Két aranyérmet gyűjtöttek a magyarok az olimpiai számokban a második kajak-kenu világkupán Lengyelországban. Battai Sugár harmadik, a férfi kardcsapat ezüst-, a női bronzérmes a világkupán. Kropkó Márton triatlon vk-bronzérmes. Magyar érmek születtek az úszó Mare Nostrum-sorozaton. Jó magyar atlétikai eredmények a zágrábi 75. Boris Hanzekovic-emlékversenyen.

Kajak-kenu. A második világkupa-versenyt a lengyelországi Poznańban rendezték. Az olimpiai számokban sportolóink két arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szereztek.
A férfi K–1 1000 méteren Kopasz Bálint idén egyelőre bombaformában versenyez: a hazai válogató, majd a múlt heti, szegedi világkupa után ismét elképesztő teljesítményt nyújtott, és újfent aranyéremmel térhetett haza.
A női C–2 500 méteren a Kiss Ágnes–Nagy Bianka kettős ismét megállíthatatlan volt – az előző heti, szegedi diadal után ezúttal is kiváló versenyzéssel szerezte meg a győzelmet.
A férfi K–4 500 méteren – a megismételt rajt után – magyar részről ezúttal a Nádas Bence, Hidvégi Hunor, Hidvégi Zalán és Keller Gergő alkotta kvartett szerepelt jobban. A hajó végig harcban volt az olimpiai bajnok németekkel a győzelemért, de végül 13 századmásodperccel lemaradva második lett. Az egy hete óriási győzelmet arató Opavszky Márk, Fodor Bence, Balogh Gergely, Tamási Zsombor alkotta egységnek komoly gondja akadt a kormányzással, ami miatt már az első métereken jelentős hátrányba került. Ennek fényében nagy mentésnek számít, hogy a végén harcban volt a dobogóért, és negyedikként ért célba.
K–2 500 méteren a múlt héten Szegeden ötödik helyen végző Kiss Blanka–Lucz Anna páros ezúttal felállhatott a dobogóra.
A további olimpiai számokban:
-
K–2 500 m: 5. Kurucz Levente, Opavszky Márk
-
C–1 1000 m: 6. Fejes Dániel
-
C–2 500 m: 5. Adolf Balázs, Hajdu Jonatán
-
K–1 500 m: 6. Csikós Zsóka, 8. Rendessy Eszter
-
K–4 500 m: 5. Kiss Blanka, Fojt Sára, Pupp Noémi, Lucz Anna; 6. Gombás Alíz, Kőhalmi Emese, Ujfalvi Laura, Pető Hanna
A nem olimpiai számokban:
Aranyérmek:
-
K–1 500 m: Varga Ádám
-
C–1 5000 m: Adolf Balázs
-
C–2 200 m: Kiss Ágnes, Nagy Bianka
-
C–4 500 m: Kiss Ágnes, Nagy Bianka, Opavszky Réka, Csorba Zsófia
-
K–1 5000 m: Csorba Zsófia
-
K–1 5000 m: Csikós Zsóka
Ezüstérmek:
-
K–1 200 m: Csizmadia Kolos
-
K–1 500 m: Nádas Bence
-
K–1 1000 m: Csikós Zsóka
-
C–1 500 m: Opavszky Réka
Bronzérmek:
-
K–1 200 m: Birkás Balázs
-
C–1 500 m: Fejes Dániel
Szombaton a paraversenyek döntőiben is érdekeltek voltak a magyarok: KL1 200 méteren a kétszeres paralimpiai bajnok Kiss Péter Pál ezúttal második lett a brazil Luis Carlos Cardoso da Silva mögött, Suba Róbert pedig bronzérmet szerzett ugyanebben a számban.
Magyarország 8 arany-, 5 ezüst- és 4 bronzéremmel zárta az idei második világkupát.

Vívás. A hétvégén négy fegyvernemben, három földrészen rendezik a 2024/25-ös szezon utolsó világkupa-fordulóját – egyéni és csapatversenyekkel egyaránt.
Női kardban Limában négy magyar vívó jutott fel a főtáblára. Katona Renáta az első fordulóban japán ellenfelétől szenvedett vereséget. A 32 között Pusztai Liza is búcsúzott. Battai Sugár a nyolcaddöntőig menetelt, és végül a hatodik helyen zárt. Szűcs Luca számára az elődöntő jelentette a végállomást, ahol a spanyol Navarro 15:10 arányban győzte le.
Női párbajtőrben Vuhsziban az olimpiai bronzérmes Muhari Eszter csupán egy tussal maradt le a legjobb nyolc közé jutásról, az olasz Kowalczyval szemben 15:14-re kapott ki. A főtáblán a másik két magyar versenyző, Kardos Edina és Nagy Blanka már a 64 között egymás ellen vívott, ahol Kardos 15:8-ra nyert. A következő fordulóban ő is a már említett olasz vívótól szenvedett 15:12-es vereséget.
Férfi kardban a madridi világkupán Szatmári András szerepelt a legeredményesebben a magyar indulók közül, a nyolcaddöntőig jutott. Szilágyi Áront a német Szabó, Iliász Nikolászt a koreai Oh, míg Dallos Benedeket a francia P. Patrice győzte le a 32 között.
Férfi párbajtőrben Párizsban a négy olimpiai bajnokunk – Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid és Siklósi Gergely – mellett Fenyvesi Csaba, Kovács Gergely és Keszthelyi Zsombor is a főtáblára került. Közülük Andrásfi és Fenyvesi jutott a legtovább, beverekedve magukat a legjobb 16 közé. Koch a 32 között esett ki, míg a többiek az első fordulóban búcsúztak.

A budapesti vk-ezüstérem után a madridi világkupa-versenyen is második lett a magyar férfi kardcsapat, ezúttal Iliász Nikolász, Rabb Krisztián, Szatmári András, Szilágyi Áron összeállításban. Szilágyi Áron újra vezéregyénisége volt a válogatottnak, valamennyi rivális ellen pozitív mérleggel zárt.
Negyedik helyen végzett a Dékány Kinga, Gnám Tamara, Muhari Eszter, Nagy Blanka összeállítású női párbajtőrcsapat a vuhszi világkupán. Nem hiányzott sok ahhoz sem, hogy a döntőbe kerüljön a gárda. Bizonyítva ezzel ismét azt, hogy sokra hivatott még ez a fiatal együttes.
A női után a férfi párbajtőrcsapat (Andrásfi Tibor, Keszthelyi Zsombor, Koch Máté, Siklósi Gergely) is negyedik lett a vasárnapi, párizsi világkupa-versenyen.
A női kardozók Battai Sugár Katinka, Katona Renata, Pusztai Liza, Szűcs Luca összeállításban egészen az elődöntőig menetelt. Ott a franciák 30-45 arányban győztek a hölgyek felett. A bronzcsatában a magyar-ukrán összecsapás fölényes magyar győzelmet hozott (45-23). Mind a négy magyar lány pozítiv eredménnyel zárta az asszókat.
A vívó most ismét edzőtáborokban készülnek tovább, hiszen júniusban Európa-, júliusban világbajnokság következik.

Triatlon. Újabb fantasztikus magyar siker született az üzbegisztáni Szamarkandban megrendezett triatlon világkupa-futamon: Kropkó Márton kiemelkedő versenyzéssel a második helyen végzett.
A fiatal tehetség kiváló formában van. Már május 11-én, a kínai Csengtuban is bizonyította rátermettségét, amikor élete első olimpiai távú világkupa-versenyén a rendkívül erős mezőnyben a 9. helyen zárt, ráadásul a 10 kilométeres futószámban 30:26-os új egyéni csúcsot is elért. Ez a bravúros eredmény már akkor jelezte, hogy a 19 éves sportolótól komoly teljesítmény várható a közeljövőben.
Nem is kellett sokáig várni az újabb áttörésre: a május 24-i szamarkandi futamon Kropkó 1 óra 46 perc 58 másodperces idővel szerezte meg az ezüstérmet. A győzelmet a francia Maxime Hueber-Moosbrugger (1:46:43) szerezte meg, míg a harmadik helyen a kanadai Mathis Beaulieu (1:47:08) végzett. Az eredmények is jelzik, milyen szoros csata zajlott a dobogós helyezésekért.
Kropkó Márton egyre közelebb kerül a nemzetközi elitmezőnyhöz. A csengtui pontszerző helyezés és egyéni csúcs, valamint a szamarkandi ezüstérem egyértelműen azt mutatják, hogy rövidesen a trónkövetelők között is számolni kell vele.

Úszás. A Mare Nostrum versenysorozat második állomásán, Barcelonában – pontosabban St. Andreu-ban – több magyar versenyző is remekül szerepelt. Márton Richárd ezüstérmet nyert 200 méter pillangón, míg Jászó Ádám 50 méter háton bronzérmes lett. Szintén harmadik helyen végzett Zombori Gábor 400 méter vegyesen, Jászó Ádám 100 méter háton, valamint Szabó-Feltóthy Eszter 200 méter háton.
A sorozat záróállomásán, Canet-ban Márton Richárd ismét dobogóra állhatott: ezúttal is ezüstérmes lett 200 méter pillangón. A női gyorsúszók között is születtek magyar sikerek: Senánszky Petra 50 méter gyorson második, míg Ábrahám Minna 200 méter gyorson harmadik helyen végzett.

Kozák Luca (archív)
Atlétika. Kozák Luca 12.88 másodperces kiváló idővel a második helyen végzett 100 méteres gátfutásban a 75. Boris Hanzeković-emlékversenyen, Zágrábban.
Az Eb-ezüstérmes magyar sprintert csak az amerikai Alaysha Johnson tudta megelőzni, aki 12.82 másodperccel nyerte a futamot.
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség kontinentális sorozatának arany kategóriás versenyén Takács Boglárka 100 méteren – az úgynevezett nemzeti számban – 11.43 másodperces idővel fölényes győzelmet aratott.
Röviddel később 200 méteren is rajthoz állt, ahol 23.22 másodperces eredménnyel harmadik lett. Ebben a számban a párizsi olimpián 100 méteren arany-, 200 méteren ezüstérmes Saint Lucia-i Julien Alfred diadalmaskodott 22.15-ös idővel.
Az olimpiai ezüst- és világbajnoki bronzérmes Halász Bence kalapácsvetésben 79,45 méteres, idei legjobb dobásával a harmadik helyen végzett. Legjobb kísérletét a hatodik sorozatban érte el. Ugyanebben a számban Rába Dániel 74,45 méteres teljesítménnyel a hatodik helyen zárt.
Diszkoszvetésben Huszák János szintén idei legjobbját produkálta: 61,76 méterrel ötödikként fejezte be a versenyt.
(MOB-összeállítás)