Bicsák Bence hetedik helyen végzett a triatlonsport olimpiai tesztversenyén Tokióban. Hosszú Katinka vezeti az ázsiai versenyek után az úszók világkupa-sorozatának pontlistáját. Krausz Gergely hamar búcsúzott a tollaslabda-világbajnokság egyéni küzdelmeitől. Utolsó tesztmérkőzését játszotta a pénteken rajtoló Európa-bajnokság előtt a női röplabda-válogatott. Vörös Virág világkupa pontot szerzett a nyári síugró GP-sorozatán. Három magyar nő kapott meghívást Európa atléta-válogatottjába. Pars Krisztián nagyot dobott Tapolcán.
Triatlon. Az elmúlt héten rendezték Tokióban a triatlon olimpiai tesztversenyét, amelyen egyben olimpiai kvalifikációs világkupa pontokat is gyűjthettek az indulók.
A férfiak mezőnyében Bicsák Bence a 7. helyen ért célba. További két férfi versenyzőnk közül Dévay Márk a 28. lett, míg Tóth Tamás nem fejezte be a versenyt. A nőknél egyetlen magyar indulóként Bragmayer Zsanett a 46. helyen zárt. A vegyes váltó Bragmayer Zsanett, Dévay Márk, Vanek Margit, Bicsák Bence összeállításban a 22 váltót felvonultató mezőnyben a 9. helyen végzett.
Az olimpiai kvalifikációs pontverseny július 22-i állása szerint a férfiaknál és a nőknél is egyaránt két magyar triatlonos indulhatna, így a váltó is rajthoz állhatna Tokióban.
Az olimpiai ranglistán az első 140 versenyző pontjait veszik figyelembe, ennek alapján a férfiaknál Bicsák Bence (9.), Tóth Tamás (58.), Dévay Márk (73.), Faldum Gábor (82.), Lehmann Csongor (134.), míg a nőknél Kovács Zsófia (48.) és Bragmayer Zsanett (58.) nevezhető.
Az olimpián nemenként 55 triatlonos indulhat, nemzetenként kettő-kettő, kivételt jelenthet azonban, ha három top 30-as versenyzője van egy országnak, ami plusz egy főnek garantál részvételt. Mivel a kvóták kiosztásánál a vegyes váltók eredményességét is figyelembe veszik, az ugyancsak módosítja a kvalifikációs rangsort. Utóbbiban a mieink számára már nincs realitása a kvótaszerzésnek – bár májusban még lesz „pótvizsga” –, így számukra marad az egyéni ranglista.
Lipták Tamás, a magyar szövetség szakmai igazgatója az MTI-nek elmondta: az olimpiai szimuláció alapján jelen állás szerint a férfiaknál Bicsák és Tóth, a nőknél Kovács és Bragmayer is kvótát kapna.
„A július huszonkettedikei táblázat alapján Bence a 28., Tomi a 46., Zsófi a 37., Zsanett a 42. kvótát kapná” – közölte. Kiemelte: az nem névre szól, hanem az ország kapja, és általában válogatóversenyek alapján kerül kiosztásra.
„Leghamarabb év végén válhat valaki biztos indulóvá. Ennek feltétele, ha top harmincban van az olimpiai ranglistán, és hozzá képest nincs más magyar tíz helyezésen belül” – mondta. Hozzátette: Bicsák jó eséllyel biztos indulónak tekintheti magát még idén, ami jövőre az olimpiai felkészülésben jelenthet számára könnyebbséget. Nem a pontszerző versenyeken kell „elapróznia magát" a május közepén záruló kvalifikáció során, hanem kizárólag Tokió lehet a célkeresztjében.
„Az idei év eredményei alapján továbbra is reális célkitűzés egy top nyolcas helyezés az olimpián. Erre Bicsáknak egyéniben, és egy legerősebb váltóval kiálló magyar csapatnak is van esélye. Amennyiben ezekből legalább az egyik valóra válik, akkor mi már elégedettek lennénk” – nyilatkozta Lipták.
A tesztverseny rendezéssel kapcsolatban azt nyilatkozta: akadtak ugyan kisebb hiányosságok, de összességében jónak találták.
„A pálya összeállt, a rendőrség hermetikusan lezárt mindent, és megfelelő számú rendező működött közre, ami néha még soknak is tűnt” – nyilatkozta.
Úszás. Legjobb úszóink befejezték a világkupa-sorozat ázsiai versenyeit. A szingapúri állomáson a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka 200 méter vegyesen (2:08.63 p), 200 méter pillangón (2:07.07) és 400 méter vegyesen (4:39.76 p) diadalmaskodott. Hosszú érdekelt volt még a 100 méter hát döntőjében, a távot 59.48 másodperc alatt tudta le, ez ezúttal a második helyhez volt elegendő, az ausztrál Emily Seebohm öt századmásodperccel gyorsabbnak bizonyult nála.
Jakabos Zsuzsanna 200m gyorson győzött (1:58.40), további három ezüstérmet gyűjtött be a 100m pillangó (58.43), 200m vegyes (2:13.64), 400m (4:45.28) vegyes számokban.
Az egyetlen magyar férfi induló Szabó Szebasztián 100 m pillangón (51.28), 50m (23.14 mp) és 100 méter (48.53 mp) gyorson lett második.
A világkupa élcsoportja:
Nők: 1. Hosszú Katinka 156 pont, 2. Cate Campbell (ausztrál) 150, 3. Emily Seebohm (ausztrál) 105,...6. Jakabos Zsuzsanna 63
Férfiak: 1. Vlagyimir Morozov (orosz) 156 pont, 2. Andrew Wilson (amerikai) 129, 3. Danas Rapsys (litván) 111,...6. Szabó Szebasztián 78
A világkupa-sorozat második szakasza október 4. és 6. között a budapesti Duna Arénában indul, s öt nappal később Berlinben folytatódik. A harmadik részben Kazany (november 1-3.) és Doha (november 7-9.) látja vendégül az úszókat.
Tollaslabda. Egyetlen magyar indulóként Krausz Gergely szerepelt a a bázeli világbajnokságon. A világranglistán 89. magyar játékos a rangsorban 96. Lino Munozzal találkozott a hétfői nyitó fordulóban, és két játszmában, 54 perc alatt kikapott mexikói ellenfelétől.
Férfiak, a 32 közé jutásért: Lino Munoz (mexikói)–Krausz Gergely 2:0 (15, 16)
Röplabda. Az utolsó nyílvános edzőmérkőzését játszotta a női válogatott az augusztus 25-én kezdődő Európa-bajnokság előtt. A belgák elleni tesztmérkőzés 2:2 arányú döntetlennel végződött.
A két csapat kedden este már a lengyel, magyar, szlovák, török rendezésű Európa-bajnokság budapesti helyszínén, a Papp László Sportarénában gyakorol egymással. A válogatott pénteken az észtek ellen kezdi meg a viadalt, a belgák a B-csoportban, Lódzban szerepelnek.
A magyar válogatott Európa-bajnoki selejtező mérkőzései:
Augusztus 23. 20:30 Magyarország-Észtország
Augusztus 24. 20:30 Magyarország-Románia
Augusztus 26. 20:30 Magyarország-Azerbajdzsán
Augusztus 28. 18:00 Magyarország-Horvátország
Augusztus 29. 18:00 Magyarország-Hollandia
Birkózás. Szenzációs magyar eredménnyel fejeződött be az észtországi junior-világbajnokság. A kötöttfogású 82 kg-os Takács István a dél-koreai, a fehérorosz, az ukrán és az iráni riválisát követően a világbajnoki döntőben az orosz riválisa felett is diadalmaskodott.
A magyar birkózók közül a szabadfogású Mester Milán (79 kg), Nagy Bernadett (76 kg), és a kötöttfogású Vitek Dáriusz (130 kg) is bronzérmet szerzett.
Síugrás. A síugró Vörös Virág első magyarként pontot szerzett a nyári Grand Prix-sorozatban, miután a 23. helyen végzett vasárnap a csehországi Frenstatban.
„Az első fordulóban a szélviszonyok nem alakultak szerencsésen, így kedvezőtlen körülmények között kellett ugrania, majd a második körben becsúszott egy kisebb hiba, de ez is remek teljesítmény Vörös Virágtól, aki a legjobb eredményét érte el, és az első GP-pontjait szerezte meg” – nyilatkozta a magyar szövetség honlapján a kőszegi sportoló edzője, a szlovén Vasja Bajc.
A nemzetközi szövetség honlapja szerint a 20 éves magyar ugró elsőre 88, másodikra 92 méterre repült, összesen 176.2 pontot kapott, a GP-sorozatban pedig három verseny után nyolc pontjával a 36. helyen áll.
Atlétika. Márton Anita és Wagner-Gyürkés Viktória után Gyurátz Réka is meghívót kapott az atléták Európa-válogatottjába, amely szeptember 9-10-én az Egyesült Államokkal találkozik. A minszki Dinamo Stadionban, az idei II. Európa Játékok helyszínén minden számban négy-négy európai és amerikai atléta méri össze tudását. Összesen 304 versenyzőt láthatnak a nézők, köztük tíz fehérorosz atlétát.
Pars Krisztián olimpiai bajnok kalapácsvető szombaton a Papp Pál-Csermák József-Horváth László emlékversenyen a győztes Halász Bence (78.13) mögött 75.97 méterre repítette a szert. Ez az eredmény három centiméterrel elmaradt az idei világbajnokság indulási szintjétől, ennek ellenére, ha úgy dönt, szinte biztosan indulhat a szeptember végén kezdődő dohai vb-n. Eddig csak 25-en dobták meg a 76 méteres világbajnoki limitet, az indulói célszám pedig 32, így nagy az esély, hogy – ha az egészségi állapota engedi – olimpiai bajnokunk mehet Dohába.
(MOB összeállítás Fotók: MTI archivum, fina.org, feol.hu, hunvolley.hu, birkozoszov.hu, siugraskoszeg.hu, masz.hu)