Tatai edzőtáborozással készülnek az öttusázók az új idényre

Pálvölgyi Miklós és a svájci óramű

2014. 05. 20.
Megosztás

A Magyar Olimpiai Bizottság több mint százötven szakember munkáltatója a Kiemelt Edző Program keretében, köztük Pálvölgyi Miklósé, aki az elmúlt évtizedekben sikert sikerre halmozott a magyar és a svájci öttusában egyaránt.

Svájci óramű pontosságával szállítja az eredményeket a magyar öttusának Pálvölgyi Miklós, és a párhuzamra ráerősít, hogy korábban tizenegy évig dolgozott az alpesi országban szövetségi kapitányként. Az ott felépített műre, a sportág felélesztésére a mai napig büszke, akárcsak arra, hogy Marosi Ádám nyakába bronzérmet akasztottak a 2012-es londoni olimpián. A sikernek tevékeny részese volt, az ezredforduló óta ugyanis ő látja el a magyar válogatott szövetségi kapitányi feladatait. Igyekszik magát is formában tartani, a sportolás napi rutinját képezi annak ellenére, hogy a közeljövőben hetven gyertyát fújhat el a születésnapi tortáján. Fél szemmel ugyanakkor már a riói olimpiára figyel, amelyen meggyőződése szerint ismét szép sikereknek tapsolhatunk. Ehhez, úgy véli, a sportágnak nyújtott tetemes állami támogatás mellett hatalmas segítséget jelent a Kiemelt Edző Program, amely lehetőséget biztosít arra, hogy más edzőknek – vele ellentétben – ne kelljen külföldre távozniuk.

– Mit tekint a maga mögött hagyott évtizedek legnagyobb sikerének?
– Szerencsére rendesen kijutott az emlékezetes sikerekből, de ha a dolgokat folyamatukban nézzük, talán a KSI-ben eltöltött időszakra és a Svájcban lehúzott tizenegy évre lehetek a legbüszkébb. Egy lényegében nem működő sportágat élesztettünk fel, már önmagában az jókora fegyvertény, hogy szinte minden korosztályban tudtunk versenyzőket indítani a világversenyeken. A közegre sem lehetett panaszom, alkotói környezet vett körül Svájcban. Emellett Marosi Ádám londoni bronzérme is megmelengette a szívemet, és az, hogy a tizennegyedik szezonomat töltöm szövetségi kapitányként.

– Azt azért biztosra veszem, nem csak kellemes élmények érték pályafutása során.
– Persze, én is emberből vagyok, hibáztam bizonyos esetekben, de utólag be is láttam azokat, és tudtam belőlük építkezni. Hogy ragadjak ki közülük egyet? Semmi olyan eget rengető nem történt, amit most fel tudnék idézni.

– A Kiemelt Edző Program segíthet abban, hogy más edzőknek ne kelljen külföldön munkát vállalniuk, mint ahogy Ön tette Svájcban?
– Az öttusában igen szerények a körülmények, sokszor az edzőtáborozást is nagyon nehéz volt megoldani. Hagyományos magyar sikersportágról beszélünk, ehhez képest az edzők a fizetésük jelentős részét burkoltjuttatásokon keresztül vették fel. Többen panaszkodtak nekem, hogy azt sem tudják, miből lesz majd nyugdíjuk – ez a program sokak számára megnyugvást hozhat.

– Az öttusa ráadásul 9,5 milliárd forintos állami támogatást is kap 2020-ig.
– Fontos elmozdulás előrefelé, hogy immár hosszabb távra is lehet tervezni, nem a napi megélhetési gondok terelik el az ember figyelmét, és nem kell minden egyes forinttal sakkozni. Csak a közelmúltban használtuk fel a támogatás első részletét, de máris szemmel látható az eredmény: az eddig hallódó szakosztályok magukhoz tértek, sőt újakat hoztunk létre.

– Ebből milyen eredmények nőhetnek ki a riói olimpián?
– Hatalmas a versengés, hiszen mind a férfiaknál, mind a nőknél csak egy éremkollekciót osztanak ki, szemben mondjuk a birkózással vagy az úszással. Az, hogy Marosi Ádám 2012-ben dobogóra tudott állni, hatalmas örömöt jelentett mindannyiunknak, és reméljük, Rióban is hasonlóan szépen szereplünk. A világranglistán nagyon előkelő helyen állnak a versenyzőink, és az utánpótlásunk is kifejezetten biztató, ennek megfelelően én is kifejezetten optimista vagyok a jövő tekintetében.

PÁLVÖLGYI MIKLÓS – NÉVJEGY
Születési hely, idő:
Budapest, 1944. augusztus 18.
Magasság, testsúly: 178 cm, 85 kg
Iskolai végzettség: főiskola (Testnevelési Főiskola, szakedző)
Edzői minősítés: szakedző
Kitüntetések, díjak: Ezüstgerely (1985), mesteredző (1999), Magyar Sportért díj (2009), Magyar Sportért Életműdíj (2010), Magyar Arany Érdemkereszt (polgári tagozat, 2012)
Mire a legbüszkébb: arra hogy elégedett lehet az eddigi életével
Hobbi: kerékpározás, testedzés, síelés
Legjobb eredményei sportolóként: junior vb-6. (párbajtőr, 1964), junior vb egyéni 3., csapat 1. (öttusa, 1965)
Edzői pályafutása: 1971-1974 Újpesti Dózsa Sportiskola, 1974-1976 Miskolc, 1977-1989 KSI, 1989-2000 svájci szövetségi kapitány, 2001- magyar szövetségi kapitány
Eredményei edzőként:
2001. Eb: 1. férfi csapat, férfi váltó, 3. Fülep Sándor; vb: 1. Balogh Gábor, férfi csapat, férfi váltó, 2. Horváth Viktor
2002. Eb: 1. férfi csapat, 3. Balogh Gábor; vb: 1. férfi csapat
2003. Eb: 1. férfi váltó, 2. férfi csapat; vb: 1. férfi csapat, férfi váltó
2004. olimpia: 8. Balogh Gábor, 18. Kállai Ákos; Eb: 1. férfi váltó
2005. Eb: 1. férfi csapat, férfi váltó; vb: 1. férfi váltó
2006. Eb: 1. Balogh Gábor, férfi csapat, férfi váltó, 3. Fülep Sándor; vb: 1. férfi váltó, 2. Horváth Viktor, férfi csapat
2007. Eb: 1. Horváth Viktor, 2. férfi csapat; vb: 1. Horváth Viktor, 3. Németh Róbert, férfi csapat
2008. vb: 3. férfi váltó; Eb: 2. férfi csapat, 3. Kasza Róbert, férfi váltó; olimpia: 19. Horváth Viktor, 26. Balogh Gábor
2009. Eb: 2. férfi váltó, 3. Marosi Ádám, női csapat; vb: 1. Marosi Ádám, férfi csapat, 3. női csapat
2010. Eb: 1. férfi váltó, női váltó, 2. csapat; vb: 3. férfi csapat
2011. Eb: 1. férfi váltó, női csapat, női váltó, 2. Tóth Adrienn; vb: 1. férfiváltó, női váltó, 2. Kovács Sarolta, férfi csapat, női csapat, 3. Marosi Ádám
2012. vb: 2. női csapat; Eb: 2. Kasza Róbert, férfi csapat, 3. Demeter Bence, női csapat; olimpia: 3. Marosi Ádám, 12. Kasza Róbert, 20. Tóth Adrienn, 33. Kovács Sarolta
2013. Eb: 1. Marosi Ádám, Földházi Zsófia, férfi csapat, 2. Kasza Róbert

(Czövek Oszkár)