Az orosz súlylökő Athénban úgy lett olimpiai bronzérmes, hogy az aranyérmes lebukott a doppingteszten. Most ő is.
Szvetlana Kriveljova orosz súlylökő az egyike annak az öt sportolónak, akiknek a 2004-es athéni olimpián adott mintájában az idei újraelemzéskor doppingszert mutattak ki.
Az Orosz Atlétikai Szövetség elnöke, Valentyin Balahnyikov kedden megerősítette, hogy a nyolc éve olimpiai bronzérmes ex-sportolót már értesítették az eljárásról.
A 43 éves Kriveljova - aki korábban, az 1992-es barcelonai játékokon aranyérmes volt - 2004-ben negyedik lett, és utólag lépett előre a harmadik helyre, miután honfitársát, Irina Korzsanyenkót doppingvétség miatt megfosztották aranyérmétől.
A NOB orvosi bizottsága még április közepén közölte, hogy az athéni játékok alatt leadott közel 3000 mintából néhányat fejlettebb módszerekkel újbóli ellenőrzésnek vetettek alá, s júliusban kiderült, ezek között ötben szabálytalanság nyomaira bukkantak.
A NOB szabályzata szerint a doppingtesztek újbóli ellenőrzésére az olimpia végétől számított nyolc éven belül van lehetőség, s pozitív minta esetén büntetés is kiróható a vétkes sportolóra.
Ezt a szabályt éppen a 2004-es játékok ideje alatt hozta a szervezet. A 2006-os torinói téli játékokon levett minták újbóli tesztelése nem hozott pozitív eredményt, ugyanakkor a 2008-as pekingi nyári olimpián levett vizeletek megismételt vizsgálatakor szintén öt sportoló esetében bukkantak doppingszerek nyomaira.
Az ügy magyar vonatkozása, hogy az utólag lebukott atléták között lehet a kalapácsvető Ivan Tyihon, akit a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) kérésére a fehéroroszok Londonban a selejtező előtt visszaléptettek, mert a 2004-es athéni olimpián és a 2005-ös helsinki világbajnokságon adott mintáinak ismételt vizsgálata során tiltott szer nyomaira bukkantak az ellenőrök. Tyihon az athéni olimpián ezüstérmet szerzett, miután a győztes Annus Adriánt doppingvétség miatt megfosztották az első helytől. A Londonban aranyérmes Pars Krisztián 2004-ben az ötödik helyen végzett.
Tyihon négy éve, Pekingben harmadik lett honfitársa, a 2004-ben negyedik Vagyim Gyevjatovszkij mögött, de a NOB doppingolás miatt mindkettőjüket kizárta, s eltiltotta. Így a negyedik Pars Krisztián a második helyre léphetett volna előre. A két fehérorosz azonban fellebbezett a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS), amely 2009-ben eljárási hiba miatt megsemmisítette a NOB döntését.
(Forrás: MTI)