A főváros támogatásával 2017 óta rendezik meg minden év tavaszán a Budapest FotóFesztivált. Ahogy az elmúlt két évben, úgy idén is csatlakozott a kiállítókhoz a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum. Ezúttal Almási László életművéből válogattak.
Március 12-én nyitották meg és egészen április 14-ig látható a Magyar Sport Házában a Sportvarázs című sportfotó kiállítás, melyre Almási László életművéből válogattak össze egy csokorra valót. A tárlat a hagyományosan tavasszal megrendezett Budapest FotóFesztivál keretén belül látható, mely programsorozat egyik kurátora Szarka Klára fotótörténész, aki a tegnapi megnyitón is megjelent. Tiszteletét tette még továbbá Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára, valamint Korniss Péter Kossuth- és Pulitzer-emlékdíjas fotográfus.
Almási László 1930. január 27-én született Budapesten. Gyerekkorától kezdve fotografált, idővel különböző lapoknál jelentkezett műveivel, 1954-től pedig már rendszeresen jelentek meg alkotásai a Művelt Nép, a Nők Lapja, és az Ez a Divat hasábjain. A Képes Sporthoz 1957-ben került, melynek 1969-től ’76-ig rovatvezetője is volt, a lap ’90-es évek eleji megszűnésekor innen ment nyugdíjba. Pályafutása során elnyerte az Ezüstgerely-pályázaton az év sportfotója díjat, az Aranytoll és az MSÚSZ Életműdíjának tulajdonosa, valamint 1999-ben a MOB Média-díj oklevéllel tüntette ki.
A megnyitón Tóth József Füles megkérdezte a magyar sportfotó doyenjét melyik a kedvenc képe, melyre ő a „Rajt” címűt jelölte meg, mely akkor a ’60-as években egy bravúrosan elkapott pillanat volt – a mai technikával egy hasonló képet elkészíteni kvázi „gyerekjáték” lenne, így kétség sem férhet tehetségéhez. Munkájáról így vallott egy 1967-ben írt cikkében: „A sportfotósnak tulajdonképpen végig kell kosaraznia, vízilabdáznia a mérkőzést. Éreznie kell a játék lüktetését, és végig arra kell koncentrálnia, mikor rögzítheti a megfelelő pillanatot (…) Ha szeretjük a sportot, ha átéljük a verseny és a versenyző izgalmát, ha a győzelem öröme a mi hátunkat is megborzongatja, ha kimerülünk és holtra fáradunk egy-egy mérkőzés fotografálása közben, akkor majdnem bizonyosra vehető, hogy jó felvételeket készítünk, teljes szépségében, gazdagságában adhatjuk vissza a sport lényegét.”
Hogy mennyire sikerült megfelelnie több évtizedes pályafutása során ennek, arról bárki meggyőződhet, aki ellátogat a kiállításra, és megtekinti. A Magyar Olimpiai és Sportmúzeum tárlata dicséretre méltó, ahogy dr. Szabó Lajos igazgató munkája is, hiszen múlt nélkül nincs jövő sem.
(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)