Nem csak nőknek – a nemek közti egyenlőség fontossága a sportban

Nem csak nőknek – a nemek közti egyenlőség fontossága a sportban

2019. 03. 08.
Megosztás


A nemzetközi nőnap alkalmából a női jogok és a nemek közti egyenlőség mindenkinél napirendre kerül. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság is csatlakozott a globális diskurzushoz és a nemek közti egyenlőségért folytatott harchoz a sporton belül és azon túl.

Az utóbbi 30 évben a NOB jelentős lépéseket tett a nemi egyenlőség felé a sportban, az Agenda 2020 elfogadásával pedig megerősítette célját nemcsak a játékokon résztvevő atléták közötti jogi egyenlőséget tekintve, de abban is, hogy több nőt láthassunk vezető szerepben az olimpiai mozgalmon belül is. Ezzel kapcsolatban 2017-ben megjelent egy átfogó elemzés a nők helyzetéről, azzal a céllal, hogy gyakorlati változásokra tegyen javaslatot. Ennek eredménye a NOB „ Gender Equality Review Project” lett, ami 25 javaslatot tartalmaz a részvétel, finanszírozás, vezetés és ábrázolás témakörökben, melyek a nemek közti egyenlőség megerősítésére fókuszálnak az olimpiai mozgalomban.

„Bár az utóbbi években tapasztalható volt a fejlődés a nemek közti egyenlőség tekintetében, többre van szükségünk, és gyorsan. Ez a 25 javaslat a gyors és maradandó változást célozza meg.” — mondta Mariol Casado, a NOB Nemi Egyenlőség Munkacsoport tagja, mikor a Végrehajtási Bizottság elfogadta a kezdeményezést 2018 februárjában.

Lehetőség-teremtés

Már most kézzel foghatóak a javulás eredményei a sportpályákon. Az olimpiákon résztvevő nők aránya jelentősen nőtt az utóbbi 30 évben – 1988-ban Szöulban 26,1% volt, 2016-ban Rióban már 45,2%. A 2018-as Buenos Aires-i Ifjúsági Olimpiai Játékok történelmi mérföldkő volt: ez volt az első olimpiai esemény, amelyen teljesen egyenlő volt a nemek aránya a sportolók és szervezők között egyaránt.

A 2020-as tokiói olimpián a női résztvevők megoszlása várhatóan 48,8%-ra nő majd, megduplázva a riói torna vegyes versenyeinek számát, a 2022-es pekingi téli játékokon pedig várhatóan a női és vegyes versenyek aránya eléri a rekordot jelentő 45,44%-ot.

A nők aránya vezető pozíciókban a szervező és az adminisztratív szervek között relatíve alacsony maradt a sportban, így kiemelten fontos a NOB számára, hogy ezeken a területeken is növeljék a számukat.

Miközben jelentős előrelépések történtek a nemek közti egyenlőségért vívott harcban, különösen a játékok területén, a NOB továbbra is cselekvésre buzdít más szektorokon belül is, melyekhez a „Gender Equality Review” olyan gyakorlati javaslatokat biztosít, melyek a továbbiakban segíthetik az olimpiai mozgalmat a végső cél elérésében, vagyis minden a nők részvételi lehetőségeit a sport bármely szintjén akadályozó fal ledöntésében. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, ugyanakkor „igazi csapatmunkára” van szükség, ahogy maga Thomas Bach fogalmazott.

Az Ifjúsági Olimpiai Játékokon Buenos Airesben már számtalan példát láthattunk női és férfi atléták együttműködésére az egyre növekvő vegyes számokban, bizonyítva ezzel, hogy a kiegyenlített pálya létrehozása lehetséges.

(Forrás: olympic.org)