Megtartotta első ülését a 2021-es vb szervező-bizottsága

2013. 11. 20.
Megosztás

Megtartotta első ülését a 2017-es junior úszó vb és a 2021-es felnőtt világbajnokság szervező-bizottsága, melynek tagjai: Kósa Lajos (országgyűlési képviselő) és Gyárfás Tamás (MÚSZ-elnök), a testület elnökei, Szentes Tamás (Budapest főpolgármester-helyettese) társelnök, Bóka István (Balatonfüred polgármestere), Böröcz István (MTVA), Vígh László (kormánybiztos, Nemzeti Sportközpontok) Kemény Dénes (MVLSZ-elnök), Vereczkei Zoltán (a műugró szövetség elnöke), Tóth Ákos (MÚSZ-alelnök) alelnökök, Riskó Géza (MTVA-Telesport főszerkesztő), Szabó Tünde (MÚSZ-főtitkár), Orendi Mihály ügyvezető igazgató, Csurka Gergely kommunikációs igazgató, Siklós Erik marketing-menedzser, Fábián István művészeti igazgató és Vastagh Enikő vezető koordinátor.

Gyárfás Tamás bevezetőjében elmondta, hogy a nyári pályázat idején tapasztalt segítőkészség mit sem csökkent az azóta eltelt időszakban, a kormányzat valamennyi, a szerződésben már szükségessé vált intézkedést megtette – bár természetesen minden tekintet az új úszópalotával kapcsolatos folyamatokra irányul.

Ezzel kapcsolatban Vígh László kormánybiztos rövid tájékoztatójában jelezte, hogy valamennyi forrás rendelkezésre áll a komplexummal kapcsolatos munkafolyamatok elindításához. A terveket a Nemzeti Sportközpontok alkalmazásában álló tervezőmérnökök készítik el: első ütemben, 2016-ra az 5000 fős, fikszlelátós létesítményt építik meg, majd ezt követően 2020-ban alakítják át „vb-kompatibilissé” az uszodát, amikor kinyitják a falakat, a tetőket, hogy a 20 ezres mobillelátókkal kiegészítsék a meglévő tribünöket. A kormánybiztos jelezte, megvizsgálták, hogy a rendelkezésre álló területen bőven elférne az elmúlt évi világversenyeknek helyet adó úszópaloták, például a római Foro Italico, a londoni Olympic Aquatic Centre, illetve a barcelonai Palau Sant Jordi is. Vígh László kijelentette, keretet különítettek el arra, hogy a helyszín áteresztő képességét növeljék, és még inkább bekapcsolják a tömegközlekedésbe a 2021-ig terjedő időszakban. A kormánybiztos tájékoztatása szerint a bizottság tagjai rövidesen kézhez kapják az építkezés ütemtervét. Vígh László külön köszönetet mondott Tarlós István főpolgármesternek, illetve az ülésen szintén jelen lévő Szentes Tamás főpolgármester-helyettesnek, amiért a Fővárosi Önkormányzat elsőrangú partner a fejlesztésekben, mint ahogy Tóth József, XIII. kerületi polgármester is.

Jó hír, hogy a leendő edzéshelyszínek közé garantáltan bekerülhet – mert a vb idejére elkészül – a Tüskecsarnokhoz kapcsolódó új uszoda és az Istvánmezei úti új létesítmény.

Vígh László megerősítette, hogy az úszóversenyek és edzések nélkülözhetetlen elemeinek – így például az Omega időmérő-rendszere, illetve a legmodernebb rajtkövei – megrendelése egy egységben történik, így az egy időben épülő új létesítményeket (Győr, Tüskecsarnok és az új nagy komplexum) egyaránt ezzel szerelhetik fel, hiszen így jóval kedvezőbb áron jutnak hozzá a berendezésekhez. A megrendeléseknél igénybe veszik Gyárfás Tamásnak, a FINA alelnökének a közreműködését, aki feladatkörénél fogva közvetlen kapcsolatban áll a számításba jövő, a FINA-t támogató cégekkel.

Az ülésen újfent kifejezésre jutott, hogy a Magyar Úszó Szövetség székhelye méltatlan az előttünk álló feladatok elvégzésére és a sportág megfelelő képviseletére, annál is inkább, mert a soron következő világbajnokságok kapcsán a FINA, a LEN és az egyes nemzeti szövetségek képviselői egyre nagyobb gyakorisággal látogatnak Budapestre. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az optimális székhely a margitszigeti uszoda szomszédságában álló villaépület lenne. Vígh László jelezte, hosszú idő után pont kerülhet az ügy végére, mivel a házat jelenleg bérlő Danubius hajósegyletet át lehet költözteni a sziget másik oldalán lévő, üres ingatlanok egyikébe, amelyek ugyan tatarozásra szorulnak, de a festői környezetben álló épületek rendbehozása egyébként is szükségszerű.

Az MTVA képviselői, Böröcz István és Riskó Géza, a Telesport főszerkesztője a televíziós kommunikációval kapcsolatban tett fontos javaslatokat – többek között sikerült megállapodni, hogy a Magyar Televízió a tervezéstől az átadásig végig követi az új komplexum megépítését, majd a végén egy film készül a három év izgalmas és felemelő mozzanatairól.

A Telesport főszerkesztője örömmel fogadta a www.musz.hu oldalon látható MÚSZ TV bemutatkozását, amely természetesen nem konkurenciája a Magyar Televízió sportközvetítéseinek, viszont remekül szolgálják a sportág népszerűsítését.

A szervező-bizottság elismeréssel fogadta a Magyar Úszó Szövetség törekvését, miszerint a sportág-fejlesztési program keretében hét régióban kiválasztották azokat a 10-11 éves tehetségeket, akik a 2017. évi junior világbajnokságon méltóképpen helytállhatnak. Megerősítették, hogy támogatásuk helyénvaló, középpontba állításul indirekt módon szolgálja a szövetség másik fontos kezdeményezésének, a „Minden gyerek tanuljon meg úszni!” program érvényesülését is.

(Forrás: úszó szövetség)