A paralimpiai mozgalomról és a paralimpikonokról szólt a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) 62. Vándorgyűlése, melyet szombaton rendeztek a TF aulájában. Az eseményen megalakult a Paralimpikonok Klubja is.
A vándorgyűlés abból a szempontból történelminek számított, hogy első alkalommal szerepelt a parasport a középpontban.
"A parasportolók megérdemlik, hogy így is odafigyeljünk rájuk!" - hangsúlyozta megnyitójában Prof. dr. Szakály Sándor, a MOA alelnöke.
Az Irish Feet szteppegyüttes bemutatója, majd Szakály Sándor és dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkárának köszöntője után a legutóbbi vándorgyűlés óta elhunyt olimpikonokra, sportvezetőkre emlékeztek a résztvevők.
A MOA tanácsának tagjaként Győr Béla olvasta fel az elhunytakat: dr. Mendelényiné Ágoston Judit, Homonnay Tamás, dr. Hepp Ferenc, Szekeres Vilmos, dr. Temes Judit, Gyarmati Dezső, Buda István, Gurics György és Nagy Imre nevét...
Szekeres Pál, az EMMI sportért felelős helyettes államtitkára, háromszoros paralimpiai bajnok, olimpiai bronzérmes vívónk, egy látványos videó közös megtekintése után a paralimpiák történetéről tartott előadást.
A sportvezető elmondta, az első paralimpiát 1960-ban, Rómában rendezték, 8 sportággal, 88 ország részvételével. Az új időszak Szöul után következett: 1989-ben magalakult a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC), majd '91-ben szerződést kötött a NOB és az IPC. A londoni paralimpián 164 ország, több mint 4000 parasportolója vett részt; a sportágak száma ma közel 20. Az előadásból azt is megtudtuk, az első téli paralimpiát 1976-ban rendezték, az első magyar sportoló 2002-ben, Salt Lake Cityben állt rajthoz. Az eddigi 14 paralimpián összesen 37 arany-, 38 ezüst- és 55 bronzérmet nyertek a magyar sportolók.
Dr. Ari Lajos, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet korábbi főigazgatója, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnökségi tagja legendás sportolók fantasztikus történeteit idézte fel, hangsúlyozva, hogy javítani kell a parasportolók és a fogyatékkal élők életminőségén, és elengedhetetlen az akadálymentesítés megvalósítása, amihez elő kell teremteni az anyagi forrásokat.
Horváth Vilmos, a MOA tanácstagja „Invalidusok a sportban” című előadásában olyan sportolókat mutatott be, akik végtag-, látás- vagy hallássérültségük ellenére az épek között, olimpiákon, világbajnokságokon nyertek érmeket.
Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke filmvetítéssel kezdte beszámolóját, amely a paralimpia történetét, a versenyek hátterének változásait mutatta be. A sportvezető adatokkal támasztotta alá, hogy a résztvevők és a helyszínen szurkoló nézők számát tekintve az olimpia után a paralimpia a világ második legnagyobb sporteseménye, ezt igazolják a televíziós nézettségi adatok is. A jogokkal rendelkező Channel 4 csatorna napi 15 órát közvetített élőben Londonból, Magyarországon pedig első alkalommal láthattak élő közvetítést a nézők paralimpiai úszódöntőről. Gömöri Zsolt hangsúlyozta, a parasport a sportvilág legdinamikusabban fejlődő területe, amit az is mutat, hogy olyan úszólegendák, mint Johnny Weismüller vagy Mark Spitz az időeredményeivel nem lehettek volna döntősök a londoni paralimpián.
A vezető elmondta, hogy a világ élvonalába tartozó paralimpikonok az olimpikonokhoz hasonlóan minden nap edzenek, és a paralimpiára ugyanolyan nehéz kvótát szerezni, mint az olimpiára.
Becsey János a sportolók szemszögéből beszélt a paralimpiai játékok fejlődéséről. Kétszeres aranyérmes úszónk 1988-ban, Szöulban vett részt először a játékokon, és a 2008-as pekingi paralimpián versenyzett utoljára, a tavalyi londoni versenyek alatt szakkommentátorként dolgozott a Magyar Televízióban. A sportoló arról is beszélt, hogyan változott a paralimpián jó eredményeket elért versenyzők erkölcsi és anyagi megbecsülése.
Ezután elismeréseket adtak át.
A MOA érme - Mihály Gábor szobrászművész alkotása - első alkalommal került átadásra, a magyar olimpiai mozgalom kutatásáért, olimpiatörténeti kiadványok írásáért, szerkesztéséért Prof. dr. Takács Ferenc, a MOA alapító tagja kapta.
A Magyar Olimpiai Akadémia gazdasági munkájának szervezéséért, segítéséért MOA-jelvényt dr. Timné Gulyás Éva, a MOB korábbi gazdasági vezetője és Bencsik Andrásné, a MOB munkatársa vehetett át.
MOA-oklevélben Vajna Rezső, a MOB korábbi munkatársa részesült.
Gömöri Zsolt, az MPB elnöke a MOA oklevelét vehette át a vándorgyűlés megszervezésében való közreműködésért.
Az elismerések átadása után Dr. Dezső István, Szarvas Város Barátainak köre elnöke jelentette be, hogy a következő 63. Vándorgyűlésnek Szarvas városa ad otthont 2014 tavaszán.
Ezt követte a Paralimpikonok Klubjának megalakítása. A jelenlévők egyhangúlag támogatták a Paralimpikonok Klubjának létrehozását, amelynek elnöke Becsey János, alelnöke Döme István lett.
Az esemény záró beszédét Deutsch Tamás, az Európai Parlament képviselője, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és az MPB alelnöke tartotta. Elmondta, hogy a fogyatékos sportolók nem sajnálatot, hanem egyenlő bánásmódot akarnak. Bejelentette, hogy a Gerevich-ösztöndíj idei 21,4 millió forintos keretösszege hosszú egyeztetések után további 11 millió forinttal nő, ami lehetővé teszi, hogy a legjobbak az eredményességük függvényében 80-200 ezer forint közötti havi támogatásban részesüljenek.
Az eseményen az érmes paralimpikonok közül részt vett többek közt Szekeres Pál és Becsey János mellett Sors Tamás, Pálos Péter, Tóth Tamás, Dani Gyöngyi és Krajnyák Zsuzsanna. Az olimpiai érmesek közt jelen volt Köteles Erzsébet, Rejtő Ildikó, Dömölky Lídia, Ambrus Miklós, Foltán László, Géczi István, Horváth László, Martinek János is.
A MOB-ot többek mellett dr. Bartha Csaba, sportigazgató-helyettes képviselte; a vándorgyűlés hallgatóságában helyet foglaltak az olimpiai iskolák és baráti körök képviselői is.
(MPB-MOB)