Október 12. és 16. között Dohában kerül megrendezésre az első Strand Világjátékok, avagy a World Beach Games (WBG). A Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetségének (ANOC) égisze alatt zajló eseményen 14 sportág 16 szakágában küzdhetnek meg egymással a versenyzők. Ezek egyrésze közismert, de akadnak köztük egészen érdekesek is.
A klasszikus ötkarikás programból viszonylag kevés szám lehet ismerős a katari felhozatalban: a nyíltvízi úszás az egyetlen, amely itteni formájában már korábban is szerepelt nyári olimpiai játékokon. Ebben négy versenyzőnk – Rohács Réka, Olasz Anna, Székelyi Dániel és a világbajnoki címvédő Rasovszky Kristóf – is érdekelt lesz 5 kilométeren.
Több tokiói olimpián debütáló versenyszámot is rendeznek Katara strandján. Ezek közé tartozik a 3x3-as kosárlabda, amely a klasszikus labdajáték kvázi utcai változata. Legutóbb a minszki Európa Játékokon találkozhatott vele a nemzetközi multisport-események közönsége. A szakágban kifejezetten erősek vagyunk – lányaink az amszterdami világbajnokságon ezüstérmet szereztek idén – a WBG-n azonban nem indul magyar válogatott.
A gördeszkázás szintén a japán fővárosban készül ötkarikás bemutatkozására, csakúgy, mint a hullámlovaglás, illetve a karate. Ugyanakkor amíg a szörfösök esetében a dohai felhozatal a longboard szakágával is bővül, karátéban csak a kata versenyszám képviselői lesznek jelen. Utóbbiban Sterck Laura és Nagy Botond is igyekszik majd elnyerni a pontozóbírók tetszését.
Néhány jól ismert sportág átalakított változatban kerül lebonyolításra. A strandröplabda 1996 óta ugyan szerepel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság versenyein, ám itt párosok helyett nemzeti négyesek küzdhetnek meg egymással. További csapatsportok lesznek a strandlabdarúgás, valamint a talán kevésbé ismert strandkézilabda. Utóbbit 3+1 fős csapatok játszák 2 játékrészben. A büntetőből, akrobatikus megoldásokból, vagy kapus által szerzett gólok kettőt érnek, 1-1 nyertes félidőt követően pedig szétlövés következik. A Buenos Aires-i ifjúsági olimpián már szerepelt a strandkézilabda, akkor a magyar lányok a 3., a fiúk az 5. helyen zárták a megmérettetéseket. Dohában mind a férfiaknál, mind a nőknél ebben a labdajátékban képviseltethetjük magunkat.
A birkózás teljesen új köntöst kap a strandjátékokra. A küzdelmeket egy 7 m átmérőjű körben rendezik, ahol az ellenfél pályán kívülre helyezésével és földre vitelével lehet pontokat szerezni. A két vállra fektetés 2 pontot ér – 3 szükséges a győzelemhez. Németh Zsanett (+70 kg), Dénes Mercédesz (60 kg) és Sleisz Gabriella (70 kg) is a küzdőkörben adhat számot tudásáról.
Strandteniszben radikális változást jelent a homok jelenléte. Ezt a szakágat párosban játszák strandröplabdapályán, speciális ütőkkel. Mivel a labda nem pattanhat le, a játék sokkal pörgősebb, mint a hagyományos tenisz. A strandkézilabdázók és a strandröplabdázók mellett a strandteniszesek versenyeit is a Gharafa Beachen rendezik.
A triatlon sem vész el, csak átalakul: aquathlon lesz belőle, amely úszásból és futásból áll. A számban Bragmayer Zsanettért, Kropkó Mártáért és Dévay Márkért szoríthatunk majd.
A falmászókkal szintén Tokióban ismerkedhetünk meg komolyabban, szigetországi szereplésük viszont némileg más lesz, mint Dohában. A Távol-Keleten egy 3 számból összetett verseny végén hirdetnek győztest, ezek egyike pedig a boulder, amellyel a Perzsa-öböl partján is találkozhatunk. A szakágra alacsony magasság és a biztosítás hiánya jellemző: a falról leesőket szivacsok védik a sérülésektől. A versenyzőknek adott idő alatt 4-5 akadályt kell teljesíteniük a falon, a cél minél kevesebb kísérletből minél többet megoldani.
Még nem tettünk említést 3 olyan szakágról, melyekkel egyaránt találkozhatunk majd a Katari-félsziget tengerpartján, de az olimpiai programban 2020-ban és 2024-ben sem szerepelhetnek majd. A kitesurf – vagy sárkányszörf – során a versenyzők ernyővel fogják be a szelet, és speciális deszkákon teljesítik a kijelölt versenytávot. Az ügyességi számok kedvelőinek a wakeboard nyújthat kellemes élményeket: a feladat minél pontosabban végrehajtott ugrások bemutatása egy kötélen húzott deszkán. A vízisízők ugrószáma ennek, valamint a klasszikus síugrásnak is rokona: a cél minél hosszabb ugrás bemutatása egy vízre helyezett rámpa segítségével.
Az I. Strand Világjátékokra több mint 90 ország 1240 sportolóját várják, a résztvevők között megegyezik majd a nemek aránya. Hazánk összesen 5 sportág 32 versenyzőjével érkezik az arab államba.
(MOB-összeállítás, olympic.org, unitedworldwrestling.org, humbersport.net, gkakiteworldtour.com; fotók: International Kiteboard Association, United World Wrestling, IOC, World Karate Federation, Magyar Úszó Szövetség)