Megjelent a Magyar Olimpiai Akadémia évkönyve

Megjelent a Magyar Olimpiai Akadémia évkönyve

2020. 04. 27.
Megosztás

Dr. Hencsei Pál és Horváth Vilmos szerkesztésében, a Magyar Olimpiai Bizottság kiadásában megjelent a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) 2019-es évkönyve. A kiadvány pdf-formátumban az alábbi cikkünkben olvasható és letölthető.

Az 1985-ös alapítású, idén 35 esztendős olimpiai akadémia az 1986-os eseményeiről számolt be kiadvány formájában első ízben, azóta hagyomány az évkönyv megjelentetése.

A 2019-es, képekkel gazdagon illusztrált évkönyv több mint 350 oldalon ad betekintést az akadémia munkájába. A szerzők emlékeztetnek rá, hogy Magyarországon az akadémia égisze alatt működő olimpiai iskolákat tekintve 4 középiskolába és 23 általános iskolába több mint 12 ezer diák tanult, az olimpiai körök száma pedig országosan 20.

A kiadványban az iskolák, körök munkája mellett olvasható a vándorkiállítások, a határon túli vonatkozások és a Dr. Mező Ferenc Szellemi Diákolimpia beszámolója, és megemlékezés található az olimpiai család 2019-ben elhunyt tagjairól is.

A 2019-es MOA-évkönyv ide kattintva olvasható.

Győr Béla, MOA-főtitkár tájékoztatása alapján az olimpiai körök és iskolák képviselői a könyvet nyomtatott formában a későbbiek folyamán vehetik majd át.

Az évkönyvet Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke ajánlja az olvasók figyelmébe.

Kedves olimpiabarát Olvasó!

Megtiszteltetés az olimpiai család nevében olyan társaságot köszönteni, amely elkötelezett az olimpiai eszme és értékrend iránt; tiszteli, tovább örökíti ötkarikás hagyományainkat, hőseinket. Ilyen a Magyar Olimpiai Akadémia népes tábora, amely mindennapjait az ötkarika szellemében éli.

A Magyar Olimpiai Akadémia a Magyar Olimpiai Bizottság részéről kiemelt figyelemmel kísért, az olimpiai mozgalom nagyra becsült közössége, amely sokrétű, komplex tevékenységet folytat három és fél évtizede. Ez nagy idő, ami számos tradíciót jelent, egyben kötelez is.

Ötkarika frissen festve címmel fogalmaztuk meg a 2028-ig tartó időszakra vonatkozó stratégiánkat, amiben nagy hangsúlyt helyezünk a hagyományőrzésre. Ebben a Magyar Olimpiai Akadémia élen jár, kiváló partnerünk. Köszönet jár ezért vezető testületének, az olimpiai köröknek és iskoláknak, a vándorgyűlések, táborok, gyűjtőtalálkozók szervezőinek, az események résztvevőinek.

Büszkék lehetünk, amiért aktívan jelen vagyunk a sportvilág meghatározó rendszereként működő mintegy 150 akadémia között. Sportdiplomáciai súlyát erősíti, hogy az alapításnál a TF-en jelen volt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság akkori elnöke, Juan Antonio Samaranch. Elismerést érdemel, amiért a szervezet az elmúlt években elsők között csatlakozott az Európai Olimpiai Akadémiák Szövetségéhez. Meghatározó helyet foglalunk el Európa, sőt a világ olimpiai mozgalmának térképén. Alapításához és vezetéséhez elismert sportdiplomaták kötődnek, mint dr. Csanádi Árpád, Schmitt Pál és dr. Aján Tamás; a koordinálást óriási lendülettel vette kézbe 2019-ben Győr Béla főtitkár.

Dicséretes a Magyar Olimpiai Akadémia egész országra kiterjedő, időben a teljes esztendőn átívelő tevékenysége. Az események olykor határon túlra is átnyúlnak, ilyen volt a 2019-es borsai, ipolysági, olümpiai és szatmárnémeti túra, mely a kapcsolatépítés és a múltidézés terén is hozzáadott értéket képvisel a magyar olimpiai mozgalom számára.

Felejthetetlen élményt adott a tavaszi tatai és az őszi romhányi vándorgyűlés. Örömömre szolgált, hogy olyan témákat is napirendre tűztek, mint a magyar sport egyik „alma matere", a tatai edzőtábor bemutatása, vagy a Nemzetközi és a Magyar Olimpiai Bizottság által is kiemelt jelentőségű nemek közti egyenjogúság; de mindig érdeklődés kíséri az olimpiai multisport-események beszámolóit is. A több mint két évtizedes múltra visszatekintő Mező Ferenc szellemi verseny pedig az ifjúság olimpiai nevelésében játszik főszerepet, lexikális tudásuk fejlesztése mellett példaképeket állítva az eseményeken résztvevő olimpikonok, legendák személyében.

Az olimpiai család nevében szeretettel köszöntöm az évkönyv olvasóit, kellemes időtöltést kívánok a 2019-es események felidézéséhez! Szívből kívánom, hogy a tokiói olimpia évében, 2020-ban újabb élményekben gazdagodjon az olimpiai akadémia népes tagsága.

Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke

(MOB-MOA)