Pénteken ünnepli 80. születésnapját Palotai Károly olimpiai bajnok labdarúgó. Tokió bajnoka jó egészségben van, győri otthonából a közelmúltban több eseményre is elutazott, ahol évtizedes történeteit elevenítette fel. Természetesen követi a mai focit, szurkol a magyar válogatottnak. Az északírek ellen kapott gól őt is elkeserítette...
Palotai Károly 1935. szeptember 11-én született Békéscsabán. Sportolóként labdarúgó, majd játékvezető, sportvezető. Sportpályafutása 1953-ban Békéscsabáról indult, majd Győrbe igazolt, rövid németországi kitérő után ismét a Rába-parti város klubja, a Győri Vasas ETO következett, ahol '67-ben tette le a futballcipőt.
Palotai 1964-ben, a tokiói olimpia győztes labdarúgócsapatát erősítette, ő volt a kapitány. Az olimpiai válogatottal 15 mérkőzésen lépett pályára. Később nemzetközileg elismert FIFA-játékvezetőként, sportvezetőként dolgozott. A '72-es müncheni és a '76-os montréáli olimpián is kapott szakmai feladatot. 1970 és 1983 között 143 nemzetközi mérkőzést vezetett, köztük 27 válogatott találkozót, a hazai élvonalban 215-ször volt bíró.
1983 és 1985 között a Magyar Olimpiai Bizottság tagja volt, a kilencvenes és a kétezres években a Magyar Labdarúgó Szövetségben vállalt szerepet. Pályafutásában különlegességet jelentett, hogy olimpiai bajnokként és játékvezetőként is a világ labdarúgó-elitjébe került.
Sport-kategóriában 2014-ben Prima-díjat kapott, méltatásában kiemelték: "itthon a mai napig részt vesz az utánpótlás nevelésében, tekintélyével, tudásával és tapasztalataival segíti a ma játékvezetőinek képzését és továbbképzését." 2015-ben MOB fair-play életműdjat vehetett át. Győr díszpolgára, az elismerést Borkai Zsolt, a MOB elnöke, Győr polgármestere adta át 2012-ben. Munkásságát idén augusztus 20-a alkalmából a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével ismerték el.
Nyolcvanadik születésnapja alkalmából a MOB székházában Szabó Bence főtitkár és dr. Bodnár András, a MOB Mező Ferenc Sportbizottságának elnöke közösen köszöntötte néhány nappal ezelőtt. Az ünnepelt akkor korábbi, általa vezetett mérkőzésekre emlékezett vissza. Felemlegette, hogyan tudott együttműködni egy német-osztrák mérkőzés során Franz Beckenbauerrel, hogyan 'vitte' jóhírét a játékvezetőket bemutató újságíró, Somos István, egy időben miért nem volt népszerű a Real Madrid szurkolótáborában, miután '82-ben a Kaiserslautern elleni találkozón a spanyol csapatból három játékost kiállított, majd a németek 5:0-ra győztek, valamint beszélt arról is, hogyan intette fegyelemre egy brazil-argentin mérkőzésen az indulatoktól túlfűtött játékosokat.
Az Olimpiai Bajnokok Klubja az augusztus végi találkozóján köszöntötte. "Palotai Károly megbizhatóságával, társait mindig jól kiszolgáló játékosként szoritotta ki a fővárosiakat a válogatottból, s választották a csapat kapitányává. Balszerencséjére a döntőben sérülése miatt nem játszhatott, de a hálás győriek elkészíttették számára is az aranyérmet. Később sem szakadt el kedvenc sportjától, játékvezető lett. Három világbajnokségon, számtalan fontos kupadöntőn fújta a sipot. Tárgyilagosságával, igazságos ítéleteivel korának legjobb sípmestere volt" - mondta róla Fábián László.
Palotai tavaly ősszel részt vett a '64-es tokiói olimpia 50. évfordulójából rendezett emléktúrán, ahol több olimpikontársával találkozhatott és közösen felidézték a múlt eseményeit...
(MOB/VF, fotó: VF, MTI/Németh Ferenc)