, hogy Biczó Bence, a hatodik ifjúsági olimpiai bajnokunk a győri bajnokság után kialakult válogatottból kimaradt, így számára a Kazanyt követő erőpróbák szolgálhatnak vigasszal” – tájékoztatta a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársát Kiss László szövetségi kapitány, hozzátéve, hogy a két évvel ezelőtti barcelonai világbajnokság magyar mérlegének felülmúlásához érzése szerint az „új hullámosok” is tevékenyen hozzájárulhatnak.
A 2015-ös nagymedencés világbajnokságon a magyarok három aranyat, egy - egy ezüstöt és bronzot gyűjtöttek össze, a dobogó legfelső fokán Hosszú Katinka kétszer (200 és 400 vegyes), Gyurta Dániel pedig egyszer (200 mell) fordulhatott meg.
Még három nap és fény derül Hosszú Katinka taktikai „hétpecsétes titkára”, amelyből az ellenfelek is tudni fogják, hogy a 2014-es esztendő legjobbjának megválasztott Iron Lady melyik hét egyéni számban tesz kísérletet a dobogó megostromolására.
„Emlékeim szerint világversenyen eddig egyetlen magyar férfi és női úszó sem vállalkozott ehhez hasonló sorozat kivitelezésére, és ehhez gyorsan azt is hozzá kell tenni, hogy egyéni eredményeinek ismeretében talán egy számban még váltózhat is – folytatta Kiss László. – A kihívás gigantikus, és éppen ezért az amerikai Michael Phelps sorozataira emlékeztet, amelyhez hasonló magasságú akadályt csak Ryan Lochte, a honfitársa állított maga elé. És ha már a legekről szó esett, örömmel jelezhetem, hogy Gyurta Dániel sporttörténelmet írhat Kazanyban, ha a 200 méteres mellúszásban sorozatban és a világon elsőként a negyedik alkalommal is sikerül győznie!”
(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, fotó: MOB/Szalmás Péter)