„Lépés a jövőbe” – ezzel a jelmondattal hirdették a grúzok a XIII. nyári EYOF-ot. Tbiliszi nem kis fába vágta a fejszéjét, amikor 2010 novemberében elnyerte Brno előtt a 2015-ös Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál rendezési jogát. Siklós Erik írása következik, mely a Sport 2015 évkönyvben jelent meg. A kiadvény a Líra könyvesboltjaiban kapható.
A helyi állapotok alapján valószínűleg a többség aggódott, sikerül-e megépíteni a szükséges létesítményeket, képes lesz-e vendégül látni a dél-kaukázusi szovjet utódállam Európa 50 országát. Grúzia nem Azerbajdzsán és Tbiliszi nem Baku. Az olaj vagy épp a földgáz itt nem biztosít kiapadhatatlan pénzforrást, amiből szinte bármi finanszírozható. Ennek megfelelően a szegénység sokkal kézzelfoghatóbb. Vannak ugyan látványosan felújított, európai színvonalú városrészek, vagy inkább utcák, terek, ám az egyes helyszínek között autózva, kicsit eltévedve olykor megrázó, nyomasztó a látvány.
Az Európához tartozás vágya akár erőn felüli vállalásokra is ösztönöz. A kedves, odaadó, jóravaló, bizonyítani akaró grúzok kitettek magukért és helyenként olimpiát idéző körülményeket teremtettek a jövő bajnokainak. A Magyar Csapat vezetője, dr. Nagy Zsigmond járt már néhány EYOF-on, de egyértelműen úgy vélte, soha nem várták még a sportolókat ilyen, az olimpiára emlékeztető faluval, ráadásul a kiegészítő szolgáltatások is felülmúlták a megszokott színvonalat. Alekszi Akvlediani, a szervezőbizottság elnöke elárulta, hogy a 3804 férőhelyes, kilenc épületből álló falu egy fillérjébe nem került a helyi adófizetőknek, mert a területet jelképes összegért átadták egy kínai befektetőnek, aki megépítette a lakóparkot és az EYOF után értékesíti a lakásokat. Az egyéb fejlesztésekre 65 millió eurót költöttek hivatalosan. Akadtak persze hiányosságok, vigyázni kellett a vízzel, a megnyitó után kaotikus szervezetlenség közepette kereste mindenki a buszát, hogy visszajusson a faluba, de egy biztos: Tbiliszi az EYOF-fal megtette az első nagy lépést a jövőbe.
A 110 fős magyar küldöttség nyolc sportágban 81 versenyzővel érkezett Tbiliszibe és nem csak igyekezett, sikerült is a hagyományokhoz méltóan szerepelni: 1991 óta 157 érmet, közte 57 aranyat nyertek az elődök, amihez Késely Ajna tündöklésével 9 aranyat, 3 ezüstöt és 11 bronzot tudtak hozzátenni a maiak.
Felidézhetnénk a hat csodálatos nap történetét akár kronológiai sorrendben, de tekintettel arra, hogy a 23 magyar éremből 16-ot (8-3-5) az úszók nyertek, ragadjunk le egy kicsit az uszodánál. Hargitay András már Bakuban elárulta nekem, hogy Tbiliszibe nagyon erős csapattal érkeznek. A leggyakrabban két nevet hallottam: Késely Ajna és Gyurinovics Fanni.
A lányokat nem nyomasztotta az esélyesség, kiúszták magukból, ami bennük volt. Nem zavarta őket a kánikula, lubickoltak a vízben.
Késely Ajna négy tételben:
Az első arany – 200 méter pillangó
„Az edzőm, Güttler Károly szerint így volt tökéletes minden, ahogy történt. Időben ugyan jobbra számítottam, de nagyon örülök az aranynak. Az első 50-en jobban bekezdtem, mint kellett volna, úgy beszéltük meg, hogy még várok, de így alakult. Sokat kell még tanulnom. Nem tudtam elhinni, hogy én állhatok a dobogó legfelső fokán, végiggondoltam, mennyit edzettem és küzdöttem, hogy itt állhassak, és kicsit meghatódtam. Nagyon örülök a győzelemnek” – mondta, mintha nemcsak úszásra, de nyilatkozásra is született volna.
A második arany – 800 méter gyors
„Az edzőmmel úgy álltunk hozzá, hogy jó nagyot odaharapunk 800 gyorson, és sikerült. Úgy volt, hogy 550 méterig együtt úszom az ír lánnyal, majd utána 100 méterenként egyre erősebben megyek, s 750-nél, az utolsó 50-en mindent beleadok. Oda is adtam mindent, a vége már nagyon fájt. Karcsi bácsi mondta, hogy az utolsó százon nem fogja bírni, és így is lett. Nem zavart, hogy a lánynak 3 másodperccel jobb ideje volt. Tudtam, hogy a serdülő bajnokságon elért 8:55-nél sokkal jobbra vagyok képes. Nagyon örülök ennek a 44-es időeredménynek, el is tudom hinni, bennem volt, reális” – magyarázta kedvesen.
A harmadik arany – 400 méter gyors
„A 100 gyors jó kis bemelegítésnek számított előtte. Az ír csajtól tartottam kicsit, hogy nagyon be fog kezdeni. 150-nél már eljött a holtpont, ott már nagyon fájt. De elárulok egy titkot: úszás közben van egy kis dobozkám, a fejemben és abba gyűjtöm a fáradtságot… meg arra gondoltam, milyen jó lenne egy harmadik arany. Így jön az energia, amikor már nagyon fáj. A Kazanyban, a vizes vb-n dolgozó Gyuri bácsinak ajánlom a harmadik tbiliszi aranyérmemet. Beszéltem vele korábban arról, hogy szeretnék indulni jövőre a riói olimpián. Hogy melyik számban? Akár 400 gyorson, akár a 4x200-as váltó tagjaként. De előtte a negyedik aranyérmet is megcélzom az EYOF-on 200 gyorson” – csacsogta egyre magabiztosabban.
A negyedik arany – 200 méter gyors
„Igen, ez így működik, ahogy mondtad, ha valamelyik számot meg akarom nyerni, azt meg is fogom. De hozzájárul a tanult agykontroll is, így tudok nyerni. Ez volt az utolsó szám, mindent bele akartam adni, legyen ez a habon a megy. Megvolt a hab a tortán, menjen rá meggy is. Tegnap volt a pihenőnapom, ami lehúzott kicsit, nem volt nagyon kedvem a 200 gyorshoz. Nem féltem, de izgultam. Güttler Karcsi bá’ mondta, hogy minden rendben lesz. Kellenek a korosztályos versenyek, hogy lássuk, mit tudnak az ellenfelek. Biztos lesznek olyanok, akik most itt voltak, s akikkel Rióban is együtt csatázhatok. Nem akármi, amit elértem, nagyon örülök neki. Nagyon szépen köszönöm Turi Gyuri bácsinak és Güttler Karcsi bácsinak, minden edzőnek, aki segített. A családomnak is nagyon hálás vagyok, mindig ott állnak mellettem a szüleim, korán reggel edzésre visznek” – mondta hálásan a négy arany, egy ezüst után az EYOF legeredményesebb sportolója. Egyetlen kívánsága maradt, egy napszemüveg. Néhány nappal a hazaérkezés után Borkai Zsolt MOB-elnöktől azt is megkapta.
Gyurinovics Fanni mélyről indult, az első fellépése nem úgy sikerült, ahogy tervezte, még a dobogóról is lemaradt. „A 400 vegyestől kicsit féltem, de okultam belőle, ezúttal nem úgy álltam oda, hogy muszáj győznöm, nem a helyezés a lényeg, hanem, hogy minél jobb időt ússzak. Mindenképp meg akartam mutatni, hogy mire is vagyok képes, végig erre koncentráltam. A rajtom jól sikerült, aztán pillén láttam, hogy kezdenek lemaradni, nem is figyeltem utána a többieket. Háton kicsit bepánikoltam, amikor fennakadtam a kötélen, hogy mennyire jöttek fel rám, de azért láttam, hogy én vagyok az esélyes. Nem volt holtpont, végignyomtam, azt úsztam, amit akartam. Boldog vagyok” – nyilatkozta vidáman. Azért a végén meglett a tervezett két arany, mert 50 méter gyorson rajt-cél győzelmet aratott. Igaz az 25,95-ért nem járt a kiskutya az apukájától, mert a motiváló ajánlat úgy szólt, hogy 25,8 másodperc alatt kell úszni ahhoz. Fannit azonban a legkevésbé sem keserítette ez el. Helyre állt az önbizalma és boldogan készült tovább a korosztályos világversenyekre.
Szerencsére az uszodától kőhajításnyi távolságra épült a tornászok csarnoka és az atlétikai stadionba is át lehetett sétálni gyorsan. Előfordult persze, hogy nehéz volt dönteni, melyik magyar sikernek szeretnénk szemtanúi lenni, de soha ne legyen nagyobb problémánk az életben. Működött a csapatszellem: az egyik fiatal sikere motiválta a másikat, aki épp nem versenyzett, szurkolt a társának, majd együtt örültek. Az úszóknál még három nevet okvetlenül érdemes le- és megjegyezni: Barócsai Petra (100 méter pillangón és 800 méter gyorson alkotott maradandót), Barta Márton (a 400 méter vegyes királya lett) és Márton Richárd (összesen négy érmet nyert, csak az arany hiánya miatt bánkódott kicsit).
Büszkék lehettünk a diszkoszvető Aranyi Ferencre, aki egyéni legjobbján több mint öt métert javítva lett az EYOF bajnoka. A judósok három bronzzal jelezték, hogy ez a korosztály is termeli a tehetségeket. A tornában Boncsér Krisztián mutatta meg, hogy van potenciál a következő generációban. Miközben a hazai rendezésű felnőtt Eb-n elég gyászosan szerepelt a női kosárlabda-válogatott, kiderült, hogy a ’97-’98-as korosztályt követő is Európa élmezőnyéhez tartozik.
2017-ben Győr lesz az EYOF házigazdája
Tbilisziben bemutatkoztak a következő nyári EYOF házigazdái, a győriek fogadást adtak az európai olimpiai család tagjainak. A bejáratnál Hugoo, a 2017-es Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál kabalafigurája fogadta a vendégeket, a hangfalból Johannes Brahmstól a Magyar táncok szólt. A meghívottakat Győr alpolgármestere, Fekete Dávid köszöntötte. Kiemelte, hogy először rendez Magyarország olimpiai multisporteseményt. Nagy sikert aratott a Győrt, a helyszíneket bemutató kisfilm, amiből nemcsak a város nevezetességeit ismerhették meg az érdeklődők, de kiderültek a sportlétesítmény-fejlesztések és az is, hogy Győr tíz sportágban várja ötven európai ország legjobb fiataljait. A következő EYOF szlogenje: A ma tehetsége a jövő példaképe. Tbiliszi polgármestere, Davit Narmania örült annak, hogy a következő helyszín is egy Tbiliszihez hasonló, történelmi város és sok sikert kívánt a győrieknek, mert mint mondta, városának új időszámítás kezdetét jelenti az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál.
ÉREMTÁBLA
(1-10. helyezett ország, arany-, ezüst-, bronzérem, összes érem)
- Oroszország: 17, 9, 11, 37
- Olaszország: 12, 2, 10, 24
- Franciaország: 9, 5, 8, 22
- MAGYARORSZÁG: 9, 3, 11, 23
- Szlovénia: 5, 6, 5, 16
- Moldávia: 5, 2, 0, 7
- Nagy-Britannia: 4, 8, 8, 20
- Spanyolország: 4, 7, 6, 17
- Hollandia: 4, 3, 8, 15
- Grúzia: 4, 0, 6, 10
MAGYAR ÉRMESEK
Aranyérem (9 db): Késely Ajna úszó (4 db: 200 m pillangó, 800 m gyors, 400 m gyors és 200 m gyors), Gyurinovics Fanni úszó (2 db: 200 m vegyes és 50 m gyors), Barta Márton úszó (400 m vegyes), Aranyi Ferenc atléta (diszkoszvetés), Barócsai Petra úszó (100 m pillangó).
Ezüstérem (3 db): Késely Ajna úszó (100 m gyors), Barócsai Petra úszó (800 m gyors), Márton Richárd úszó (200 m pillangó).
Bronzérem (11 db): Márton Richárd úszó (200 m gyors), Pavuk Tira atléta (2000 m akadályfutás), 4x100 m gyorsváltó (Barta Márton, Holló Balázs, Márton Richárd és Végh István úszó), Márton Richárd úszó (400 m gyors), Tamási Szandra judós (-44 kg), Végh István úszó (50 m gyors), Tóth Apor judós (-81 kg), Boncsér Krisztián tornász (talaj), Huszti Dávid úszó (1500 m gyors), Szigetvári Mercédesz judós (+70 kg), lány kosárlabda-válogatott (Barhács Laura, Bernáth Réka, Boros Dorka, Czukor Dalma, Foitl Emília, Gereben Lívia, Juhász Dorka, Lelik Réka, Mérész Beatrix, Pusztai Petra, Radócz Fanni, Soós Réka).
(Sport 2015/Siklós Erik, fotó: MOB/Szalmás Péter)