Szülei, férje, nevelőapja és féltestére is olimpikon. Ő maga nyert világbajnokságot, olimpiai bronzérmet. November 19-én tölti be 60. évét a háromszoros olimpikon Jánosi Zsuzsa tőrvívó.
Zsuzsa igazán sportos családba született 1963. november 19-én. Édesanyja olimpiai (1964, Tokió) és világbajnoki bronzérmes tornász, a müncheni olimpián csapatban bronzérmes magyar női válogatott edzője, Ducza Anikó, aki tavaly ünnepelte 80 születésnapját. Édesapja Jánosi Ferenc olimpiai 6. helyezett (1964, Tokió) Európa-bajnoki ezüstérmes, olimpikon röplabdázó, aki sportvezetőként 1989-től tagja a Magyar Olimpiai Bizottságnak; februárban hunyt el, idén búcsúztattuk. Nevelőapja Lantos László (Gábor) olimpikon (1960, Róma) gyorsúszó, sportújságíró volt, féltestvére a szintén olimpikon tőrvívó, Lantos Gabriella. És itt egy pillanatra ugorjunk előre az időben: férje pedig az a Németh Zsolt, aki tagja volt a barcelonai olimpián negyedik helyezett férfi tőrcsapatnak, akinek édesapja – Zsuzsa apósa – Németh Ferenc kétszeres olimpiai bajnok öttusázó.
Na, de vissza a hatvanas-hetvenes évekbe. Berczik Sára táncpedagógus-koreográfus, torna mesteredző útravalója és a vasasos teniszévek után 1975-ben lett a BSE vívója, Szlávy Géza tanítványa, ő adta meg az alapokat. 1978-tól nyeri a korosztályos magyar bajnokságokat.
1980-tól már a Budapesti Honvéd vívója. 1983 és 1997 között tagja a válogatottnak. Szépen jöttek az eredmények.
Kiemelkedik, hogy 1983-ban a bécsi világbajnokságon a tőrcsapattal bronzérmes, két év múlva Barcelonában ezüstöt nyernek, ’87-ben Lausanne-ban aranyat – itt egyéniben 6. –, ’94-ben Athénban még egy harmadik helyet is begyűjtenek. A lienzi Európa-bajnokságon egyéniben ezüstérmes, Bécsben egyéniben és csapatban is aranyérmes; Universiadékon is számos jó eredményt jegyez.
Olyan legendás mesterei voltak, mint Szőcs Bertalan, Somodi Lajos, valamint az orosz olimpiai és világbajnok tőrvívó German Szvesnyikov; szövetségi kapitánya az olimpiai ezüstérmes – későbbi MOB-sportigazgató – Kovács Tamás.
Zsuzsa három olimpián lépett pástra, az egyéni verseny mellett mindháromszor a női tőrcsapatot is erősítette. Legjobb eredménye a szöuli bronzérem csapatban – Kovács Edittel, Stefanek Gertrúddal, Szőcs Zsuzsannával és Tuschák Katalinnal –, akkor egyéniben 4. lett. Barcelonában 7. a csapattal, 9. egyéniben, majd Atlantában 4. a csapattal, 11. az egyéniben.
A budai Petőfi Sándor Gimnáziumban érettségizik 1982-ben, majd 1987-ben a TF-en diplomázik szakedzőként. Sportolói pályafutását követően is maradt a pást közelében, de már vezetői, koordinárori, szakmai feladatokat lát el. Az atlantai olimpia után a Magyar Vívó Szövetség kötelékébe lépett, utánpótlás- és sportigazgatóként is dolgozott; a kétezres években a Héraklész Bajnokprogram sportági vezetője.
Isten éltesse Jánosi Zsuzsát!