Színes események mellett fókuszban az EYOF és Phjongcshang a MOA 69. Vándorgyűlésén

Színes események mellett fókuszban az EYOF és Phjongcshang a MOA 69. Vándorgyűlésén

2017. 10. 29.
Megosztás

Az Erzsébetligeti Színházban, a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör, a XVI. kerületi önkormányzat és a Magyar Olimpiai Akadémia szervezésében került sor a MOA 69. Vándorgyűlésére október 28-án. A vándorgyűlés témái között a győri EYOF és a phjongcshangi téli olimpia is szerepelt. Az eseményen a MOB főtitkára, Vékássy Bálint is részt vett.

A résztvevőket dr. Aján Tamás MOA-elnök (a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség elnöke, a NOB tiszteletbeli tagja, a MOB elnökségének tagja), Vékássy Bálint, a MOB főtitkára, Lehmann László MOA-főtitkár, Kovács Péter polgármester és Hóbor Béla, a kör elnökségi tagja is köszöntötte.

Dr. Aján Tamás köszönetet mondott a szervezőknek. Ismertette, hogy május 2-a óta Kulcsár Krisztián a MOB elnöke, majd megköszönte a főtitkár Vékássy Bálint részvételét. "Megtiszteltetés, hogy itt van a főtitkár úr" - mondta a sportdiplomata, majd kifejtette, az akadémia partner a MOB céljainak megvalósításában. Aján Tamás méltatta a vendéglátókat, köztük a kör elnökét, Borovitz Tamást - akivel 55 éves ismeretség köti össze -, aki az évtizedek alatt több mint 300 kiállítást szervezett.

Vékássy Bálint arról beszélt, hogy a világ 148 nemzeti olimpiai akadémiája közül a magyar az egyik legaktívabb. A MOA újjáakalulásával kapcsolatban azt mondta, Aján Tamás újraválasztása az állandóságot, Lehmann László főtitkári megbízása a megújulást jelenti. A főtitkár azt mondta, a 21 olimpiai baráti kör és a 26 olimpiai iskola, az odatartozó idősek és fiatalok egységes országos hálózatot jelentenek a hazai olimpiai mozgalom életében. A főtitkár emlékeztetett, épp a héten, alig több, mint 100 nappal a megnyitó előtt gyújtották meg a phjongcshangi téli olimpia lángját a görögországi Olümpiában, ott, ahova a MOA esztendők óta szakmai utat szervez.

Hóbor Béla a kör élelét ismertette, mely második alkalommal szervezője a vándorgyűlésnek. Elmondta, 10 év alatt 175 olimpikont láttak vendégül, 20 nyári és 3 téli olimpiai sportágban, köztük többen a Nemzet Sportolói. Kifejtette, hogy az olimpiai mozgalom eszméjének terjesztésében nyitottak az iskolák felé.

A vándorgyűlés témái között Pignitzky Dorottya előadásában a győri EYOF és Orendi Mihály előadásában a phjongcshangi téli olimpia is szerepelt.

Orendi Mihály, a hazai korcsolyázó szövetség ügyvezető igazgatója, a MOB téli sportokért felelős alelnöke a jövő februári téli olimpia várható magyar sportolói létszámáról, az esélyekről beszélt. Bevezetőjében kitért arra, hogy a téli olimpiákon eddig a magyar versenyzők korcsolyázásban szereztek érmet, az utolsót 1980-ban Regőczy Krisztina és Sallay András jégtáncban. Az első olimpiai kvótát a műkorcsolyázó Tóth Ivett már megszerezte az országnak, mellette várható a gyorskorcsolyázó Nagy Konrád és a rövidpályás gyorskorcsolyázó női és férfi csapat kvalifikációja is - utóbbi sportágnak még két állomása van hátra. Sísportban Miklós Edit akár pontszetrző is lehet, mellette más szakág képviselője is utazhat Dél-Koreába, de a kvalifikáció még nem fejeződött be. A sífutó Kónya Ádám már A-szintet teljesített. A rövidpályás gyorskorcsolyázók a korábbi eredményeik alapján pontszerzők, akár érmesek is lehetnek.

Pignitzky Dorottya, a MOB korábbi programvezetője, a Magyar Diáksport Szövetség munkatársa a győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválról tartott előadást, melyben kitért az eseményhez szükséges infrastrukturális fejlesztésekre, a magyar csapat részvételére, eredményességére és a szervezési háttérre. A magyar csapat 152 versenyzőt számlált, 41 éremmel a nemzetek közötti éremtáblán a 3. helyen végeztünk. Érdekességképpen: az eseményre 11.538 db akkreditációs kártya készült, az EYOF-nak 80 ezer látogatója volt, 2596 sportoló és 799 hivatalos kísérő, edző, orvos, gyúró, sportszakember vett részt rajta, 1 millió palack fél literes víz fogyott el, 75 doppingellenőrző mintavételt, megelőzésképp 7 nyelven 2241 kitöltött kvízt regisztráltak, 1580 önkéntes segítette a szervezők munkáját; 130 díjátadó ünnepséget rendeztek, 256 arany-, ugyanennyi ezüst- és 286 bronzérmet osztottak ki.

Kovács Péter a kerület sportfejlesztéseit ismertette, az infrastrukturális beruházásokat, méltatta a Varjú-kör munkáját. Elmondta, a Kertváros több városrész összevonásával jött létre, 1950. január elsejétől XVI. kerületként, lakóinak száma 73 ezer. Fontos számukra a sport, figyelmet fordítanak az élsport mellett a lakosság szabadidősportjára és a fiatal sportolók támogatására is.

A hagyományos In Memoriam keretében Győr Béla MOA-tanácstag, a MOB Emlék- és Hagyományőrző Albizottságának vezetője ismertette a magyar olimpiai mozgalom, elmúlt időszakban elhunyt kiemelkedő alakjait. Győr Béla megemlékezését ide kattintva találja.

Lehmann László MOA-főtitkár zárszavában köszönetet mondott a szervezőknek, vendéglátóknak, valamint a Lemhényi Dezső és a Szent-györgyi Albert Iskolának. "Hasznos volt a vándorgyűlés, sok értékes információ hangzott el" - hangsúlyozta. Elmondta, a jövő évi, 70. vándorgyűlést várhatóan Székesfehérváron rendezik, a tárgyalások "előrehaladottak".

Az eseményen elismeréseket is átadtak, a díjazottakat itt tekintheti meg.

A vándorgyűlést sportági bemutatók színesítették, a a világbajnok kardozó Decsi Tamás vezetésével a Kertvárosi SE vívói, az egyesület birkózói és a Lemhényi Dezső Általános Iskola tanulói léptek színpadra.

A Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör szervezésében fotókiállítás nyílt az Erzsébetligeti Színház előterében 10 év, 330 kép címmel. Az eseményen Abonyi János, a baráti kör elnökségének tagja mondott köszöntőt. A tárlat az idén 10 esztendős baráti kör tevékenységét mutatja be.

A vándorgyűlést összekötötték egy névadó ünnepséggel is, hiszen aznap a kerületben uszodát neveztek el az olimpiai bajnok Konrád Ferencről az önkormányzat, az idén 10 esztendős Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör és a Szent-Györgyi Albert Általános Iskola javaslatára. A Szentmihályi Konrád Ferenc Uszoda névadója a magyar vízilabda-válogatott tagjaként a montréáli olimpián arany-, Münchenben ezüst-, Mexikóvárosban bronzérmes lett.

Az egésznapos rendezvény egyik szünetében a MOA tanácstagjai is találkoztak, a rövid, közvetlen hangulatú megbeszélésen Vékássy Bálint főtitkár is részt vett.

(MOB-MOA, fotó: MOB/Szalmás Péter)