Kis kutya, nagy kutya: hetvenmillió az utánpótlásra

Kis kutya, nagy kutya: hetvenmillió az utánpótlásra

2014. 02. 19.
Megosztás

Nem csak az olimpikonoké a világ – ezt vallja a MOB vezetése, így a játékok műsorán nem szereplő sportágakat külön támogatásban részesíti: összesen hetvenmillió forint jut negyven szövetségnek. A lényeg: a szervezetek a pénzt kizárólag utánpótlás-nevelési célra fordíthatják.

A karatésok például több, mint négymilliót, a kutyasportot űzők bő egymilliót, a vízisízők félmilliót kapnak.

Február elején több sportági honlap is örömmel adta hírül, hogy szövetsége milliós támogatást kap a Magyar Olimpiai Bizottság utánpótláskeretének maradékából. Olyan sportágak életében, mint a darts vagy a floorball, egy-, másfélmillió millió forint is jelentős segítséget jelent.

Korábban a nem olimpiai sportágak nem kaptak pluszban utánpótlás-fejlesztési forrást az éves szakmai és működési támogatáson kívül. A MOB vezetése és a szervezeten belül az utánpótlással foglalkozó szakemberek javaslatára, továbbá az EMMI Ifjúságért és Sportért felelős szakállamtitkárságának támogatásával nyílhatott meg az új lehetőség, s annak nyomán a kassza.

A társasági adóból származó, utánpótlás-nevelési célokra fordítható forrásokból, illetve a tavalyi költségvetésben keletkezett maradványból hetvenmillió forintot osztanak szét negyven sportág szakszövetsége között. Ennek aránya megegyezik a 2013-as szövetségi támogatásokéval, vagyis most kizárólag azok a nem olimpiai sportszövetségek jutottak utánpótlás-nevelésre fordítandó pénzhez, amelyek tavaly általános juttatásban részesültek. A támogatási szerződések megkötésének előfeltétele a szakmai program és költségvetés sportágankénti elkészítése.

A tavalyi egész éves támogatáshoz arányítva a szövetségek jellemzően 33-40 százaléknyi összeget kapnak most, amelyet csakis utánpótláskorú sportolók közvetlen felkészítésével és versenyeztetésével összefüggő feladatokra fordíthatnak. Rögzíteni kell, hogy mely korosztály, sportolói kör milyen szempontok szerint kerül a támogatottak közé. Személyi kiadásokra csak a támogatott sportolói körhöz kötődően, maximum a szerződésben szereplő összeg húsz százalékáig költhetnek a sportszervezetek. Ugyanakkor a sportolók edzéseinek és versenyeztetésének finanszírozása az adott összegen belül korlátlan. A MOB örömmel látja, ha a szakmai programban olyan feladatok is megjelennek, amelyek az adott sportág utánpótlás-nevelési rendszerét hosszabb távon is képesek fejleszteni. A bizottság a megszokott módon, pénzügyileg és sportszakmailag is egyaránt ellenőrzi az összeg felhasználását. A kontroll alkalmi, szúrópróba-típusú ellenőrzésekkel egészülhet ki.

"Az egész éves működési költségvetés kétszázmillió forint, amiből létezni is nagyon nehéz" – ad képet a háttérről dr. Leyrer Richárd, a nem olimpiai sportágakért felelős szakmai tagozat elnöke, egyben a MOB alelnöke. "Mivel korábban sosem kaptunk ilyen jellegű támogatást, nagyon örülünk a mostani pénznek. Végre elmozdultunk a holtpontról" - tette hozzá a sportvezető.

A karate, a búvársport vagy a kick-box szövetség magasabb, négy-öt millió forintos forráshoz jut, a többségé kétmillió forint alatt marad.

Az Utánpótlássport.hu cikkéhez a MOB bocsátotta rendelkezésre a szükséges információkat. Szerző és a teljes cikk, benne a támogatási összegek: Utánpótlássport.hu