Muhari_siklósi

Párbajtőrben három arany, kardban két ezüst

2025. 03. 31.
Megosztás

Siklósi Gergely, Muhari Eszter és a férfi párbajtőrcsapat világkupa aranyat nyert. Kós Hubert és Sárkány Zalán NCAA-bajnokok. Egy magyar olimpiai kvóta a műkorcsolya vb-n. Világbajnoki felkészülési mérkőzésen győzelem Japán ellen női jégkorongosainktól. Simon Petra a világ legjobb fiatal kézilabdázója az IHF szerint 2024-ben. Szabó Bence is ott volt a sóvidéki olimpiai bajnokok tiszteletére rendezett megemlékezésen. Fetter Erik 10. a GP Brda-Collio elnevezésű szlovéniai egynapos országúti viadalon. Zöld út az orosz sportolóknak a kajak szlalom versenyeken.

Siklósi
Augusto Bizzi

Vívás. A magyar fővárosra figyelt a hétvégén a vívóvilág, hiszen a férfi kard szakág legjobbjai szinte hiánytalanul pástra léptek Budapesten a világkupán. Emellett Kairóban női kard, Marrákesben férfi és női párbajtőr világkupát is rendeztek. Utóbbiban három aranyérmet is összegyűjtöttek sportolóink.

Marrékesben a férfi párbajtőrözők egyéni viadalán a kiemelt Siklósi Gergelyhez, Andrásfi Tiborhoz és Koch Mátéhoz az olimpiai bajnok csapat negyedik tagja, a sérüléséből nemrég visszatért Nagy Dávid, valamint Somody Soma és Keszthelyi Zsombor csatlakozott a selejtezőből a főtáblára. Koch, Nagy és Keszthelyi a 64 között kikapott, az egyéniben olimpiai negyedik Andrásfi és Somody a második körben búcsúzott. Siklósi viszont magabiztosan menetelt, az orosz Dmitrij Svelidzét 15-13-mal, a dél-koreai Kvon Omint 15-7-tel, a kínai Lan Ming-haót 13-11-gyel, a kanadai Fynn Fafard-t pedig 15-8-cal búcsúztatta. Az elődöntőben is megmaradt a magabiztossága, az amerikai Samuel Imreket 15-11-re győzte le, végül pedig Jakub Jurkával vívott változatos asszót. Több tusos előnyben is volt, de a végére feljött a cseh párbajtőröző. Az összecsapás Siklósi 14-13-as vezetése után egy együttes találattal ért véget.

Muhari Eszter
Augusto Bizzi

A nők egyéni küzdelmeiben az olimpiai bronzérmes Muhari kiemeltként, Gnám Tamara remek selejtezős teljesítményével lehetett ott a főtáblán, ahol két-két győzelmet követően éppen egymással kerültek szembe. A magyar párharcból Muhari 15-12-es győzelemmel lépett tovább. Előtte az amerikai Charlene Kai Yan Liut 15-5-re, az olasz Roberta Marzanit 15-13-ra verte, a negyeddöntőben pedig az ugyancsak olasz, kétszeres egyéni világbajnok Rossella Fiamingónál egy tussal, 9-8-ra bizonyult jobbnak. Az elődöntő sokkal nyugodtabban alakult a számára, a fokozatosan elbizonytalanodó amerikai Hadley Husisiannek könnyedén adogatta a tusokat, végül 15-5-re nyert. A fináléban taktikus vívással megnyugtatónak tűnő előnyt dolgozott ki az orosz Ajzanat Murtazajevával szemben, de ellenfele az utolsó fél percben 9-9-re egyenlíteni tudott. A ráadástust viszont a magyar párbajtőröző adta, aki ekkor határozottan ment előre és egy jól indított támadással lezárta a mérkőzést.

Párbajtőr csapat

Andrásfi Tibor Koch Máté, Keszthelyi Zsombor, Siklósi Gergely

Augusto Bizzi

Másnap a férfiak csapatversenyén a válogatottban ezúttal három olimpiai bajnok, Andrásfi Tibor, Koch Máté és Siklósi Gergely, valamint Keszthelyi Zsombor kapott helyet. A mieink 45-21-re verték az indiaiakat, 45-20-ra a kolumbiaiakat, 40-15-re az egyiptomiakat. Az elődöntőben Siklósiék egy végig kiélezett meccset vívtak a franciákkal, akik ellen az utolsó pár előtt egyetlen tussal vezettek a magyarok, a záróember, Andrásfi pedig egyet hozzá tudott tenni a különbséghez, így 36-34-re győztünk.

A fináléban az olaszok következtek, akikkel sokáig szintén szoros küzdelmet vívtak a magyarok. A csapatban Andrásfi és Siklósi stabilan vívott, Koch Mátét viszont első miniasszója (1-3) után Keszthelyi Zsombor váltotta, aki nyerőembernek bizonyult, első meccsén ugyanis 4-2-re nyert, és egytusosra faragta a magyar hátrányt, majd az utolsó körben 16-16-nál kapta és 20-17-nél adta át a „stafétát”. A „hajrában” Andrásfi tartotta a különbséget, majd Siklósi imponáló magabiztossággal, fölényessé tette a magyar sikert (38-28).

A nők Muhari, Gnám Tamara, Dékány Kinga és Kardos Edina alkotta összeállításban 45-25-re nyertek a brazilok ellen, a nyolcaddöntőben viszont simán, 45-28-ra kikaptak a 2021-ben olimpiai bajnok észtektől. Ezután az alsó ágon előbb a németeket (31-22), majd az ukránokat (34-28) is simán verte, a kilencedik helyért rendezett mérkőzésen pedig a román együttest múlták felül 38-33-ra.

férfi kard csapat

Tóth Bertalan, Szatmári András, Rabb Krisztián és Gémesi Csanád.

hunfencing.hu

A férfi kardozók Gerevich-Kovács-Kárpáti egyéni világkupáján 267 vívó indult, közöttük 22 magyar. Mindannyiuknak pástra kellett lépnie a BOK Csarnokban már a pénteki selejtezőben, ahonnan heten kerültek a főtáblára. Két olimpiai ezüstérmes vívó, Gémesi Csanád és Rabb Krisztián jutott a legtovább, de a legjobb 32 között már ők is búcsúztak. Nem szerepelhetett ugyanakkor a 64-es táblán a 2017-es világbajnok, címvédő Szatmári András, aki alig maradt le arról, hogy a csoportkör után közvetlenül továbbjusson, később viszont a kieséses asszók során az utolsó akadálynál elbukott. Hiányzott a mezőnyből – de ott volt a csarnokban – a háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áron, a hazai viadal 2022-es és 2023-as győztese, aki ugyan edzésbe állt már a szeptemberi Achilles-műtétje után, de még nem versenyez. A további öt főtáblás fiatal már az első körben búcsúzott.

A Zarándi Csaba férfi kard csapat világkupa-versenyen a három olimpiai ezüstérmes, Szatmári András, Gémesi Csanád, Rabb Krisztián, valamint a fiatal Tóth Bertalan alkotta hazai együttes a thaiok elleni könnyed, 45-23-as győzelemmel kezdett, majd 45-42-re győzte le a lengyeleket, 45-44-re az olaszokat, az elődöntőben pedig 45-42-re az amerikaiakat. A másik ágon meglepetésre az egyiptomiak meneteltek a fináléig. A döntőt az afrikaiak irányították, a magyar akciók „nem ültek”, fokozatosan nőtt a különbség. Két vesztett párharca után Szatmári helyére Tóth állt be, aki a kezdeti nehézségek után belelendült. A végén Rabb Krisztián faragott a hátrányból, de az egyiptomiak így is 45-37-re nyertek.

női kard csapat

Jobbról Pusztai Liza, Keszei Kira, Katona Renáta és Szűcs Luca.

Luca Pagliaricci/Bizzi Team

Kairóban a 181 indulót számláló női kard egyéni mezőnyből öt magyar, Battai Sugár, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca és Keszei Kira léphetett pástra a főtáblán. Közülük Szűcs Luca jutott a legmesszebbre, a nyolcaddöntőig.

Vasárnap az élet úgy hozta, hogy nem volt esélye a magyar női kardcsapatnak ugyanabban az összeállításban pástra lépnie, mint ahogy 2022-ben, a kairói vb-n, ahol éppen abban a sportcsarnokban nyerték meg a mieink a fegyvernem első világbajnoki aranyérmét: Battai Sugár ugyanis csípősérülése miatt nem vállalhatta a szereplést, helyét Keszei Kira foglalta el Katona Renáta, Pusztai Liza és Szűcs Luca mellett. A magyar alakulat Hongkong ellen kezdett és 45-37-re nyert, majd a folytatásban 45-40-re verte a bolgárokat, az elődöntőben pedig 45-42-re a lengyeleket. A fináléban a franciák voltak az ellenfelek, akik végig vezetve, 45-32-re legyőzték a magyar válogatottat, melyben a fináléban már nem lépett pástra az egyéniben nyolcaddöntős, olimpiai hetedik Szűcs lábfejsérülés miatt.

Kos Hubert texas
facebook/musz

Úszás. Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Kós Hubert nyerte a 200 yard vegyest a Washington állambeli Federal Wayben zajló amerikai egyetemi úszóbajnokság (NCAA) döntőjében. A magyar szövetség tájékoztatása szerint a 22. születésnapját a verseny napján ünneplő kiválóság 1:37.91 perccel, az NCAA történetének második legjobb idejével nyert a nagydöntőben.

Hubert a 100 yardos hátúszás döntőjében egészen döbbenetes második ötvennel, 43.20 másodperccel, a falnál két századdal nyúlta le floridai riválisát, Johnny Marshallt. Ezzel nem csupán az NCAA-rekordot javította meg, de a US Open-csúcsot is, ami azt jelenti, hogy a kizárólag az észak-amerikai versenyeken rendezett 100 yardot még soha nem úszta senki ilyen gyorsan, mint ő. Fél órával később pedig a vegyesváltón már pillangón tolta a texasiakat, akik másodikként értek célba.

Kos_Sárkány
facebook/musz

Sárkány Zalán is óriásit alakított egy mérföldön (1650 yard): esélyt sem hagyott a többieknek, tavalyi idejéhez képest 9 másodperccel úszott jobbat (14:21.29), így védte meg a címét – ez minden idők harmadik leggyorsabb mérföldje volt amerikai földön! Zalán szintén sokat tett azért, hogy az Indiana végül a harmadik helyen zárja a bajnokságot.

Ignateva_Szemko
facebook/hunskate

Műkorcsolya. A Pavlova Maria, Sviatchenko Alexei magyar páros csütörtöki nyolcadik helyével megszerzett olimpiai kvótájáról már korábban beszámoltunk.

A csütörtöki rövidprogramja után az egyetlen magyar induló, Vlasenko Aleksandr 29. helyen végzett a műkorcsolya-világbajnokságon. Az orosz születésű magyar versenyző remekül kezdte a rövidprogramot a kifogástalanul végrehajtott tripla Axellel, majd a háromfordulatos flipből és toeloopból álló kombinációja is hibátlan volt, ahogy később a tripla Rittberger is. A látványos lépéssorával a közönséget is aktív szurkolásra bírta, a zsűri pedig kizárólag a forgásaiban talált kivetnivalót, így nem okozott meglepetést, hogy 70,25 ponttal a húszéves Vlasenko pályafutása legjobb teljesítményét nyújtotta a rövidprogramban. Az utána következő 33 riválisból viszont huszonnyolcan is megelőzték, így ez is kevésnek bizonyult, hogy bejusson a legjobb 24 versenyzőt felvonultató kűrbe, amihez kereken 73 pontra volt szükség. Végül karrierje legjobb, 2022-es vb-szereplését beállítva 29. lett, de ezzel ötkarikás kvótát nem szerzett, amire még ősszel a pekingi pótkvalifikációs versenyen lesz lehetősége.

Az Ignateva Mariia, Szemko Danijil Leonyidovics magyar jégtánc kettős a 24. helyen végzett ritmustáncban, így a kűrjét már nem mutathatta be. Az orosz, illetve ukrán születésű korcsolyázó alkotta páros tizenkettedikként adhatta elő programját az Elvis Presley dalaiból összeállított válogatásra, amire 65,09 pontot kapott – ez több mint hattal maradt el szezonbeli legjobbjától. A magyar színekben szereplő duó a 36 kettőst felvonultató mezőnyben nem tudott az első húsz közé kerülni, így befejeződött számára a vb. Ignateva és Szemko eddigi legjobb világbajnoki szereplése a két évvel ezelőtti huszadik hely volt.

HUN_JPN_elokészületi
icehockey.hu

Jégkorong. A magyar női jégkorong-válogatott gőzerővel készül az A csoportos vb-re. A csehországi Ceske Budejovicében egyik vb ellenfelét, Japánt győzte le 4-2-re az előkészítő találkozón. A hazai szövetség tájékoztatása szerint a nemzeti együttes a jó helyzetkihasználásának és remek védekezésének köszönhetően nyert. Pat Cortina szövetségi kapitány tanítványai a hazautazás után Budapesten folytatják a munkát, aztán pénteken visszatérnek Csehországba, ahol jövő vasárnap a szintén a magyarok vb csoportjában szereplő Norvégiával találkoznak az utolsó felkészülési meccsen Jindrichuv Hradecben. A Ceske Budejovice-i A-csoportos világbajnokság április 9-én rajtol, a magyarok egy nappal később kezdik meg szereplésüket.

Magyarország-Japán 4-2 (0-0, 2-1, 2-1). A magyar csapat gólszerzői: Polónyi, Gondos, Odnoga, Huszák

A válogatott további programja:

felkészülés:
április 6., vasárnap: Magyarország-Norvégia 15.00

világbajnokság:
április 10., csütörtök: Svédország-Magyarország 15.00
április 11., péntek: Magyarország-Japán 11.00
április 13., vasárnap: Magyarország-Norvégia 11.00
április 14., hétfő: Németország-Magyarország 11.00

Simon Petra IHF
fotó: utanpotlassport.hu

Kézilabda. Simon Petrát, a Ferencváros és a válogatott Európa-bajnoki bronzérmes irányítóját választotta az év legjobb fiatal női játékosának a Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF). Az IHF honlapjának pénteki beszámolója szerint a 20 éves játékos tavaly robbant be a sportág nemzetközi mezőnyébe, remek teljesítményt nyújtott a debreceni olimpiai selejtezőtornán, a franciaországi ötkarikás játékokon – ahol 16 góllal zárt -, majd a részben hazai rendezésű kontinenstornán is, ahol szintén a legjobb fiatal játékosnak választották. Ráadásul mindeközben bajnokságot és Magyar Kupát nyert az FTC-vel. Simon több szavazatot kapott, mint a másik két jelölt – a francia Lena Grandveau és Lylou Borg – összesen, az edzők voksai közül pedig 82 százalék került az ő neve mellé.

Az IHF szavazásán 2024 legjobb felnőtt férfi kézilabdázója Mathias Gidsel (dán, Füchse Berlin), a legjobb női játékos Henny Reistad (norvég, Esbjerg), a legjobb fiatal férfi kézilabdázó pedig Renars Uscins (német, Hannover-Burgdorf) lett.

Sportfoto Press
Sportfoto Press, Sportfoto Press/Halmágyi Zsolt

Birkózás. Sportágtörténeti eseményt rendezett a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) és a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA): a parajdi sóbányában tartottak U15-ös szabadfogású csapatversenyt, a sóvidéki olimpiai bajnokok emlékére.

Az eseményt az MBSZ és a KIMBA vezetősége, Nyágrus László, Parajd polgármestere, Albert Mátyás, a Székelyföldi Birkózó Akadémia Egyesület elnöke, Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára, a csíkszeredai főkonzulátus képviselői, sportvezetők (például Diószegi László, a Sepsi OSK tulajdonosa), politikusok, edzők és érdeklődők mellett két birkózó olimpiai bajnok is megtisztelte jelenlétével, a kétszeres ötkarikás aranyérmes kardvívó, Szabó Bence, valamint a Magyarország 20. birkózó olimpiai bajnoki címét megszerző Lőrincz Tamás.

„A minisztérium főosztályvezetője, Gyurta Dániel kért fel arra, hogy látogassak Parajdra, és nagy örömmel éltem a lehetőséggel. Fantasztikus az egész kezdeményezés, emelkedett pillanatokat élhettünk át itt együtt” – vélekedett Szabó Bence, aki a Külgazdasági és Külügyminisztérium sportdiplomáciai főosztályának képviseletében vett részt a viadalon.

A másik helyszíni ötkarikás aranyérmes, Lőrincz Tamás, a KIMBA szakmai igazgatója fontos szellemi útravalóval látta el a fiatalokat: „Voltam már egy-két helyen versenyen, de sóbányában rendezett viadalon még sosem! Nagyon tetszik a kezdeményezés, és több helyi fiatal is odajött hozzám, jelezvén, hogy ő is olimpiai bajnok szeretne lenni. Mondtam nekik, hogy ezt csak úgy érhetik el, ha előbb megálmodják, majd célként kitűzik, s végül megvalósítják.”

Igazán izgalmas összecsapásokat hozott a verseny, amelynek végén Magyarország első csapata diadalmaskodott, a döntőben legyőzve Székelyföld első csapatát. A harmadik helyen Magyarország második egysége zárt, negyedik lett Délvidékről a Vajdasági Birkózóakadémia, ötödik a felvidéki gárda és a második székely csapat.

A hivatalos program Alsósófalván folytatódott, ahol koszorúkkal tisztelegtek 1928, Párizs olimpiai bajnoka, Keresztes Lajos emléktáblája előtt, majd Korondon zárult, az 1936-os berlini olimpia bajnoka, Lőrincz Márton szobra és hamvai előtt rótták le tiszteletüket a jelenlévők.

Fetter Erik
Schöff Gergely

Kerékpár. Fetter Erik a tizedik helyen végzett a GP Brda-Collio elnevezésű szlovéniai egynapos országúti kerékpáros viadalon.

A Dobrovo környéki 166 kilométeres megméretésen – a procyclingstats szakportál alapján – a United Shipping kétszeres magyar időfutambajnoka a győztes lengyel Marcin Budzinskivel azonos idővel érkezett a célba egy 13 fős csoportban. A legjobb tízbe azzal került be, hogy az eredetileg hatodik lengyel Patryk Stoszt – a 2018-as Tour de Hongrie hegyi pontversenyének győztesét – a zsűri a csoport végére sorolta. Fetter a kontinentális besorolású magyar csapata első győzelmét aratta szűk két hete a horvátországi Istrian Spring Tour első szakaszán, majd vasárnap egy másik szlovén egynaposon, a GP Slovenian Istrián ugyancsak tizedik lett.

Russia_slalom
insidethegames.biz

Kajak-kenu. A Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség (ICF) engedélyezi, hogy az indulás feltételeit teljesítő orosz versenyzők semleges színekben részt vegyenek a szlalom szakág 2025-ös versenyein, köztük a világ- és az Európa-bajnokságon – közölte az insidethegames.biz szakportál az orosz szövetségre hivatkozva.

Az Eb-t május közepén rendezik meg Vaires-sur-Marne-ban, ahol a párizsi olimpián is szerepeltek a szakág képviselői, a világbajnokság pedig októberben lesz Ausztráliában, a Sydney melletti Penrith-ben, a 2000-es olimpia helyszínén.

A határozat a Nemzetközi Olimpiai Bizottság iránymutatását követi, amely 2023 márciusától korlátozottan engedélyezi az orosz és fehérorosz sportolók visszatérését, feltéve, hogy nem támogatják aktívan az ukrajnai háborút, és nemzeti szimbólumaik használata nélkül versenyeznek.

Az első szankciót még 2022 márciusában, nem sokkal az ukrajnai fegyveres konfliktus kezdete után hozta meg a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség, azóta az orosz versenyzők nem indulhattak nemzetközi versenyeken.

A mostani döntéssel az ICF lehetőséget biztosít az orosz sportolók számára, hogy legmagasabb szinten versenyezzek és legyen így esélyük kijutni a 2028-as olimpiára és más jelentős eseményekre.