Rövidpályás úszó Eb: Gyurta Gergely arany-, Hosszú Katinka ezüstérmes

2013. 12. 14.

Folytatták sikeres szerplésüket a magyar úszók a dániai Herningben zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokságon. A szombati versenynapon Gyurta Gergely 1500 gyorson arany-, Hosszú Katinka 100 vegyesen ezüstérmes lett.

Gyurta Dániel testvére saját maga első, a magyar úszósportnak pedig 41. Eb-elsőségét szerezte meg a 25 méteres medencében. Az olimpiai bajnok 22 éves öccse, aki a 2010-es dubaji rövidpályás világbajnokságon harmadikként végzett, élete eddigi legnagyobb sikerét aratta mostani győzelmével, amelyet rendkívül okos versenyzéssel szerzett meg. A táv nagyjából kétharmadánál vette át a vezetést, s egyre növelve előnyét végül mintegy négy testhossznyi különbséggel ért elsőként a célba 14:30.26 perces egyéni csúccsal.

Gyurta Gergely, aki rövidpályán kereken a 90. magyar Európa-bajnoki érmet nyerte, kis híján országos rekordot döntött, amelyet a szám másik magyar indulója, Kis Gergő tart 14:29.58-cal. Kis, aki ezen a távon 2007-ben Eb-ezüstérmes volt, Herningben negyedikként csapott a célba (14:37.66 p).

"Ezt még alig merem felfogni... Tudtuk, hogy régóta bennem van, csak eddig nem jött ki ez az eredmény - idézte a magyar szövetség facebook-oldala a győztest. - Sokat számított, hogy elmentem a Világkupákra, az ott szerzett versenyrutin most nagyon jól jött. Van három fantasztikus edzőm, Széles Sándor egy zseni, Kovácshegyi Feri és Virth Balázs nemkülönben."

Hosszú Katinka csütörtökön megnyerte a 200 méter vegyest, az újabb elsőség begyűjtésében azonban meggátolta a litván Ruta Meilutyte, aki kihasználta magyar riválisa gyengébb fordulóit. A Vasas élversenyzője pillangón és mellen teljesített önmagához képest rosszabbul, s a befejező szakaszon, gyorson a hatalmas véghajrá az ezüsthöz volt elegendő. Hosszú tavaly a rövidpályás világ- és Európa-bajnoki titulust is begyűjtötte ebben a számban. Ezúttal - 57.45 másodperces világcsúcsától jócskán elmaradva - 57.96-tal ért célba, míg a hatodikként záró Verrasztó, aki 2010-ben volt Eb-első 100 méter vegyesen, 59.63 másodperc alatt teljesítette a távot.

"Ezt jól elszúrtam. Nem is az elejét, inkább a mellet - értékelte produkcióját Hosszú Katinka. - És amikor láttam, hogy Ruta jön mellettem, akkor talán tudat alatt kicsit megijedtem, a fordulóm és a gyors ettől teljesen szétesett... Maradjunk annyiban, nem vagyok boldog..."

Az idén nagy medencében két világbajnoki címet nyert sportoló a szombati finálés program előtt vette át az Európa legjobb úszónőjének járó bronzszobrot, a LEN Award-ot.

Hosszú a 100-as finálé előtt még "megmártózott" 50 méter háton is, ahol összesítésben a hatodik lett (27.06 mp), s itt is döntőbe masírozott, amelynek tizes fináléjában aztán - a fáradtság és csalódottság érzékelhető jeleként - utolsóként érkezett be (27.49). De hogy nagy küzdő, arról közben a 100 méter pillangó elődöntőjében adott tanúbizonyságot: a hatodik idővel (57.42) beverekedte magát a vasárnapi döntőbe. Vele tartott Szilágyi Liliána is, aki a hetedik lett a teljes rangsorban (57.50).

Nem sikerült érmet nyernie Cseh Lászlónak 200 méter pillangón, ahol korábbról volt már rövidpályás vb-ezüstje és -bronza is, Eb-ken pedig háromszor is a dobogó tetejére állhatott: 2007-ben, 2011-ben és 2012-ben egyaránt. 2013-ban azonban meg kellett elégednie a negyedik pozícióval, amelyet 1:52.44 perces idővel szerzett meg. Az ifjúsági olimpiai bajnok Biczó Bence ugyanitt hetedikként végzett (1:53.83).

A nap utolsó magyar érdekeltségű döntőjében, 100 méter gyorson Kozma Dominik helyt állt, úgy lett hetedik, hogy 47.51 másodperces egyéni rekordot úszott.

A szombati elődöntősök közül 100 méter férfi vegyesen Földházi Dávid, ha kevéssel is, de kiszorult a legjobb tíz mezőnyéből (54.33, 12. hely), s így járt Bernek Péter is 100 méter háton, ahol a 16. időeredmény (52.27) volt az övé.

Az utolsó nap előtt a magyar csapat (4, 2, 0) ott van az éremtáblázat élcsoportjában, Hosszú Katinka, Verrasztó Dávid, Gyurta Dániel és Gyurta Gergely egy-egy aranyának, valamint Hosszú és Bernek egy-egy ezüstjének köszönhetően.

Eredmények:

Férfiak:

1500 m gyors, Európa-bajnok: GYURTA GERGELY 14:30.26 p, 2. Pal Jönsen (Feröer szigetek) 14:35.99, 3. Gabriele Detti (Olaszország) 14:36.43, 4. KIS GERGŐ 14:37.66

50 m mell, Európa-bajnok: Damir Dugonjic (Szlovénia) 26.21 mp, 2. Giacomo Perez Dortona (Franciaország) 26.55, 3. Barry Murphy (Írország) 26.56

100 m gyors, Európa-bajnok: Vlagyimir Morozov (Oroszország) 45.96 mp, 2. Danyiil Izotov (Oroszország) 46,41, 3. Marco Orsi (Olaszország) 46.49, ...7. KOZMA DOMINIK 47.51

200 m pillangó, Európa-bajnok: Velimir Stjepanovic (Szerbia) 1:51.27 p, 2. Pawel Korzeniowski (Lengyelország) 1:51.36, 3. Nyikolaj Szkvorcov (Oroszország) 1:51.62, 4. CSEH LÁSZLÓ 1:52.44,...7. BICZÓ BENCE 1:53.83

Nők:

100 m vegyes, Európa-bajnok: Ruta Meilutyte (Litvánia) 57.68 mp, 2. HOSSZÚ KATINKA 57.96, 3. Siobhan-Marie OÍConnor (Nagy-Britannia) 58.26,...6. VERRASZTÓ EVELYN 59.63

50 m hát, Európa-bajnok: Simona Baumrtova (Csehország) 26.26 mp, 2. Aleksandra Urbanczyk (Lengyelország) 26.31, 3. Michelle Coleman (Svédország) 26.67, ...10. HOSSZÚ KATINKA 27.49

400 m gyors, Európa-bajnok: Mireia Belmonte Garcia (Spanyolország) 3:56.14 p, 2. Lotte Friis (Dánia) 3:58.35, 3. Federica Pellegrini (Olaszország) 3:58.90

4x50 m vegyes gyorsváltó, Európa-bajnok: Oroszország (Szergej Feszikov, Vlagyimir Morozov, Roszalija Naszregyinova, Veronika Popova) 1:29.53 p - világcsúcs, 2. Olaszország 1:30.26, 3. Hollandia 1:30.62