Záróvacsora_MOA_Legenda_20241212

Olimpiai akadémiai finis decemberben

2024. 12. 20.
Megosztás

A Magyar Olimpiai Akadémia tanácsa, az olimpiai iskolák és körök is aktív napokat tudhattak maguk mögött december hónapban is. Vetélkedő, kiállítás, köri rendezvények, közös évzáró vacsora, Hesz-nap, Ebinap, közgyűlés. Ezekről az eseményekről adunk számot az alábbi hírcsokorban.

December 3-án a Németh Imre Általános Iskola Mikulás-napi vetélkedőt szervezett Zuglóban. A vetélkedő díszvendége Szabó Gabriella, háromszoros olimpiai bajnok kajakozó, a MOB marketingmunkatársa volt, aki örömmel vett részt a lebonyolításban és az érmek, jutalmak átadásában.

December 4-én rendezte a Várpalotai Olimpiai Baráti Kör a szokásos év végi kiállításának megnyitóját a Thury-vár márványtermében. Szöllősi János, a kör elnöke köszöntötte a megjelenteket. Campanari-Talabér Márta, Várpalota polgármestere nyitotta meg az 1924-es párizsi olimpiáról és a Sztanke József, huszonegyszeres erőemelő világbajnokról szóló kiállítást. Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára köszöntötte a kiállításon megjelenteket és ajándékot adott át a polgármester részére. A megnyitó után rövid megbeszélést tartott a városvezető, a kör elnöke és a főtitkár a jövő év májusában, a városban tervezett 81. MOA-vándorgyűlésről.

killyeni_andras_becsey_janos_02_ebihal

December 7-én rendezte az Ebihalak Úszó Egyesület a szokásos Ebinap rendezvényét. A nap díszvendége Becsey János, kétszeres paralimpiai bajnok úszó, a Paralimpiai Bajnokok Klubjának elnöke, MOA-tanácstag volt. János a nap alkalmából nemcsak edzést vezényelt, hanem a díjak átadásában is segédkezett.

Még az olimpikonokat rendszeresen meghívó Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör életében sem fordult elő, hogy egyszerre öt ötkarikás aranyérem tulajdonosait láthatta vendégül. December 10-én azonban ilyen sporttörténelmi eseményre is sor kerülhetett az Erzsébetligeti Színház Harmónia-termében, ahol a tokiói és párizsi paralimpián összesen öt aranyérmet nyert Konkoly Zsófia és Pap Bianka paraúszópáros volt a vendég. A két sportoló egyrészt köszönetét fejezte ki a Kertvárosnak, hogy ilyen komolyan foglalkozik a fogyatékkal élők sportjával – nem titkolták örömüket, hogy ennyi ember előtt beszélhettek sportkarrierjeikről –, majd témáról témára haladva és egyre inkább feloldódva meséltek az életükről, a sporteredményeikről és a jövőben terveikről. Az est folyamán többek között szóba került a kettejük problémáját, a rendellenes végtaghiányt okozó diszmélia, az ezzel való együttélés, majd a sport segítsége, amely hitet és önbizalmat adott nekik. „A sportnak köszönhettük, hogy teljes embernek érezhetjük magunkat – mondta a párizsi paralimpián két aranyérmet nyert Konkoly Zsófia –, a vízben tudtunk ugyanis kiteljesedni, és az ott elért eredmények mindkettőnket erőssé és büszkévé tettek.” A két sportoló pályafutásában rengeteg a párhuzam. Gyakorlatilag egymástól alig 50 kilométerre, Pécsen és Szigetváron születtek, mindketten ugyanazzal a problémával. Ha nem is hasonló okkal, de mindketten úszni kezdtek, és mindkettőjükről hamar kiderült, hogy van keresnivalójuk a parasportban. Kamaszlányként egyszerre robbantak be a nemzetközi mezőnybe, életük első paralimpiájáról, Rióból még gyerekként már éremmel térhettek haza, hogy aztán négy (öt) évvel később Tokióban már a dobogó legmagasabb fokára is felállhassanak. Párizsba már esélyesként érkeztek, és ennek megfelelően is szerepeltek: ketten együtt három aranyérmet, összesen hat érmet szereztek. A két sportoló érthető módon a sporton kívül is jó barátságot ápol egymással. „Örülünk egymás sikereinek, engem különösen motiválni tud, ha Zsófinak jól megy a versenyzés” – mondta kettejük doyenje, a még mindig csak 24 esztendős Pap Bianka. Az azonosságokon kívül néhány dologban azért különböztek is egymástól a „paraúszó-ikrek”. Például abban, hogy Pap Bianka már két alkalommal is kiérdemelte az Év Női Fogyatékos Sportolója-címet, míg Zsófi ezt az elismerést még egyszer sem kapta meg. Ám, ez a 2025. évben biztos, hogy változni fog. Konkoly Zsófia ugyanis a két arany- és egy ezüstérmével a párizsi olimpia legeredményesebb sportolója volt. Ki, ha nem más érdemelné meg a legjobbnak járó elismerést? És még egy különbség van közöttük: míg Bianka határozottan számol már a 2028-as Los Angeles-i paralimpiával, addig Zsófi még türelmet kér magától, és a döntését csak később szeretné majd meghozni. A paraúszók decemberi látogatása üde színfolt volt még a Varjú-estek történetében is, köszönhetően a két sportoló őszinteségének és nyíltságának.

Konkoly_Zsófi_Pap_Bianka_Varjú_20241210

December 12-én megtartotta évzáró rendezvényét a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör, mely részben hagyományos, részben pedig rendhagyó volt. Hagyományos, mert a baráti kör az elmúlt években mindig a Legenda Sörfőzde Centerben tartotta évzáró rendezvényét. És hagyományos volt azért is, mert erre az ünnepségre immár harmadik alkalommal a zuglói Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör tagjait is meghívták. A két klub között már évek óta jó a kapcsolat, köszönhetően a földrajzi közelségnek, illetve annak is, hogy a két szervezetnek vannak közös tagjai is. Ezt a kapcsolatot tovább erősíti, hogy két éve egy-egy közös rendezvényt is beiktatnak a programsorozataikba. 2023-ban például közösen látták vendégül az Erzsébetligeti Színházban Schmitt Pál olimpiai bajnok párbajtőrvívót, a MOB és a MOA egykori elnökét. 2024-ben pedig ugyancsak együtt fogadták Kovács Katalin kajakkirálynőt. De abból a szempontból mindenképpen rendhagyó volt a 2024-es évzáró, hogy a két szervezet tagjai először ünnepelhettek közösen a Magyar Olimpiai Akadémia tanácsával. A decemberi rendezvényen ugyanis Győr Béla főtitkár mellett több tanácstaggal együtt jelen volt az olimpiai bajnok Gyurta Dániel, a szervezet nemrégiben megválasztott elnöke, és a kétszeres olimpiai bajnok Martinek János alelnök is. „Az olimpiai mozgalomban nagyon fontos a baráti körök szerepe – mondta Gyurta Dániel rövid köszöntőjében –, hisz ők a hidak a sportolók és a fiatalok között. Az ő munkájuknak köszönhetően közelebb kerülhet a sport és közelebb kerülhetnek a sportolók is az emberekhez.” A rendezvényen mindkét baráti kör megtartotta éves beszámolóját. A kertvárosi szervezet átadta a 2021-ben alapított civil díját, a „Kertváros büszkesége” elismerést. „Idén ezt a díjat egyszer már átadtuk: klubalapítónk, tiszteletbeli elnökünk, Borovitz Tamás ugyanis tavasszal ünnepelte 95. születésnapját, akit otthonában ezzel az elismeréssel köszöntöttünk fel – mondta Hóbor Béla, a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör elnöke. – Most év végén két kiemelkedő teljesítményt szeretnénk a díjjal jutalmazni: az egyiküknek, a kézilabdázó Simon Petrának csak később adhatjuk át ezt az elismerést, hisz ő a magyar női kézilabda-válogatottal Bécsben, az Európa-bajnokság négy legjobb csapata között szerepel éppen. A másikuknak azonban át tudjuk adni. Ezzel a díjjal szeretnénk elismerni legfőbb támogatónk, Kovács Péter polgármester teljesítményét, aki immár ötödik alkalommal érdemelte ki a választók bizalmát, és aki számos teendője mellett időt és energiát fordít arra, hogy a civil programokat a személyes jelenlétével is támogassa.” Kovács Péter polgármester elmondta, neki a sportkarrierből csak néhány morzsa jutott: néhány év atletizálás az Ikarus BSE-ben, majd ugyanott néhány év kézilabdázás az ötödosztályban. De kerület vezetőjeként mindig is fontosnak érezte a sport és a fiatal tehetségek támogatását, ebben a munkában pedig nagy segítséget jelent számomra a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör.

December 13-án rendezte meg a Dr. Hesz Mihály Általános Iskola a Nógrád vármegyei Nógrád községben a névadójáról elnevezett Hesz-napot. A nap díszvendége Gyurta Dániel olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszó, a MOA elnöke volt, aki Győr Béla MOA főtitkárral együtt üdvözölte a megjelent gyerekeket és vendégeket. Makkai Máté, az iskola testnevelő tanára beszélgetett Gyurta Dániellel a sportpályafutásáról, az élménybeszámoló után pedig a nevezett öt iskola csapata mérte össze tudását a sorversenyen. A versenyt a hazai Hesz Iskola csapata nyerte a Nőtincsi és a Nagyoroszi Általános Iskolák csapatai előtt. Az érmeket és a győztes csapatnak a serleget a MOB és a MOA ajándékaként Győr Béla adta át.

Kisbéren tartotta december 14-én a 2024. évi Zsivótzky Gyula Emléknapját a róla elnevezett olimpiai kör. Az ünnepélyes program a bakonyaljai város szintén olimpiai bajnokunk nevét viselő sportcsarnokában koszorúzással kezdődött. Sinkovicz Zoltán polgármesteri köszöntőjében kiemelte, hogy éppen idén egy évtizede született döntés arról, hogy a létesítmény a településen gyerekeskedő, később világhírre szert tett kalapácsvetőnk nevével fémjelezve működjön tovább. Az erről tanuskodó emléktáblánál a város képviseletében a polgármester elődjével, a kör alelnökével, dr. Udvardi Erzsébettel együtt, majd pedig a kör tagjai helyezték el az emlékezés koszorúit. Ünnepélyes keretek között került sor az ez évi Zsivótzky Gyula Emlékdíj átadására, amelyet Varga János vehetett át, aki a kezdetektől – egy ideje a felügyelőbizottság tagjaként is – részt vállal az egyesületként működő sikátori kör mindennapjaiból. Az emléknap eseményei (a népszerű helyi Bohó & Café Kávézóban) kötetlen beszélgetéssel folytatódtak. Ennek során szóba kerültek a lassan mögöttünk lévő esztendő nehézségei, de biztató sikerei és eredményei is, amelyek alapot adhattak új ötletek felvetésére, közös tervezgetésre. Dr. Printz János Károly, az egyesület elnöke javasolta, hogy a közeli napokban ki-ki pótolja esetleges lemaradását az olyan egyesületi „védjegyek”, mint a Zsivótzky-futás vagy az adventi séta teljesítésében. Az emléknap együtt töltött óráihoz illő, méltó zárást nyújtottak a Juhászné Printz Ágnes által előadott hangulatos karácsonyi versek, amelyek a kis közösséget is magukkal ragadták.

A hónap során a Magyar Olimpiai Bizottsággal együtt, az általa működtetett Magyar Olimpiai Akadémia irodája is átköltözött a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem K5-ös épületébe. Az átköltözés alatt Győr Béla főtitkár az iskolák, körök, könyvtárak, valamint a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum és a vidéki sportmúzeumok részére többezer darab könyvet, emléktárgyat adott át a MOB és a MOA ajándékaként.

(MOB-MOA/GyB, Riersch Tamás, PJK; fotó: VVOBK, Szabó Sándor)