Kiss László, az úszóválogatott szövetségi kapitánya szerint a magyar élvonalban szereplők közül alig több mint egy hónap leforgása alatt még egy sem versenyzett annyit és olyan intenzíven, mint Hosszú Katinka, aki 39 aranyéremmel, 8 ezüsttel és 6 bronzzal lett gazdagabb a Világkupa sorozat állomásait végigjárva.
No és emellett még 170 ezer dolláros pénzdíjjal is, amely az aktuális devizaárfolyam szerint körülbelül 37 millió forint keresetet biztosít „Katka” számára. Csupán összehasonlításképpen: London magyar egyéni bajnokait 35 millió forintos jutalomban részesítette az állam.
„Mindent lehet mondani erről a páratlan sorozatról, csak irigykedni nem szabad, mert ez a sok pénz nem az ölébe hullott Katinkának, hanem annak minden centjéért keményen meg kellett dolgoznia” – szögezte le Kiss László a T-Mobile Sporthír Szolgálatnak nyilatkozva. – Aki csak egy csöppnyit is ért az úszáshoz, az tudja, vagy legalább sejti, hogy milyen terheléssel jár együtt akár egyetlen 200 vagy 400 méteres verseny feladatának a teljesítése. Óriási állóképesség, összpontosítás és kifinomult technika kell ahhoz, hogy ilyen, vagy ehhez hasonló próbatételek valóságos akadálypályáján tudjon valaki keresztüljutni. És ha ezért pénzdíj is jár, annak csak örvendeni szabad. Megjegyezném, nyilván anélkül, hogy egyetlen világklasszis teniszezőt is megbántani szándékoznék, hogy az ő sportágukban egy nagymenő egyetlen néhánynapos versenyen is több honoráriumhoz juthat, és még más sportágak gyakorlatával is példálózhatnék.”
A 72. születésnapja előtt álló szakember elismeréssel nyilatkozott Hosszú Katinka mellett Jakabos Zsuzsannáról is, aki szintén kitett magáért a Világkupa versenyeken, de azt is megjegyezte, hogy jobban örült volna a két nagyszerű úszó sikereinek, ha azokat a londoni olimpián ünnepelhetik…
„Mind a ketten úgy készültek fel az olimpiára, ahogy kellett, de ott már egyikük sem tudta megvalósítani a legszebb álmait. Tanúja voltam Katinka londoni Canossa-járásának és az azt követő valóságos” összezuhanásának”, amelynek az egyik kiváltó okáról már többször is szó esett. Világbajnok versenyzőnk londoni előre menetelével Dave Salo, az amerikai edzője szinte egyáltalán nem foglalkozott, vélhetően azért, mert az egyik legsikeresebb tanítványa az olimpián már az ő honfitársai riválisának számított. Nem új ez a jelenség. Az olimpiák közeledtével az európai – jórészt egyetemi ösztöndíjas – úszók gyakran panaszkodtak és panaszkodnak ma is arra, hogy amerikai mesterük elfordul tőlük, vagy csak egyszerűen nem vesz tudomást arról, hogy lelki támogatásra is szorulnának.”
Kiss László bízik abban, hogy a Világkupa maratonihoz hasonlítható próbatétele nem vette el Katinka és Zsuzsanna harci kedvét és ezt a november végi franciaországi rövid pályás Európa-bajnokságon, majd a decemberi törökországi szintén kismedencés világbajnokságon bizonyítani is tudják.
„Egyelőre úgy tűnik, hogy Katinka a kontinensbajnokságon is „habzsolni” szándékozik a versenyzésből. Mi sem bizonyítja jobban ezt annál, hogy a 100, 200 és 400 vegyesre, a 200,400, és 800 méteres gyorsra, és még a 200 pillangóra is benevezett. A jelek szerint az új edzőjével, aki nem más, mint Shane Tusup, Dave Salo egykori technikai vezetője, másfelől pedig „Katka” kedvese, nagyon jól tervezik meg az edzéseket és tudják, hogy melyek az átvihető akadályok. Én nem csak bennük bízok, hanem abban is, hogy az esztendő hátralévő két nagy világversenyén, ennek a hosszú évadnak a végén is szép magyar sikereknek örvendezhetünk” – hangsúlyozta a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya.
(Forrás: T-Mobile Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)