Öttusában négy férfi és három női kvóta a cél Rióra

Öttusában négy férfi és három női kvóta a cél Rióra

2014. 10. 09.
Megosztás

Öttusában a következő év a kvalifikáció jegyében telik, a felkészülés a héten a hagyományos lovas edzőtáborral megkezdődött. A Magyar Öttusa Szövetség ennek jegyében sajtótájékoztatót tartott, melyen kiderült: a férfiaknál négy, a nőknél pedig három riói olimpiai kvóta megszerzése a cél.

A szabályok szerint 2016-ban is legfeljebb két-két női, illetve férfi versenyző indítható egy országból, de amint azt Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány hangsúlyozta, fontos, hogy minél több lehetőség közül lehessen választani, illetve sérülés, betegség esetén legyen beugró.

„A 2015-ös világkupa-sorozatban a kvótaszerzésre esélyes öttusázók az egyesült államokbeli és az olaszországi, illetve a budapesti versenyen vesznek részt. Ezeken gyűjthetnek pontokat, hogy biztosítsák helyüket a minszki vk-fináléra, ahol – a győztesnek – kiosztják az első kvótát. Ezt követően, július elején a berlini vb-n három kvalifikációs hely talál gazdára, majd az olimpiai szereplés szempontjából a jövő év fő versenyének minősülő Európa-bajnokságon – augusztusban, az angliai Bath-ban – nyolc versenyző szerezhet jogot a riói indulásra. A szabályok értelmében amennyiben egy országból bármelyik nem esetében kettőnél többen jutnak kvótához, a nemzeti szövetség, illetve a nemzeti olimpiai bizottság dönti el, hogy kit indít.” – mondta a MOB Kiemelt Edző Programjának elismert szakembere.

A szövetségi kapitány az idei évre visszautalva emlékeztetett, a székesfehérvári Eb-n és a varsói vb-n is a magyarok nyerték a férfiak hagyományos versenyét. Mint hangsúlyozta: ilyen duplázás nem sokszor fordult elő a sportág történetében. A hazai versenyen a Kasza Róbert, Demeter Bence, Tibolya Péter összeállítású válogatott, a lengyelországin a Kasza, Demeter, Marosi Ádám trió győzött. A férfiaknál jövőre is elsősorban tőlük várhatók kiemelkedő eredmények, amelyek akkor már olimpiai kvótát érhetnek. A szakember a fiatalok nanjingi szereplését is méltatta, ahol Regős Gergely az egyéni, Zs. Tóth Anna pedig a vegyesváltó-versenyben lett ezüstérmes.

A nanjingi ifjúsági olimpia után Kállai Ákos a fiatalokkal és az új támogatási lehetőségekkel kapcsolatban a mob.hu-nak elmondta, a már hosszabb ideje működő, ma a MOB által koordinált utánpótlás-nevelési programok – az érintettek esetében elsősorban a Héraklész program – a kiemelt sportágfejlesztéssel együtt nagyon nagy lehetőség az öttusa számára. „Irgalmatlan nagy segítség!” – fogalmazott a szakember. „Olyan edzőtábori és versenyzési lehetőségekhez tudunk hozzájutni, amire korábban nem volt lehetőségünk, és komoly felkészülési állomásokat jelentenek a világversenyekre. Na és végre felszerelésben sincs hiányunk, ami megint csak megkönnyíti a mindennapjainkat” – tette hozzá a világbajnok, aki szintén tagja a MOB Kiemelt Edző Programjának.

Fábián László, a MOB sportigazgatója korábban arról beszélt, a varsói vébén próbálták az újdonságnak számító bónusz-vívást, aminek lényege a szám időbeni rövidítése. Az olimpiai bajnok öttusázó azért ment ki a világbajnokságra, hogy élesben tájékozódhasson annak gyakorlatáról. "Mint egykori öttusázó és most a MOB sportigazgatója, arra figyelek, hogy Magyarországot ne érintse hátrányosan az új szabályozás. A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Öttusaszövetség egy közös felajánlást tett a sportág vezetői felé. Felvetettük, hogy novemberben, a tatai edzőtáborban egy nemzetközi edzőtábor keretében, az angolokkal, olaszokkal, ukránokkal, oroszokkal közös gyakorlat közben próbáljuk és csiszoljuk az új lebonyolítási rendet, éles, de nem téthelyzetben. Bízunk benne, hogy az akkor tapasztaltak majd mindenki számára kedvező döntést fognak eredményezni. "

(Pentathlon.hu-MOB, fotó: MÖSZ/Búza Virág)