Sajtótájékoztatót tartott a Magyar Röplabda Szövetség

Sajtótájékoztatót tartott a Magyar Röplabda Szövetség

2012. 12. 13.
Megosztás

Sajtótájékoztatón mutatta be új stratégiáját, főtitkárát és női kapitányát a Magyar Röplabda Szövetség december 13-án. Az aznapra kitűzött közgyűlés elmaradt.

Elkészítette és a MOB-nak benyújtotta sportágfejlesztési programját a Magyar Röplabda Szövetség (MRSZ). A nagyszabású program azt taglalja, hogy a szövetség hogyan képzeli a sportág működését 2013 és 2017 között. A dokumentum többek között kitér a válogatottak menedzselésére, a sportág szakemberekkel való ellátottságának biztosítására, az utánpótlás klubok támogatására, a "röplabda, mint iskolai program" koncepció elterjesztésére, egy röplabdás életpálya-modell kialakítására és a strandröplabda fejlesztési lehetőségeire.

A sportágfejlesztési program kidolgozásának előzménye egy kormányzati döntés, amely szerint jövőre 10-15 milliárd forintos közvetlen állami támogatásban részesül 14 sportág: az asztalitenisz, az atlétika, a birkózás, a cselgáncs, a kajak-kenu, a kerékpársport, a korcsolyasport, az ökölvívás, az öttusa, a RÖPLABDA, a sportlövészet, a torna, az úszás és a vívás.

A 2013-as állami támogatás megváltozása okán december 13-ára rendkívüli közgyűlést hívott össze a szövetség. A jelenlévők a napirendi pontokat nem fogadták el, így a közgyűlést végül nem tudták megtartani.

Az esemény előtt - napirenden kívül - dr. Bartha Csaba, a Magyar Olimpiai Bizottság sportszakmai főmunkatársa rövid tájékoztatást adott a MOB-on keresztül történő sporttámogatások tekintetében, a röplabdázásra vonatkozóan. Mint a szakember kiemelte: a sportág erős lobbitevékenységének és a szakmai programjuknak köszönhetően bekerült abba a sportági körbe, mely 2013-ban kiemelt, 10-15 milliárdos állami támogatásban fog részesülni.

"2013-tól új élet kezdődik a szövetség életében, hiszen a nagyobb állami támogatás lehetőséget biztosít az elkezdett munka folytatására és komoly lehetőség nyílik a sportág megújítására. Ennek első lépéseként új főtitkárt neveztünk ki a szövetség élére Boros Márta személyében, aki már eddigi munkájával is bizonyította, hogy alkalmas a pozíció betöltésére. Ezúton is szeretném megköszönni Földvári Péter munkáját, akire természetesen továbbra is számítunk és több fontos feladatot is szeretnénk rábízni a jövőben. Egyéb változásokat is tervezünk az apparátus összetételében, de ennek kidolgozása már az új főtitkár és az elnökség feladata lesz" - nyilatkozta Tóth Tamás, MRSZ elnök.

A sajtótájékoztatón bemutatták a december 3-tól hivatalban lévő új MRSZ-főtitkárt, Boros Mártát. A tisztséget eddig betöltő Földvári Péter jövőben más feladatokat fog ellátni a szövetségi apparátusban. A váltásra elsősorban a növekvő állami támogatások okozta pluszfeladatok miatt került sor. Boros Márta korábban testnevelői, közgazdasági és HR-diplomát szerzett, legutóbb tréner tanácsadóként dolgozott. Az MRSZ-hez augusztusban érkezett, ahol feladata - egy ad hoc bizottság vezetőjeként - a jelentős adósságokat felhalmozott szövetség működésének átvilágítása volt. "Azért vállaltam el a tisztséget, mert azt láttam, hogy tudásommal és tapasztalatommal a szövetség segítségére tudok lenni, ami különösen fontos egy ilyen időszakban, amikor az állami finanszírozás nagyságrendekkel nőhet - mondta Boros Márta. - És ugyebár, ha megérkezik az állam részéről a megígért támogatás, akkor nincs mese, a dolgoknak rendben kell lenniük és menniük. Szeretném, ha a szövetség szolgáltató központként működne. A válogatottak menedzselése mellett a klubok támogatása és a szakmai programok kapnak majd kiemelt szerepet. Roppant fontos, hogy ezek megfelelően nyomon követhetőek és átláthatóak legyenek, és hogy az egészet gazdaságilag is rendben tudjuk "lejátszani". Meggyőződésem, hogy olyan történelmi fordulópontnál áll a sportág, amikor ideje összefogni a röplabdás társadalomnak."

Az eseményen a szövetségi kapitányi kérdés is napirendre került. A növekvő állami támogatás nemcsak több anyagi forrást, hanem több felelősséget is jelent a röplabdának. Az egyik sarkalatos pont a válogatottak menedzselése. Az MRSZ vezetése azonnal hozzálátott, hogy megtalálja a nemzeti együttesek élére azokat a szakembereket, akik a hosszútávú programot következetesen végrehajtják. A szövetségi kapitányokkal az MRSZ legkésőbb január 1-ig szeretne megállapodni. A férfi válogatott élére kiszemeltekkel előrehaladott tárgyalások folynak, míg a női csapat szövetségi kapitányának személyéről már döntés született: az új szakvezető Hollósy László, az Aluprof-TF-Budapest vezetőedzője lesz.

Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, a férfi és női ifjúsági válogatottak januárban Európa-bajnoki selejtezőtornákon fognak pályára lépni. Az utánpótlással kapcsolatban Hollósy László (a képen jobbra, mellette Tomanóczy Tibor, a férfi ifjúsági válogatott szövetségi kapitánya) elmondta, véleménye szerint a fiatalok technikailag tudnak olyan képzettek lenni mint korosztályos, eredményesebb társaik, a lemaradás okát abban látja, hogy a magyar fiatalokban "kevesebb kilométer van" külföldi társaikhoz képest. Éppen ezért tervezik a Héraklész program korosztályában bevezetni az "Internátus programot", mely még több edzéslehetőséget biztosítana a fiatalok számára.

Tóth Tamás összefoglalásként három tényezőt emelt ki, amit fontosnak tart a jövő szempontából: az egységességet, mely rendet, fegyelmet generál, a szakmaiságot valamint a több lábú finanszírozást: az állami támogatás mellett az üzleti szereplők bevonását. Az ifi Eb-vel kapcsolatban optimista, az elnök szerint reális esély van a kijutásra.

Az Eb-selejtezőkről bővebben: itt olvashatnak.

(MRSZ-MOB)