A Magyar Paralimpiai Bizottság csütörtök délután tartotta éves közgyűlését. A Szabó László vezette szervezet legfőbb fórumán részt vett Deutsch Tamás alelnök - aki egyben a MOB-alelnöki tisztét is betölti -, a Magyar Sport Házában a jelenlévőket üdvözölte Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is, aki a két szervezet közötti kiváló együttműködést hangsúlyozta.
A 21 esztendős Magyar Paralimpiai Bizottságnak 36 tagszervezete van. 2015 júniusától Szabó László a szervezet elnöke. A bizottság jelenleg közel 30 sportág hazai és nemzetközi versenyeire segíti a parasportolók felkészülését, és nyeri el sorra a hazai rendezésű világversenyek szervezési jogát. Egyre több szövetség kezeli a parasportot integráltan, amiben a MOB-nak a 2012-16-os működése (tagozati rendszer) is szerepet játszott. A magyar parasportolók 1972-óta indulnak paralimpiai játékokon, 2018-ig összesen 144 érmet nyertek. A phjongcshangi téli olimpián is indultak magyar versenyzők, a tokiói kvalifikációs sorozatban pedig már többen is részt vesznek.
A magyar parasportolók aktualitásai közé tartozik többek közt az újvidéki 53. Karate Európa-bajnokságon első ízben rendezett para-karate Eb, melyen Csatári János Magyarország első para-karate Eb-érmét szerezve 2. lett, vagy a japán Yokohamában rendezett triatlon-világkupa, melyen Lévay Petra 4., Boronkay Péter 6. lett. A hazai rendezésű, jövő évi olimpiai és paralimpiai kvalifikációs világbajnokság főpróbájának számító szegedi kajak-kenu világkupán Suba Róbert a paradöntőben, K–1 200 méteren lett harmadik.
Kulcsár Krisztián mint mondta, megtiszteltetésnek érzi, hogy a magyar paralimpiai mozgalom képviselőit köszöntheti; továbbá örömmel üdvözölte a két szervezet, a MOB és az MPB kiváló együttműködését. A sportvezető beszélt az olimpiai eszme mindkét szervezetben azonos értékeiről, valamint a Nemzetközi Olimpiai és Paralimpiai Bizottság partnerségéről is.
Mint ismeretes, Thomas Bach és Andrew Parsons, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnöke március 10-én hosszú távú megállapodást írt alá a két szervezet szoros együttműködésével kapcsolatban 2032-ig. Az olimpiai és a paralimpiai mozgalom közötti kapocs erősítése az egyik fő javaslat az Agenda 2020-ban. A NOB továbbra is kötelezővé teszi mindegyik olimpia rendezőjének a paralimpia megrendezését is, kiemelt jelentőségű a paralimpiai játékok és a paralimpiai brand népszerűsítése, az anyagi stabilitás az NBP számára az elkövetkezendő 14 évben, amiből az egész paralimpiai mozgalom profitál.
Kulcsár Krisztián visszaemlékezett a Szabó Lászlóval közös phjongcshangi élményekre, hiszen kölcsönösen meglátogatták az olimpiai és paralimpiai eseményeket. Közös volt a csapatkönyv és közös volt az olimpiai és paralimpiai eskütétel is, melyen részt vett Áder János köztársasági elnök. Az együttműködés, a közös részvétel az év sportolója-díjátadás eseményén is megmutatkozott.
A MOB elnöke emlékeztetett, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság tanulmányi ösztöndíjprogramjában parasportoló is kedvezményezett a riói ötödik helyezett sportlövő Dávid Krisztina személyében. Kitért arra is, hogy több olyan edző is van, aki részt vesz, vagy részt vett mind az épek és mind a fogyatékkal élő sportolók felkészítésében is.
„Örömmel látom, hogy a magyar paralimpiai mozgalomban is harmonikus viszonyok uralkodnak, ezzel együtt fontosnak tartom elmondani, hogy az MPB mindenkor meg fog kapni minden segítséget és támogatást a MOB-tól” - hangsúlyozta Kulcsár Krisztián.
(MOB, fotó: MPB, MOB/Szalmás Péter, archív)