A '68-as mexikói olimpia bajnokát, Tokió ezüstérmesét, Hesz Mihályt köszöntötték hétvégén szülőfalujában, Nógrádon. A történelmi vár tövében található kis település általános iskolája a jövőben a kajakbajnok nevét viseli.
A Nógrád megyei Hírlap beszámolója szerint az ünnepségen a zsúfolt tornateremben Hesz Mihály mellett egykori edzője, a Vácon még ma is aktív Babella László is helyet foglalt. A színpad előtt ott feküdt a kajak, amelyben sikereit elérte, valamint egy kis teknő, amelyben kisgyermekként ismerkedett meg a vízzel.
Szórágy Gyuláné polgármester kiemelte, hogy olyan személyiséget választottak névadóul, akikre felnézhetnek a gyerekek, akiket példaképként állíthatnak maguk elé, hogy tehetséggel, szorgalommal, kitartással milyen komoly teljesítményt, milyen nagyszerű eredményeket lehet elérni.
Babatiné Márton Márta, a Hesz Mihály Általános Iskola igazgatója hasonlóképpen szólt: "a név kötelez, és a kiváló kajakoshoz méltóan kell élniük, tanulniuk mindazoknak, akik a jövőben a nógrádi intézmény padjait koptatják".
Ezután két diák idézte fel az olimpiai bajnok életútját, majd egykori felvételen elevenedett meg, amint 1968-ban, a Xochimilco (ejtsd: Szocsimilkó) tó vizén, az utolsó métereken hajrázva dőlt el a kajak egyes ezer méteres küzdelem Mexikóvárosban.
Az ünnepelt beszédében elárulta a „titkot”, mi vezetett a nagy győzelemhez: egy esztendővel az olimpia előtt már jártak a helyszínen, megismerték a klímát, megtapasztalták a magaslati levegő hatásait, és Hesz Mihály rájött arra, ha az utolsó kétszáz méterre elegendő oxigént tartalékol, ha a végletekig visszatartja a lélegzetét, marad annyi ereje, hogy nagy lendülettel a célig lapátoljon. Így is lett: a szovjet Saporenko ereiben szinte meghűlt a vér, ahogy magyar vetélytársa „faképnél” hagyta a hajrában.
Dr. Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára elmondta, egy olyan családhoz csatlakoznak a nógrádi iskolások, amelynek jelképe a színes ötkarika. A diákok előtt pedig nem csupán arra nyílik lehetőség, hogy rendszeresen találkozzanak, és együtt táborozzanak a többi, olimpiai bajnok nevét viselő intézmény „kispajtásaival”, hanem magukba szívhatják azt a szellemiséget is, amelyet az olimpiai mozgalom képvisel.
Az iskola egykori és mai diákjai hozták be a zászlót, amelyre nagy gonddal helyezte el Hesz Mihály a kézjegyével ellátott „pántlikát”. Majd minden egyes tanuló személyesen vehette át a névadótól az olimpiai bajnokot ábrázoló kis jelvényt.
Dudás György a Rétsági Járási Hivatal vezetője, Selmeczi Zoltán a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ főosztályvezetője szintén a névadás jelentőségéről szólt, Pető Tibor evezős világbajnok, Vác alpolgármestere pedig személyes emlékeket idézett, ahogy fiatal sportolóként Hesz Mihály őt biztatásul kedélyesen vállon veregette.
Az ünnepségen színesítő kulturális műsorban felléptek a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola helyi tagozatának muzsikus növendékei és tanárai, a berkenyei német nemzetiségi énekkar, a nógrádi néptáncosok, valamint a házigazda iskola tanulói.
(NmH-MOB)