Vasárnap jelentős érdeklődés mellett tartottak sajtótájékoztatót a második alkalommal megrendezésre kerülő Gyulai István Memorial szervezői. Egy nappal a gála előtt hat olyan kiváló atléta jelent meg a sajtó képviselői előtt, akik nemcsak eredményeik miatt, hanem a rendkívül szimpatikus, a sportág szeretetét sugárzó megnyilvánulásaik alapján is méltán nevezhetők a szó legjobb értelmében sztároknak.
Pars Krisztián a londoni olimpiáról beszélve elárulta, hogy a négy évvel korábbi, pekingi események után nagyon nagy elégtétel volt számára az ötkarikás aranyérem megnyerése.
„- Erre tettem fel az életemet, nagyon boldog vagyok, hogy sikerült. Fantasztikus érzés reggelente úgy ébredni, hogy olimpiai bajnok vagyok, bár mindenki emlékeztet rá, tehát nincs is lehetőségem nem gondolni rá. Örülök, hogy most hazai közönség előtt kapok lehetőséget a szereplésre" – mondta a Dobó SE versenyzője, aki hozzátette, a számára szintén aranyéremmel végződő helsinki Európa-bajnokságot az olimpiai felkészülés egyik állomásának tekintette.
A 82.45 méteres egyéni rekorddal rendelkező Pars kijelentette, bár edzésből ment a kontinensviadalra, és nem pihent rá a versenyre, hiányérzete volt amiatt, hogy nem érte el a 80 métert.
„- A győzelem jó érzéssel töltött el az olimpia előtt, végre megéreztem a siker ízét egy felnőtt világversenyen. Ez önbizalmat adott, de utána el kellett terelnem a figyelmet az aranyéremről, ezért utaztunk Portugáliába edzőtáborozni – részletezte a kalapácsvető. – Most sem vagyok magammal elégedett, Londonban 82 métert szerettem volna dobni, de a győzelmet nem kell megmagyarázni.
Nyolcvanezer ember fantasztikus hangulatot varázsolt elő a stadionban, és mi ezt másfél óráig élvezhettük, ez elmondhatatlan érzés! Budapesten, hétfőn reálisan 81 métert várok magamtól, mert az olimpián bennem maradt a jó eredmény, de nem mondtam le arról, hogy megdöntöm az egyéni csúcsomat. Kevés időm volt a pihenésre a hazatérésem után, de az erőnlétemmel továbbra sincs baj."
Deák Nagy Marcell, a 400 méteres síkfutás Európa-bajnoki ezüstérmese elmondta, az idén más felkészülési program alapján dolgoznak, mint korábban, több erősítést vittek a munkába.
„- Örülök, hogy egy ilyen munkás év után ezüstérmet nyertem Helsinkiben, korábban nem is gondoltam erre. Nagyon vártam, hogy az olimpián telt házas versenyen indulhassak, egyáltalán nem volt zavaró a közönség. Örülök, hogy ott lehettem, bár jobb teljesítményt is nyújthattam volna, de nem vagyok elkeseredve" – mondta a GEAC atlétája.
Részt vett a sajtótájékoztatón a kenyaiak 800 méteres síkfutója, az olimpiai bronzérmes Timothy Kitum. Az örökranglistán tízedik, 18 éves futó elmondása szerint egy éve fut komolyabban, együtt edz az olimpiát világcsúccsal nyerő David Rudishával. Célja, hogy egyszer egy olyan nyolcszázat fusson, amikor egy 48 mp-es első körre 51-et tud futni.
„- Nagyon jó évem van, büszke vagyok az olimpiai ezüstérmemre, és arra, hogy sikerült 13 másodperc alá kerülnöm, de vannak még olyan céljaim, amelyeket el akarok érni" – mondta az amerikai Jason Richardson, a tavalyi világbajnok, a londoni olimpia ezüstérmese, aki a rövidgát mellett kiváló 400 gátas eredményekkel is rendelkezik.
A kiemelkedő sportpályafutása előtt jogi pályával kacérkodó atléta hozzátett: „- Budapesten szeretnék 13 másodperc alatt futni.”
Az olimpiai és világbajnok hármasugró Christian Taylor szavaiból kiderült, hogy vallásos életet él. Sikereiről úgy vélekedett, nagyon szerencsésnek mondhatja magát, áldott élete van.
„- Az elmúlt évben sokat fejlődtem, és még csak 22 éves vagyok. Nehéz volt az egyetemi szintről átváltani a profi világszintre. Ha nem jött volna össze mindez, akkor csak magamat hibáztatnám, de úgy érzem, ez az út ki van jelölve számomra.
Minden alkalommal, amikor pályára lépek, a 18 méteres álomhatár lebeg a szemem előtt, hiszen eddig mindössze hárman ugrottak nagyobbat" – mondta Taylor. A fiatal olimpiai bajnok újságírói kérdésre megerősítette, hogy 400 méteren 45,34 mp az egyéni csúcsa (!) és jobban szereti ezt a távot, mint a távolugrást.
A női 400 méteres síkfutás olimpiai bajnoka, az amerikai Sanya Richards-Ross arról beszélt: élete nagy álma vált valóra azzal, hogy egyéni aranyérmet nyert Londonban.
„- Izgalmas dolog váltót futni és nyerni, de úgy érzem, az egyéni verseny az igazi nagy felelősség a számomra, természetesen sokra értékelem és nagyon örültem a váltónak is ” – mondta a Gyulai Memoriálon immár másodszor rajthoz álló négyszeres ötkarikás bajnok.
Deutsch Péter, a szervezőbizottság elnöke reményét fejezte ki, hogy kiemelkedő magyar és nemzetközi eredményeket hoz a verseny, és a sport révén a szervezők is hozzátehetnek valamit az augusztus 20-i, ünnepi programsorozathoz.
Kiemelte, hogy a belépés díjtalan, de jegyhez között, amely a Ticket Express irodáiban továbbra is kapható. Úgy vélekedett, a lehetőségekhez képest telt ház várható hétfő délután.
Spiriev Attila sportigazgató további rangos atlétákra hívta fel a figyelmet és elmondta, hogy a pénteki stockholmi Gyémánt Liga-verseny résztvevői közül 19-en állnak rajthoz Budapesten.
A hat éve elhunyt Gyulai István sportriporterről, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség főtitkáráról elnevezett viadal ünnepélyes megnyitójára augusztus 20-án 16,00 órakor kerül sor. A verseny végén kerül átadásra a legmagasabb pontértékű eredményt elért atléta számára a Dr.Spiriev Bojidár emlékére alapított trófea.
Az esemény mottója: „Ünnepelj a győztesekkel!" Ennek megfelelően a versenyprogram zárását követően, 19 órától kerül sor a londoni olimpián dobogós, illetve pontszerző helyen (1-6. hely) végző magyar sportolók állami köszöntésére. Természetesen a londoni olimpián részt vett összes sportoló is részese az ünnepnek, ők és családtagjaik a Hotel Arénában vehetik át belépő jegyeiket.
A „Te mennyit futsz 100-on” mindenki számára nyitott versennyel 14,30 órakor kezdődő esemény bekerült az „Együtt az ország" elnevezésű hivatalos ünnepi rendezvények sorába.
A verseny időrendje A rajtlisták A verseny hivatalos honlapja
(Forrás: masz.hu)