A Magyar és a Szlovák Olimpiai Akadémia együttműködésben hirdették meg az első alkalommal angol nyelven a nemzetközi, Magyar-Szlovák Szellemi Olimpiai Vetélkedőt, melynek döntőjét február 13-án, szombaton rendezik a Larus Étterem és Rendezvényközpontban.
A verseny célja a magyar, a szlovák és a nemzetközi olimpiatörténet, az olimpiai eszme megismertetése és megszerettetése a fiatalok körében; versenyalkalom biztosítása a két országban az olimpiatörténet iránt érdeklődő középiskolás tanulók részére; az iskolák és az országok közötti kapcsolatok kiépítése, a fiatalok közötti sportbarátságok kialakítása, elmélyítése; a verseny során az együttműködés, a fair play szellemiségének elmélyítése, továbbá a legjobbak számára a döntőn való részvétel biztosítása, hogy sikeresen képviseljék országukat és az iskolájukat a versenyen.
A döntőig egy gyakorló lehetőséget követően még öt fordulóra került sor, azok eredményei alapján - az internetes fordulókban elért legjobb helyezés és pontszám szerinti csapatok - kerültek a legjobbak a fináléba, ahol a 4 fős csapatversenyben az 1996. január 01. és 2000. december 31. között született fiú és leánytanulók közösen vehetnek részt. A fináléban 4 magyar és 4 szlovák csapat fog megmérkőzni, összen 32 középiskolás diák.
A döntő zsűrijének elnöke dr. Kárpáti György olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nemzet Sportolója, tagjai dr. Jakabházyné Mező Mária MOA-főtitkár, dr. Printz János, a MOA Tanács tagja, Győr Béla, a MOA Tanács tagja, Miroslav Bobrik SZOA-főtitkár, Ján Grexa SZOA-alelnök, Vladimír Miller SZOB-elnökhelyettes; játékvezetők: Szijj Lilla MOA-tanácstag és Lubomir Soucek, a SZOB médiaigazgatója.
A döntő témakörei:
1.Olimpiai szimbólumok - érmek, plakátok, kabalák, fáklyák stb.
2. A XXVI. olimpiai játékok, Atlanta 1996. Általános információk. A játékok 1-3. helyezettjei, középpontban a magyar és a szlovák sportolók részvétele.
3. A magyar és a szlovák kajakosok és kenusok (síkvízi és szlalom) szereplése az olimpiai játékokon 1996-tól.
Az I–III. helyezett csapatok érem-, valamennyi csapat oklevél-, könyv- és meghatározott informatikai eszköz díjazásban részesül. A döntő győztes csapata (4 fő versenyző + 1 fő felkészítő) meghívást nyer a Szlovák Olimpiai Bizottság Olimpiai Centrumába, a 2016. június 22-26. közötti időszakra, 4 nap teljes ellátással.
A két ország olimpiai akadémiájának tanácskozására 2015 júniusában került sort, a találkozón résztvevőket Szabó Bence, a MOB főtitkára is köszöntöte.
A vetélkedőről bővebben a mob.hu-n, a MOA oldalán itt olvashat.
(MOA)