Kilencven éves a magyar öttusa első világbajnoka, az olimpiai bajnok Benedek Gábor

2017. 03. 23.

Csütörtökön ünnepli 90. születésnapját Benedek Gábor olimpiai bajnok öttusázó, a sportág első magyar világbajnoka. Az „örökös bajnok”, aki sportolói pályafutását követően edzőként adta át tapasztalatait, nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából néhány nappal ezelőtt vette át a Magyar Érdemrend Tiszti Keresztjét.

Benedek Gábor 1927. március 23-án született Tiszafüreden. A világháború alatt igen kalandos időszakot élt meg, több országot megjárt. Miután hazaért, Csepelen 1948-tól vívott, mellette a Budapesti Honvédban öttusázott. Legnagyobb sikereként 1952-ben Kovácsi Aladárral és Szondy Istvánnal a helsinki olimpián csapatban aranyérmes lett, az egyéni versenyben ezüstérmet nyert. Egy évvel később megszerezte a sportág első világbajnoki címét: San Domingóban egyéniben első lett. Az '54-es budapesti vb-n csapatával, Szondy Istvánnal, és Tasnády Károllyal közösen állhatott a dobogó tetejére. Részt vett a melbourne-i olimpián is - ő volt az, aki fogadalmat tett a sportolók előtt -, ahol egyéniben 6., csapattal (Bódy János, Moldrich Antal) pedig a 4. helyen zárt.

Sportolói pályafutását követően edző lett, először a Honvédban, majd a hatvanas évek végén Németországban vállalt tréneri és vívómesteri munkát. A magyar öttusasport örökös bajnoka, Tiszafüred díszpolgára, akinek nevét szülőhelyén sportcsarnok és elismerésre szolgáló díj viseli.

Benedek Gábor ma is Németországban él, legutóbb nemzeti ünnepünk alkalmából járt Magyarországon, néhány nappal ezelőtt vette át a Magyar Érdemrend Tiszti Keresztjét.

(MOB, fotó: MTI/Bojár Sándor)