Hogy egy sportsikerben mennyi szerepe van a mentális felkészülésnek, nem kell sokat ragozni, hiszen megannyi tanulmány szól erről, sportpszichológusok tömege tudna arról mesélni, milyen is az ideális lelkiállapot egy versenyzőnél a nagy megmérettetés előtt. Atlanta kalapácsvető olimpiai bajnoka, Kiss Balázs Amerikában szívta magába azt az attitűdöt, ami az olimpiai dobogó legfelső fokára repítette.
Kiss Balázs testnevelő tanárok gyermekeként született Veszprémben. Szülei a csapatsportokban jeleskedtek, a kis Balázst is efelé terelték kezdetben, ám nem sikerült komolyabban megbarátkoznia egyikkel sem, így 12 éves korában lekerült az atlétikapályára, hol szinte azonnal szerelembe esett a kalapácsvetéssel.
A rendszerváltás előtt az élsport adott egy bizonyos fokú szabadságot, hiszen a versenyek miatt lehetett utazni külföldre. Kiss Balázs hamar eldöntötte, hogy amennyiben lehetősége lesz rá, amerikai egyetemen szeretne tanulni. Hogy miként vélekedik azokról az évekről és mit adtak neki az Újvilágban eltöltött évek, arról egy korábban adott interjúban így nyilatkozott: Nem is szakmailag kaptam sokat Amerikában, hanem az attitűdöt tekintve. Márpedig az élversenyzők nagyon közel vannak egymáshoz, a győzelem már az attitűdön múlik. A győztes attitűd olyan, mint egy jófajta betegség: ha sok ilyen ember között vagy, te is elkapod. Az egyetemi szakemberek nem neveltek világbajnokokat, viszont áradt belőlük a pozitivizmus. Tudtam, hogy nincs tragédia, ha nem nyerek, és ettől amolyan Forrest Gump-os nyugalommal versenyeztem. Vagy ahogy Göncz Árpád köztársasági elnök elengedett minket akkor az olimpiára, „könnyed lélektartással”. Persze ezt csak kimondani könnyű, megvalósítani nehéz. De nekem sikerült…
Akik látták az atlantai döntőt, emlékezhetnek erre a könnyedségre, a mindig mosolygó Kiss Balázsra, kinek élvezet volt nézni a versenyzését és ezzel a hozzáállásával nem csak mentálisan magasodott ellenfelei fölé, de Zsivótzky Gyula 1968-as aranyérme után ismét magyar állhatott fel a dobogó legfelső fokára kalapácsvetésben a nyári játékokon. Kiss Balázs most töltötte be ötvenedik életévét, mi pedig kívánjuk, hogy a következő ötvenben a civil életében is hasonlóan szép sikereket érjen el!