A 115 kilogrammos szumós Kalmár István ezüstérmes lett a Világjátékokon. Öröme azonban nem lehet felhőtlen, mivel az elődöntő után Achilesz-ín-szakadást szenvedett, így hosszú kihagyás vár rá.
A magyar csapat első érmese úgy lett második (brazíl,ukrán és mongol ellenfelét legyőzve jutott el a fináléig), hogy gyakorlatilag senkitől sem kapott ki a nem olimpiai sportágak Caliban zajló világversenyén.
Magyar idő szerint szombat hajnalban a kolumbiai Caliban Kalmár István megjárta a mennyet és a poklot.
„Nagyon ment a szumó egész nap. Egyszerűen minden összejött. Meneteltem egészen az elődöntőig, ott a mongol Ocsirkhu Usukhbayart is legyőztem” – elevenítette fel a sérülése előtti pillanatokat a szegedi szumós.
- Készültem a döntőre, melegítettem, majd éreztem egy hatalmas fájdalmat és erőtlenül rogytam össze. Tudtam, hogy nagy a baj és a kínok kínját éltem át addig, amíg a fájdalomcsillapítókat meg nem kaptam.” – mondta Kalmár, aki Budapesten, a repülőtérről nem is mehet haza Szegedre.
„Megkezdtem a műtét leszervezését, hogy miután Kalmár István hazaér, azonnal kórházba kerüljön” – tájékoztatott dr. Dobos József, a magyar csapat orvosa.
A női nehézsúlyúaknál (85 kg), Makai Erika közel volt az éremhez. Sikerrel vette az első akadály, s legyőzte a tajwani Cheng Chiu-Jung-t. A negyeddöntőben a japán Yachi Asumi sem okozott gondot a magyar szumósnak, de ezután a súlycsoport későbbi győztesa az orosz Zhigalova Anna állta az útját. A vigaszág elődöntőjében a mongol Khishigdorj Sunjidmaaonnal sem bírt, így a 8. helyen fejezte be a versenyt.
Ugyanebben a súlycsoportban Kálló Gyöngyi a holland Harteveld Francisca Lambertha Catharinatól szenvedett vereséget az első fordulóban.
Forgó Fruzsina a 65 kg-os súlycsoportban először vereséget szenvedett a súlycsoport későbbi győztesétől a japán Iwamoto Yukina-tól, majd a vigaszág első találkozóján sem bírt a lengyel Skiba Monika Weronika-val, így helyezetlenül fejezte be a viadalt.
Az uszonyosoknál a nyitónapon elmaradt az érem, onnan pontszerző helyekkel gazdagodott a magyar küldöttség.
Kanyó Dénes a 400 méteres felszíni úszásban negyedik lett.
Károlyi Csilla előbb a 200 méteres felszíni távon végzett hatodikként, majd kiegészülve Székely Lillával, Senánszky Petrával és Debreczeni Hajnalkával, a 4X100 méteres váltó tagjaként lett ugyancsak hatodik helyezett. Károlyi az egyéni számában, a délelőtti selejtezőben, országos csúcsot úszott.
A Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) rendkívül éles hangú közleményben jelezte: elege van a világjátékok helyszínén, a kolumbiai Caliban uralkodó állapotokból, és ha ezek nem változnak, nem engedi megrendezni a ritmikus gimnasztika versenyei után a többi tornasport küzdelmeit.
A tornasportok közül először a ritmikus gimnasztika versenyei kezdődtek meg, de gyakorlatilag semmi nem folyik a normális mederben.
Az elégtelen készültségi fokú csarnok és a bemelegítő területek hiányosságai miatt a FIG először lefújta a pódiumedzéseket, majd a versenycsarnokban tapasztaltak (rendkívül erős az ideiglenes légkondicionáló berendezés, túl magas a páratartalom és a hőmérséklet) miatt törölte a szalag szerenkénti küzdelmeit.
Ezzel még nem volt vége: szombaton a magyar induló Vass Dóra és versenyzőtársai azzal szembesültek, hogy nem működik az ideiglenes légkondicionáló sem – ez jóval harminc fok fölötti hőmérsékletet jelentett.
A szerenkénti selejtezők csúszással kezdődtek. Az extrém körülmények között a FIG csak úgy engedte versenyezni a ritmikus gimnasztikázókat, hogy írásbeli garanciákat kapott a Világjátékok Nemzetközi Szövetségének (IWGA) orvosi bizottságától.
A Nemzetközi Tornaszövetség egyben jelezte: a tornasportok közül a legkevésbé kockázatosnak számító rg-versenyt még elengedte (ha egy szer törlésével is), de a gumiasztal, a sportakrobatika és aerobik küzdelmeit nem fogja, mivel a jelen körülmények között rendkívül balesetveszélyes az akrobatikus sportok lebonyolítása. Változást csak az hozhat, ha a szervezők normalizálják a csarnokban uralkodó állapotokat.
„A FIG sajnálattal állapítja meg, hogy két helyszínbejárás és rendszeres egyeztetések, valamint írásos garanciák mellett sem végezték el a szükséges munkálatokat a csarnokon, és a helyi szervezőbizottság képtelennek látszik megfelelő körülményeket biztosítani" – írják a közleményben.
„A rendelkezésünkre álló információk és az elmúlt napok tapasztalatai alapján nagyon nehezen hisszük, hogy a szervezők képesek lesznek stabilizálni a versenycsarnok és a bemelegítő sátrak hőmérsékletét. A FIG által ismeretlen okból a helyi szervezőbizottság valamiért még mindig azt hiszi, hogy képes lesz megfelelő körülményeket teremteni" – szólt ki maró gúnnyal a FIG főtitkára, André Gueisbühler.
Az előzmények ismeretében nem meglepő, hogy a versenyen sok volt a hiba, a pontszámok pedig a szokottnál jóval alacsonyabbak voltak – igaz, ebben akár szerepe lehet a sportági felső szakmai vezetést elsöprő bírói botránynak és a FIG rendteremtési kísérletének is.
Vass Dóra karikával és labdával is 14. lett (pontszáma 15.633, illetve 14.866), így nem jutott szerenkénti döntőbe. Mindkét szerrel az ukrán világranglista-vezető Ganna Rizatdinova jutott a legmagasabb pontszámmal a fináléba.