Kopasz Bálint

Négy aranyérem az olimpiai számokban a szegedi kajak-kenu világkupán

2025. 05. 19.
Megosztás

Szegeden az éremtábla élén a magyar kajak-kenu válogatott. Európa-bajnoki bronzérmes a magyar gyalogló válogatott. Feldhoffer Bálint a legjobb magyar a Tour de Hongrien. Magyar vb szintesek a Mare Nostrum-sorozat első állomásán. Kós Hubert egyéni csúcsai. Piros Zsombor tornagyőztes. A magyar RG kézizsercsapat EK győztes. Pásztor Flóra hetedik a sanghaji GP-n. Lehmann Csongor 9. a WTCS sorozat yokohamai állomásán. Itéletidő az ILKA világbajnokságon. A taekwondos Salim Kamila harmadik a bulgáriai Elnök kupán. Minden magyar kiesett az asztalitenisz világbajnokságon. Kedden eldől, hogy a férfi jégkorong válogatott továbbra is az első osztályban szerepelhet.

K1 1000m
MOB-Média/Szalmás Péter

Kajak-kenu. A háromnapos szegedi viadal, amelyen 43 ország közel 800 sportolója – köztük 49 magyar – indult, az év és egyben az új olimpiai ciklus első nemzetközi versenye volt a gyorsasági szakágban. A magyar egységek közül a legnagyobb érdeklődés a férfiak K-1 1000 méteres szám kísérte. Ott volt a mezőnyben a szám utolsó két olimpiájának összes érmese. Mindkét magyar jól kezdett, de aztán Pimenta szokásához híven az élre állt és egészen féltávig vezetett is. A mezőny nem szóródott szét, egyedül Dostal maradt le egy kicsit, de a többiek szinte egyvonalban haladtak a cél felé. A hajrához közeledve aztán a győriek 27 éves versenyzője, Kopasz és – meglepetésre – az egyes pályán lapátoló dél-afrikai Hamish Lovemore ellépett a többiektől és szoros verseny után végül a magyar klasszis haladt át elsőként a célvonalon. Az afrikai kajakos mögött az erejét jól beosztó Dostal lett a harmadik, Varga pedig a hatodik helyen végzett.

A további olimpiai versenyszámokban férfi K2-500 méteren Kurucz Levente, Opavszky Márk, K4-500 méteren Opavszky Márk, Fodor Bence, Balogh Gergely, Tamási Zsombor, C-2 500 méteren Kiss Ágnes, Nagy Bianka állhatott fel a dobogó legfelső fokára. Ezüstérmet szerzett némi meglepetésre a második számú női K-4 500 méteren Gombás Aliz, Kőhalmi Emese, Újfalvi Laura, Pető Hanna. További két magyar egység bronzérmes lett olimpiai számban, a férfi K-4 500 méteren Nádas Bence, Hidvégi Hunor, Hidvégi Zalán, Keller Gergő és az olimpiai bronzérmes K-2 500 méteres Pupp Noémi és Fojt Sára.

A további versenyszámok magyar érmesei:
Arany:
férfiak:
K1-500m: Varga Ádám
nők: C4-500m: Kiss Ágnes, Nagy Bianka, Opavszky Réka, Csorba Zsófia
C-1 5000 m: Csorba Zsófia

Ezüst:
férfiak:
C-4 500 m: Hajdu Jonatán, Hodován Dávid, Buday Domonkos, Uhrin Dávid
nők:
K-1 1000 m: Csikós Zsóka
K-1 5000 m: Kőhalmi Emese
C-2 200 m: Kiss Ágnes, Nagy Bianka

Bronz:
férfiak:
K-1 5000 m: Noé Bálint
C-1 5000 m: Adolf Balázs
C -4 500 m: Kurczina Máté, Lugosi Gergely, Mészáros Milán és Mitropoulos Iliász

nők:
K-1 100 m: Redessy Eszter
K-1 5000 m: Rendessy Eszter
C-1 5000 m: Zagyvai Borbála

A magyar érmek száma 7 arany, 5 ezüst és 8 bronz. Ezzel a magyar csapat magasan az első helyen végzett az éremtáblán.

A következő világkupát péntektől a lengyelországi Poznanban rendezik.

Gyaloglocsapat bronz
atletika.hu

Atlétika. Bronzérmet nyert a Helebrandt Máté, Venyercsán Bence, Tóth Norbert összetételű magyar hármas 20 kilométeren a csehországi Podebradyben megrendezett első gyalogló csapat Európa-bajnokságon.

A viadal honlapja szerint az olimpiai távú viadalnak 38 atléta vágott neki. A mezőnyben négy magyar, Helebrandt, Venyercsán és Tóth mellett Tokody Dávid szerepelt, közülük előbbi kettő szinte végig együtt gyalogolt és a célba is azonos idővel, 1:21:21 órával értek be, Helebrandt a 13., Venyercsán pedig a 14. helyen. Tóth Norbert a 23. pozícióban zárt 1:24:25 órával, Tokodyt viszont kizárták. A csapatversenyen a helyezési számok összessége alapján rangsorolták a hét nevezett triót, a magyar hármas 50 ponttal szerezte meg a bronzérmet.

A nők 35 kilométeres távján Madarász Viktória (2:50:39 óra) az előkelő hetedik helyen végzett, Torma Anett viszont a kizárás sorsára jutott.

A nők 20 kilométeres versenyében három magyar indult, Spiller Tiziana kizárás miatt nem ért célba. Oláh Barbara a 27. (1:39:24 óra), Csörgő Dóra pedig a 30. (1:48:17 óra) lett.

Tour_de_hongrie_2025_trikosok
bringasport.hu

Kerékpár. Az ecuadori Harold Martín López nyerte a 46. Tour de Hongrie-t, a százéves magyar országúti kerékpáros körverseny vasárnapi záróetapján pedig a kolumbiai Juan Sebastián Molano diadalmaskodott.

Megkülönböztetett trikósok: sárga (összetett): Harold Martín López (ecuadori); zöld (pontverseny): Danny van Poppel (holland), piros (hegyi pontverseny): Siebe Deweirdt (belga); fehér (legjobb magyar): Feldhoffer Bálint.

Szabo szebasztian
musz.hu

Úszás. Szabó Szebasztián és Senánszky Petra is megúszta 50 méter gyorson a világbajnoki szintidőt vasárnap a Mare Nostrum versenysorozat nyitóállomásán Monte-Carlóban.

Ebben a számban „csillagszóró futamokat rendeztek” már szombattól kezdődően, mindkét magyar versenyző vasárnap az elődöntőben teljesítette a szingapúri induláshoz szükséges szintet, Szabó 21.95 másodperccel került a fináléba – a vb-szint pedig 22.05 volt –, míg a búvárúszásban legendának számító Senánszky századra pontosan a kvalifikációt jelentő 24.96 másodperces idővel csapott célba. Szabó végül egészen a kétszereplős döntőig menetelt, ahol öt századdal megelőzte az olasz Leonardo Deplanót, bezsebelve az első helyet. Senánszky az elődöntőben harmadik lett, azaz ebben a pozícióban zárta a számot.

Női 400 méter gyorson a 2009-es születésű Szabó Lilla egyéni legjobbját (4:15.14) jelentősen megjavítva 4:14.10 perces idővel diadalmaskodott, Szabó-Feltóthy Eszter 200 méter pillangón (2:16.21), Kovács Attila pedig 200 méter gyorson lett negyedik (1:49.28), míg Márton Richárd 100 méter pillangón nyolcadikként zárt (53.30).

A Mare Nostrum-sorozatnak három állomása van, jövő héten Barcelonában és Canet-en-Roussillon városában rendeznek versenyt.

Kós Hubert_musz
musz.hu

Kós Hubert 200 méter háton a világ idei második legjobb idejével nyert az egyesült államokbeli Austinban zajló úszóversenyen. Klubja, a Texas Longhorns „háziversenyén” a szám olimpiai bajnoka 1:55.50 perces idővel, hatalmas fölénnyel diadalmaskodott, 2025-ben ennél csak a görög Aposztolosz Sziszkosz rendelkezik jobb teljesítménnyel (1:55.18). Kós csapattársa, a négyszeres olimpiai bajnok Leon Marchand két hete Floridában versenyzett először a tavaly nyári párizsi játékok óta, legerősebb számában, 400 méter vegyesen akkor még csak 4:13.86-os időt úszott, ezúttal viszont már 4:07.11 perccel csapott célba, ami toronymagasan a világ idei legjobbja. A magyar versenyző minimális pihenőt követően ebben a számban is medencébe ugrott, 4:27.56 perccel a hatodik lett. Kós Hubert a verseny első napján 200 méter pillangón első, 100 méter mellen pedig második lett.

Piros Zsombor
facebook/huntennis.hu

Tenisz. A nyolcadik helyen kiemelt Piros Zsombor nyerte meg a Tuniszban rendezett, 100 ezer dollár (36,8 millió forint) összdíjazású salakpályás férfi challenger-tenisztornát. A világranglista 204. helyezettje szettveszteség nélkül jutott be a szombati döntőbe Tunézia fővárosában, és már sorozatban kilenc győzelemnél tartott, mivel két hete megnyerte hatodik challenger-versenyét Ostravában.

Az afrikai végjátékban a francia Titouan Droguet (206.) várt rá a locsolás után foltosan megszáradt centerpályán. A 23 éves ellenfél – Pirossal ellentétben – egyszer már vívott főtáblás meccset Grand Slam-tornán, és eddig egyetlen serleggel büszkélkedhetett az ATP Tour mögötti második vonalnak számító challenger-sorozatban. Ami az egymás elleni mérlegüket illeti, tavaly mindkét találkozójukon „idegenbeli” siker született, Székesfehérváron ugyanis a francia, Brestben pedig a magyar játékos bizonyult jobbnak. A harmadik csatában az ellenfélnek 5:4-es állásnál, negyven-semminél három játszmalabdája volt, de a budapesti teniszező innen is tudott fordítani, az egyik alkalommal egy legalább harminc ütést hozó labdamenetben, melynek végén mindketten az ütőjükre támaszkodva lihegtek. Az összesen öt elszalasztott szettlabda igencsak megviselte Droguet-t, aki simán elbukta a következő két gémet, így 52 perc elteltével Piros került játszmaelőnybe. A folytatásban a francia 3:1-re elhúzott, de a magyar játékos összeszedte magát, és sorozatban négy gémet hozott, majd 5:4-nél a meccsért adogatott. Ekkor újabb hullámvölgy következett, Droguet az utolsó pillanatban visszabrékelt, 5:5-nél ismét nyílt lett az ütközet. Piros 6:5-nél fogadóként meccslabdát szalasztott el, de a rövidítésben már egyértelműen ő volt a jobb, görcsölve is elképesztő labdákat futott be, majd 2 óra 10 perc után a salakon elterülve ünnepelte hetedik challenger-diadalát. A trófea mellé a 25 éves magyar játékos 14 200 dollárt (5,1 millió forint) és 75 ranglistapontot kapott, amivel várhatóan az ATP-rangsor 161. helyére jön fel.

Eredmény, döntő: Piros Zsombor (8.)-Titouan Droguet (francia) 7:5, 7:6 (7-3).

RG csapat
MATSZ-Média

RG. A bulgáriai Európa-kupán a magyar szövetség tájékoztatása szerint a Grek Fruzsina, Farkas Júlia, Mészáros Mandula, Pesti Dalma, Szabados Dóra, Urbán-Szabó Mónika összeállítású csapat az egyenes kieséses rendszerben lebonyolított úgynevezett cross battle-ben öt szalaggal legyőzte Azerbajdzsánt, ezzel a fináléba jutott, ahol Izrael és Bulgária ellen is sikerrel szerepelt. A magyar együttes pénteken két bronzérmet szerzett: öt szalaggal, valamint a három labda, két karika gyakorlattal is a harmadik helyen zárt.

Pásztor Flóra
Augusto Bizzi

Vívás. Pásztor Flóra a negyeddöntőig jutott, és a hetedik helyen végzett a sanghaji tőr Grand Prix-n. A 2023-as Európa Játékokon ezüstérmes, a tavalyi olimpián nyolcadik magyar vívó kiemeltként a főtáblán kezdett, a 64 között 15-3-ra verte a dél-koreai Csoj Judzsint, azután 15-8-ra a francia Anita Blaze-t, a nyolcaddöntőben pedig 15-11-re az olasz Martina Sinigaliát. Az elődöntőért a korábbi kétszeres egyéni világbajnok olasz Arianna Errigóval vívott, akitől 15-6-os vereséget szenvedett. A selejtezőből főtáblára jutott Kondricz Kata az első fordulóban kikapott.

A férfiaknál is két magyar tőröző volt ott a legjobb 64 között, Dósa Dániel és Szemes Gergő is sikeres selejtező után került a legjobbak közé a rendkívül erős mezőnyben. Az első fordulóban éppen egymással vívtak, és Szemes lépett tovább 15-11-gyel. A következő körben viszont már ő is befejezte szereplését, mivel szoros küzdelemben, 15-14-re alulmaradt a csapatban olimpiai és világbajnok japán Limura Kazukival szemben.

Dévay
facebook/triatlon.hu

Triatlon. Rendkívül erős mezőnnyel és zord időjárási körülmények között zajlott a World Triathlon Championship Series (WTCS) yokohamai állomása május 17-én. A zivatar, az erős szél és a csúszós pálya ellenére mindhárom magyar versenyző, Lehmann Csongor, Bicsák Bence és Dévay Márk is tisztességesen helytállt a világ élvonalában. Márk ráadásul az úszást és a kerékpározást is vezette, Csongor pedig ismét megmutatta, hogy stabil helye van a legjobbak legjobbjai között.

A WTCS-sorozat yokohamai versenye hagyományosan az egyik legfontosabb állomása a szezonnak, a világ legjobb triatlonistái mérkőznek meg Japánban. Az idei futamon extrém időjárás tette próbára a sportolókat, különösen a kerékpáros szakasz vált rendkívül csúszóssá és veszélyessé, de a vízben is komoly kihívások elé állította versenyzőket, akik erős szélben és hullámok között úsztak. Ezekben a körülményekben is kiválóan teljesített Dévay Márk, aki az úszószakasz első körének végétől az élen haladt, és elsőként jött ki a vízből 17:48-as idővel. Mögötte szorosan ott volt Hauser, Vilaca és a fő boly. A csúszós és veszélyes körülmények miatt a kerékpáros pályát módosították. A 10 körös szakaszon egy kezdeti, 12 fős élboly alakult ki, amely később összezárt a fő üldözőcsoporttal, így egy nagylétszámú (23 fős) élcsoport haladt az élen a szakasz második felében, nagy előnyt építve ki a hátrébb lévőkkel szemben. Ebben az élcsoportban, a fő bollyal érkezve haladt Lehmann Csongor is (52:17 kerékpáros idő). A kerékpáros szakasz végén Dévay Márk egy erős tempóváltással elszakadt az élcsoporttól, és 17 másodperc előnnyel, elsőként kezdhette meg a futást. Az 5 kilométeres futás igazi túlélőtúra volt az erős szélben. Dévay Márk előnye elolvadt, és az élcsoportban kőkemény küzdelem alakult ki a dobogóért. Végül az ausztrál Matthew Hauser győzött (1:41:07), a portugál Vasco Vilaca (1:41:14) és a brazil Miguel Hidalgo (1:41:28) előtt. Lehmann Csongor stabil, 31:18-as futással érkezett meg a 9. helyre (1:42:43), ismét bizonyítva, hogy helye van a világ legjobbjai között. Dévay Márk a 16. helyen fejezte be a versenyt (1:43:50), míg Bicsák Bence a 37. helyen zárt (1:46:04) ezen a rendkívül embert próbáló WTCS futamon.

Vadnay_jonatán
hunsail.hu

Vitorlázás. Vadnai Jonatán a negyedik, Érdi Mária a 14. helyen végzett a kínai Csingtaóban rendezett vitorlázó ILCA-világbajnokságon.

A magyar szövetség közösségi oldalának beszámolója szerint a viadal szombati zárónapján a férfi (ILCA 7) és a női (ILCA 6) mezőnyben is három-három futamot rendeztek meglehetősen izgalmas, embert próbáló körülmények között. Az északnyugati szél 13 és 24 csomó közötti sebességgel fújt, és irányát is hektikusan változtatta, a rövid, tarajos hullámokon nehéz volt a küzdelem. A párizsi olimpián negyedik helyezett Vadnai kétszer második, egyszer negyedik lett, ezzel az összetett negyedik helyre lépett előre. Érdi Mária a szombati két hetedik és egy 16. helyével az összetettben 14. lett. Az időjárási körülmények miatt versenyzésre alkalmatlan hétfői, keddi, szerdai és csütörtöki nap után a férfiaknak öt, a nőknek hat kvalifikációs futam alapján hirdethettek végeredményt. Előbbiek mezőnyében 137, utóbbiaknál 99 hajó indult a világbajnokságon.

„Végig csoportbontásban versenyeztünk, ami azért furcsa, mert miközben a saját csoportodban versenyzel, nem tudod, hogy a legnagyobb ellenfeleid mit csinálnak a másik helyen, nem tudsz közvetlenül ellenük küzdeni” – idézte a magyar szövetség honlapja Vadnai Jonatánt. Hozzátette: ebből ered, hogy az így kialakuló végeredményben nagyon közel vannak egymáshoz a pontszámok, ő például mindössze két ponttal maradt le az első helyről. „Picit pech volt, hogy egy kemény csoportba kerültem” – vélekedett.

A Balatonfüredi Yacht Club sportolója hangsúlyozta: a szél nélküli négy napon nagyon kellett figyelni, hogy fenntartsa a koncentrációt. Előre tudták, hogy összejön a négy érvényes futam, hiszen az utolsó napra nagyon jó szelet ígértek. „Az utolsó nap nagyon kemény volt, borzasztóan nagyok voltak a szélfordulók, nemcsak erős volt a szél, de olykor 40 fokos fordulók is voltak benne. Úgy gondolom, nagyban köszönhető a fizikai kondíciómnak a mostani jó eredmény, hiszen például nem azzal kellett foglalkoznom erős szélben kiülés közben, hogy izzik a combizmom, hanem arra tudtam koncentrálni, hogy honnan jön a következő szélforduló” – magyarázta Vadnai.

Salim Kamilah
Magyar Taekwondo Szövetség

Taekwondo. Salim Kamilah (46 kg) folytatja remek szériáját a felnőttek között, akinek idén ez már nem az első felnőtt sikere. Bulgáriában az Elnök-kupán egészen az elődöntőig verekedte magát, és térhetett haza bronzéremmel. Salim Omar Gergely (63 kg) remekül rajtolt a 32 között, sőt, a nyolcaddöntőt is hozta, de a negyeddöntő jelentette a végállomást a számára, így 5. helyen zárta a rangos tornát. Márton Luana (73 kg) is hajszálra volt az éremtől, akárcsak Omar, hiszen a nyolcaddöntőbeli siker után a negyeddöntő jelentette számára a torna végét, amit így az ötödik pozícióban fejezett be. Bailey Kelen (87 kg) számára jól indult a verseny, a nyolcaddöntőn azonban nem jutott túl, így 9. helyen végzett. Márton Viviana (62 kg) a legjobb 16 közé kerülésért rendezett mérkőzésen a mexikói Fabiola Villegastól kikapva kényszerült búcsúzni, ahogy Patakfalvy Luca (57 kg) is a 32 közé jutásért rendezett mérkőzésen veszítve búcsúzott. Salim Sharif Gergely (58 kg) a semleges független résztvevőként (AIN) induló, orosz Azat Beasevtől kapott ki az első körben, a legjobb 64 között.

Póta Georgina
MTI/Illyés Tibor

Asztalitenisz. Póta Georgina és Lei Balázs számára is véget ért hétfőn a dohai egyéni asztalitenisz-világbajnokság, amelyen így nincs már magyar versenyben. A negyvenéves, 20. vb-jén szereplő Póta és luxemburgi játékostársa, Sarah De Nutte az első körben meccslabdákat hárítva búcsúztatott egy szlovén duót női párosban, a második fordulóban – a nyolcaddöntőbe jutásért – azonban még egy ennél is nehezebb ellenfél várt rájuk a hetedik helyen kiemelt dél-koreai Sin Jupin és Rju Hanna személyében. A találkozó egyoldalúan alakult, az ázsiaiak végig irányítottak, Pótáéknak a második szett sikerült a legjobban, de ebben is mindössze hét pontot tudtak gyűjteni. Pótéákhoz hasonlóan a vb-újonc, 18 esztendős Lei és a szlovákiai Árpás Sámuel is sikerrel vette az első fordulót férfi párosban, a 13. helyen kiemelt Vitor Ishiy, Guilherme Teodoro brazil egységet búcsúztatták bravúrral. A folytatásban rájuk is dél-koreai rivális, Dzsang Vudzsin és Cso Daeszong kettőse várt. A fiatal magyar, szlovák duó jól küzdött, de szettlabdáig egyik játszmában sem tudott eljutni, így végül szintén 3:0-s vereséggel, a 32 között búcsúzott a vb-től. A kétfős magyar küldöttség még egy számban volt érdekelt a viadalon, Póta egyesben – vasárnap – az első fordulóban szenvedett vereséget.

A vb-n öt számban – férfi és női egyesben, illetve párosban, továbbá vegyes párosban – hirdetnek győztest, a döntőkre szombaton és vasárnap kerül sor.

Eredmények: férfi páros, 2. forduló (a 16 közé jutásért): Dzsang Vudzsin, Cso Daeszong (dél-koreai) – Lei Balázs, Árpás Sámuel (magyar, szlovák) 3:0 (5, 6, 9); női páros, 2. forduló (a 16 közé jutásért): Sin Jupin, Rju Hanna (dél-koreai, 7.) – Póta Georgina, Sarah De Nutte (magyar, luxemburgi) 3:0 (3, 7, 4).

HUN_NOR
icehockey.hu

Jégkorong. A kazahok elleni sikeres győzelem (4-2) után a magyar válogatott Csehországtól 6-1, az Egyesült Államoktól 6-0, a dánoktól 8-2, Svájctól 10-0 arányú vereséget szenvedett. A magyar válogatott továbbra is versenyben van a legfelsőbb osztályban maradásra. A kiesés elkerüléséért küzdő, egy győzelemmel és öt vereséggel álló nemzeti együttes hétfőn 20.20 órától a norvégok ellen zárja a tornát. A csapat csak abban az esetben esik vissza a divízió I/A-ba, ha alapidőben kikap és a kazahok kedden pontot szereznek. Természetesen a norvégok elleni bármely arányú siker is a bentmaradást jelentené.