Szörf konzultáció

Szörf konzultáció

2012. 12. 03.
Megosztás

Szörfben továbbra is a francia, lengyel, holland, német, spanyol vonal magasodik ki a mezőnyből. A felsorolt országokban hatalmas hangsúlyt fordítanak az utánpótlás nevelésre. Női szakágban Magyarország a középmezőnybe tartozik, míg a férfiaknál az első harmadba.

A 2016-os riói ötkarikás játékok lehet Gádorfalvi Áron a 6. olimpiája. A hölgyeknél egy egészséges rivalizálás várható Cholnoky Sára és Detre Diána között. Óriási elismerés illeti szörf szövetséget, hiszen a tengerparttal nem rendelkező országok közül egyedül Magyarország tudta mindkét szakágban az olimpiai kvalifikációt megszerezni!

A szörfösöknél érdemes odafigyelni a fiatal és tehetséges Nikl Andrásra is, akinek nem más az edzője, mint a rutinos Gádorfalvi Áron.

A Magyar Szörf Szövetség teljesítette a 2009-ben jóváhagyott programban foglalt legfontosabb elvárásokat, azaz mind a női, mind a férfi szakágban kvalifikációt szereztek. A pontszerzés nem sikerült, de elmondható, hogy az olimpiát megelőző időszakban Gádorfalvi Áron (Balatonfüredi Yacht Club) rendszeresen 20%-on belül volt a világkupákon, futamot is nyert, tehát reális esély volt egy esetleges top 10-es eredményre. Detre Diát (Balatonfüredi Yacht Club) 33%-ba várták. Az elért 18. helyezése számszerűleg a legjobb magyar szörfös eredmény.

A londoni olimpián elért helyezések nem teljesen úgy alakultak, ahogy azt előzetesen eltervezték. Detre Dianát a 15. hely körül várták, a realitás a 14-19. hely között volt. 18 helyezésével ezt teljesítette is. Gádorfalvi esetében 6-15. hely volt a cél. A versenyző kondicionálisan és mentálisan tökéletes formában volt, azonban a verseny elején olyan kivédhetetlen technikai probléma adódott, ami eleve lehetetlenné tette a top 10-be kerülést. Tudniillik a szörfösök versenyén a hajóosztály gyártója a Neil Pryde biztosította a felszereléseket minden induló számára, amiket sorsolással osztottak szét a versenyzők között. Az első két futam közbeni gyenge kezdést 34. és 33. helyeket egyszerűen nem lehetett megmagyarázni, azonban másnap kiderült mi okozta ezt a jelentős sebesség különbséget a korábbi napokhoz, illetve az ellenfelekhez képest, ugyanis a 3. futamban a többször tesztelt és legjobb minőségűnek mondott kiválogatott árboc kettétört a futam első harmadában. Az ekkorra összeszedett közel 60 pontos hátrányt a későbbiekben már lehetetlen volt ledolgozni. Áron az új árboccal visszakerült az élmezőny közelébe a hátralévő futamokban, az egyik futamot vezette is és 3. helyen futott be, majd egy 7. hellyel is jelezte, hogy sokkal előrébb lenne a helye a mezőnyben. Sajnos, ezek a kiváló futam eredmények sem segítettek a jelentős előrelépésben és összetettben a 25. helyen zárt. Meg kell jegyezni, hogy egy kimagasló eredményhez egy kicsit gyengébb szél is kellett volna, hiszen Áron inkább az alacsonyabb versenyzők közé tartozott ebben a mezőnyben. Pár versenyző, köztük ő is kisebb kockázatot vállalt azzal, hogy könnyebb súllyal vágott neki a versenynek, ennek hatása kis,- közepes szélben lett volna látványos és akkor egy top 10-es eredmény is benne lett volna a pakliban. Ezek tükrében az összetettben elért 25. helye miatt szégyenkezni nem kell. A cikk lején felsorolt csapatok egyébként négy-öt, esetleg 10-szer akkora éves költségvetésből gazdálkodnak, mint a magyar szövetség.

A felkészülést Utassy Loránd szövetségi kapitány fogta össze, a napi értekezleteken való részvétel után 10 órakor taktikai megbeszélést tartott, a tőle telhető maximumot nyújtotta. Detre Dia mellett dolgozó francia edzővel is folyamatos kapcsolatot tartott, akinek munkájára panasz nem volt. Nagy öröm, hogy a már évek óta a kerettel dolgozó masszőrök közül, Fehér Tamás kint lehetett az olimpián. Köszönet illeti Tállay András főorvos munkáját is.