A Nemzetközi Atlétikai Szövetség pénteki bejelentése értelmében a sportág vezető testülete a jövőre bevezetésre kerülő IAAF világranglista rendszerét a magyarországi székhelyű ELITE Kft. céggel együttműködve dolgozza ki.
„Az IAAF-világranglista bevezetése mértékadó lesz és megreformálja a nemzetközi versenyrendszert, beleértve a világbajnokságra és olimpiára való kvalifikációt is – olvasható a nemzetközi szövetség közleményében Sebastian Coe elnök véleménye. A sportág történetében először az atléták, az újságírók és a szurkolók is tiszta képet kapnak a versenyek hierarchiájáról. Követhetővé válik a sportolók szezonja és útja a sportág két rangos eseményéig”
„A tervek szerint az IAAF világranglista alapja az a rendszer lesz, amit édesapám, Dr. Spiriev Bojidar 1979-ben kezdett el kifejleszteni; az évtizedek során igen sokat alakult, finomodott, és ami az utóbbi közel egy évtizedben All-Athletics.com világranglistaként működött" – mondta az ELITE Kft. tulajdonosa, Spiriev Attila ügyvezető igazgató.
„Az IAAF szakembereivel jelenleg is dolgozunk néhány kisebb változtatás lehetőségén. Hamarosan ez a folyamat is lezajlik, és akkor a 2018-tól immár IAAF világranglista pontos szabályzata is megjelenhet a nemzetközi szövetség honlapján. Hogy pontosan milyen kapcsolódás lesz a világranglista és például a vb, illetve olimpiai kvalifikációs rendszer között, arról a következő hónapokban is folyó szakmai egyeztetések után dönt az IAAF."
Ennek eredményeként a 2019-es dohai világbajnokságra és a 2020-as tokiói olimpiára már a világranglista alapján kvalifikálhatnak az atléták.
„Nagy büszkeség számunkra, hogy olyan nagy jelentőségű tevékenységben vehet részt cégünk, a jelenleg az All-Athletics.com statisztikai portált is üzemeltető ELITE Kft., mint az IAAF új eredmény és statisztikai adatbázisának kiépítése, kezelése és karbantartása.
Tehát a feladat nem kizárólag az új világranglistával kapcsolatos, hanem gyakorlatilag a nemzetközi szövetség komplett statisztikai szolgáltatására is vonatkozik.
A célok között szerepel például az, hogy a korábbinál sokkal több atlétát lehessen megtalálni az IAAF-listáin, és velük kapcsolatban minél több statisztikai információt elérhessenek a sportág szerelmesei.
Mondanom sem kell, hogy az évi egy milliónál is több versenyeredmény összegyűjtése, feldolgozása, a rendszer működtetése igen nagy terhet ró munkatársainkra, de óriási elismerése munkánknak, hogy az IAAF minket választott partnerként. Úgy hiszem, Apu most büszkén néz le ránk...”
(masz, fotó: IAAF)