csanadi_kosz

Tartalmas évkezdés az akadémiánál

2025. 02. 05.
Megosztás

A Magyar Olimpiai Akadémia az olimpiai körei és iskolái révén az év első hónapjában is tartalmas programokban, rendezvényeken vett részt. Ezekről az eseményekről adunk közre hírcsokrot.

Az év nem kezdődött jól Keleti Ágnes, ötszörös olimpiai bajnok tornász, a Nemzet Sportolója halálával. Temetése napján, január 9-én rá emlékeztek Debrecenben, az „Aki legyőzte az időt” című filmmel, az Apolló moziban. A filmvetítés előtt Parádiné Kenéz Tünde, a DHSE Békessy Béla Olimpiai Baráti Kör Szakosztály szakosztályvezetője felidézte Keleti Ágnes pályafutását és kiemelkedő eredményeit. A programon jelen volt Sándor Istvánné, akinek az anyósa, dr. Sándorné Nagy Margit, a női tornászcsapat tagjaként, az 1948-as londoni olimpián ezüstérmet nyert.

A Várpalotai Olimpiai Baráti Kör 2025. január 14-én, kedden tartotta meg közgyűlését, amelyen a 34 főből 20 fő vett részt. Igazoltan 10 fő volt távol, külföldi út és betegség miatt. A remek hangulatú közgyűlésen megtárgyalták és egyhangúlag elfogadták az elnökség 2024. évi beszámolóját és pénzügyi jelentését. Egységes véleményként hangzott el, hogy sikeres volt az elmúlt évük, amely a "Húsz évesek lettünk" jelszó jegyében zajlott le. Folytatásként összeállították a 2025. évre szóló program tervezetet, majd Szöllősi János elnök felköszöntötte azokat a tagjaikat, akik a két taggyűlés között ünnepelték születés- és névnapjukat. A közgyűlésen részt vevőknek egy névre szóló és 2004-2024 felirattal ellátott kerámia vázát adtak át a húsz év emlékeként. A bőséges és ízletes vacsora után következett a tombola sorsolás. Az értékes díjak között voltak könyvvásárlási utalványok, masszázs ajándékkártya, falióra, márkás italok, édességek. Az est hátralévő része baráti beszélgetéssel folytatódott. A közgyűlés végén megállapították, hogy a sikeres évet egy remek estével zárták. A kör tagjai nagyon büszkék arra, hogy ebbe a remek, családias csapatba tartozhatnak.

Dr. Killyéni András, a MOA tanácsának kolozsvári tagja felkérésre összefoglalta a Borsafüred olimpiai álmairól készített filmjük lényegét, valamint azt, hogy miért fontosak számára, számunkra a jövőben készítendő filmek. „Miért csináljuk? Mert hisszük azt, hogy a magyar sport- és olimpiatörténet tele van szebbnél szebb történetekkel, amelyek kitartásról, küzdésről, sikerről, pechről, vesztésről, újra felállásról szólnak, és amelyeket érdemes elvinni széles körben az érdeklődőkhöz. Hogyan? Mindenképp a sporttörténeti tudományos kutatásra építve. A tudomány eszközeivel építjük fel a kutatást és az első közlést, majd modern eszközökkel kiemelünk olyan rövid történeteket, amelyeket érdemes megmutatni, amelyeknek mondanivalója van, amelyek inspirálhatnak, amelyek hidakat építenek közösségek között. Amelyek digitálisan „fogyaszthatóak”, amelyek vizuálisan érnek el az érdeklődőkhöz. Mit? Első körben a borsai történetekkel kezdtük. Az első rész egy mesevilág felvázolása, amibe csak bele kell helyeznünk majd a szereplőket. A film elkészítése során azt a kritériumot helyeztük magunk elé, hogy ne saját ítéletünk által alakított megfogalmazásra alapozzunk, hanem kizárólag a korabeli sajtó leírásaira” – mondta el Killyéni András. A film Londonban volt bemutatva, a World Travel Market 2024 nemzetközi turisztikai fesztiválon – és igen, Románia standjánál bemutatott anyag egyik kiemelkedőjét három kolozsvári magyar szakember készítette, közöttük az egyik a MOA tanácsának tagja. „Miért csináljuk? Az olimpiai eszme és a magyar sportmozgalom olimpiai hagyományainak ápolása, széles körben történő megismertetése céljából. Ami összhangban van a MOA alapfeladataival” – folytatta. És erre született a nemzetközi olimpiaitörténészek oldalán is egy cikk. „A második film: Marusarz, avagy Borsa lengyel hőse. Ebben a történetben sok minden találkozik, ami számunkra fontos. Marusarz életét kockáztatja nemzetéért és ezek az értékek mégis túlmutatnak... még a nemzeten, nemzetén is. A kiválóságra való törekvés, a barátság, a tisztelet és a fair play határhelyzetekben is felül kerekedik és párbeszédet eredményez összebékíthetetlen világok között. Az egyik világ pedig épp a Magyar Téli Olimpiai Síközpont” – zárta gondolatai Killyéni András. A film Varsóban, az International Travel and Tourism Traid Fair turisztikai fesztiválon lett bemutatva.

Január 22-én délelőtt Antal Dénes ügyvezető igazgatóval megbeszélést folytatott Győr Béla MOA-főtitkár, Szijj Lilla MOA-tanácstag, az OVEP-program projektvezetője, Pignitzky Dorottya, a MOB sportigazgatósági munkatársa az Olimpiai Értékek Edukációs Program (OVEP) további terveiről, lehetőségeiről, pályázatairól.

A Csepel Sport Club alapításának 113. évfordulóját január 27-én, hétfőn délután ünnepelte az újjáalakított egyesület. Helyszíne a Csepel SC Bajnokok Csarnokának aulájában található olimpiai dicsőségfal előtt volt. A dicsőségfalra 1948-tól vésték fel az egyesület legjobbjainak neveit. Az egyesület vezetése pótolva 12 év adósságát, Széll Domonkos evezős (2012 London) és Fábián Sára Ráhel (2024 Párizs) neveivel bővítették egyesületük márványfalát. Az eseményen Kőbán Rita kétszeres olimpia bajnok mellett több korábbi kiváló csepeli sportoló is részt vett: Kovács István birkózó világbajnok, Tóth Gábor birkózó olimpikon, Buzek László 266-szoros válogatott röplabdázó, Szekeres Ferenc maratoni futó olimpikon, Papp Margit ötpróbázó olimpikon. Jelen volt Győr Béla a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára és Vincze Miklós a Csepel SC egykori technikai vezetője is. Az avatás előtt Märcz Tamás, olimpiai bajnok vízilabdázó, a Nemzeti Sportügynökség Zrt. sportszakmai igazgatója méltatta a Csepel SC-t és a két sportolót. Ezt követően Széll Domonkos mondta el gondolatait a londoni olimpiával és a Csepel SC-vel kapcsolatban. Őt Fábián Sára követte a pulpitusnál, aki tavaly Párizsban képviselte hazánkat és Csepelt sportlövészetben. Németh Szilárd a KIMBA alapítója, országgyűlési képviselő zárta a beszédek sorát, aki visszatekintést tett a Csepel SC múltjába, név szerint megemlítve az alapítókat és az egyesület korábbi elnökeit, valamint a klub korábbi olimpiai bajnokait. Ezután került sor az ünnepélyes táblaavatóra, ahol Széll Domonkos, Fábián Sára, Märcz Tamás és Németh Szilárd a jelenlévők nagy tapsa kíséretében leplezték le a márványtáblára felkerült neveket.

Január 29-én, szerdán folytatódott a Példaképek közelről sorozat. A Nyíregyházi Aqua SE rendszeresen hív meg ismert sportolókat, akik pályafutásukról mesélnek. A helyszín ezúttal is az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium volt. Az iskola testnevelő tanára, Pazonyi György hosszú idő óta szervezi és moderálja ezeket a találkozókat, a bajnok és a gyerekek között. Ezúttal Martinek János kétszeres olimpiai bajnok, négyszeres világbajnok öttusázó, a MOA egyik alelnöke volt a vendég a gimnáziumban. A sportág az olimpia után nagyon népszerű lett a fiatalok körében. A szabályrendszer megváltozásáról is beszélt a hallgatóságnak az olimpiai bajnok öttusázó. Az eseményen a fiatalok is feltehették kérdéseiket. Martinek János arról is mesélt, a sport kitartást, akaraterőt adott neki, amit az élet számos területén hasznosíthatott később.

2025. január 29-én, szerdán délután Kósz Zoltán olimpiai bajnok, világbajnoki ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok vízilabdázó volt a vendége a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Körnek a Csanádi Árpád Sportiskola, Általános iskola és Gimnázium ebédlőjében. A jó hangulatú találkozón a moderátor Berki Zsolt, a baráti kör tagja volt. A nagyszámú részvevő előtti találkozón részt vett Győr Béla is.

Olimpiai Napokat rendeztek január 30-31-én a Gödöllői Hajós Alfréd Általános Iskolában. Az első napon került megrendezésre a már hagyományos, iskolák közötti olimpiai vetélkedő gödöllői, illetve más vidéki és budapesti általános iskolák részvételével. A vetélkedő zsűrijének elnöke Győr Béla volt. A nap fénypontja a párizsi olimpia magyar bajnokainak nevével ellátott táblaavató volt, amely előtt a MOA főtitkára is köszöntötte a jelenlévőket, majd a táblát az olimpiai ezüstérmes kardvívó, Gémesi Csanád és édesapja, Gémesi Levente leplezte le. Az ünnepség végén Hajós Alfréd emléktáblájánál tartottak koszorúzást. Itt a MOB és a MOA nevében Győr Béla koszorúzott.

Klujber Katrin személyében a jelenlegi legjobb magyar női kézilabdázó látogatott január 31-én a Zuglói Hajós Alfréd Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolába, a Hajós Nap keretén belül. A zuglói oktatási intézményben a névadó születésnapjára emlékeztek, megkoszorúzva a névadó iskolai emlékművét. A nap programjához kapcsolódva minden évben egy ismert sportolóval találkozhatnak a gyerekek. A teltházas élménybeszámoló után – melyet Riersch Tamás újságíró vezetett – Katrinra saját bevallása szerint is nehéz feladat várt, ahol a rendezvény végén közel 250 autogramot kellett kiosztania. Ezt azonban nem bánta, mint mondta, látva a diákok lelkesedését, örömmel írta le a nevét ennyiszer.

Január 31-én délután tisztújító Közgyűlést tartott a Budapesti Honvéd Sportegyesület. A Közgyűlésen az újabb olimpiai ciklusra egyhangúlag megválasztották az elnökség tagjának Győr Bélát, a MOA főtitkárát, aki már több ciklus óta az egyesület elnökségének tagja, a legtöbb katonasportolónak otthont adó BHSE Szabadidősport Szakosztályának társadalmi elnöke.

Február 1-jén a 147 évvel ezelőtt született Hajós Alfrédra, az első magyar olimpiai bajnokra emlékeztek Debrecenben a DHSE Békessy Béla Olimpiai Baráti Kör Szakosztály tagjai. Hajós Alfréd 1878. február 1-jén született Budapesten. Az I. olimpiai játékokon, 1896-ban, Athénban 100 és 1200 méteres gyorsúszásban olimpiai bajnok lett. Az 1924-es párizsi olimpián a budapesti stadion tervével, melyet Lauber Dezsővel készített, ezüstérmet kapott. (Aranyérmet a szellemi olimpián építészet kategóriában nem osztották ki.) Debreceni kötődése az Aranybika Szálló tervezése óta volt, melyet 1911. december 14-én ismertetett. A szálloda megnyitására 1915. szeptember 4-én került sor. 1976. június 6-én „Sportolás és alkotótevékenység" címmel Hajós Alfréd emlékünnepséget rendeztek Debrecenben, a tiszteletére emléktáblát avattak és emlékkiállítás is nyílt a hotelben. 1985. november 5-én Hajós Alfréd utcát neveztek el a városban az olimpiai bajnokról. Ezen kívül nevét viseli egy úszóverseny és Debrecen város díja is.

Simon Petra személyében Európa legjobb ifjú női kézilabdázója volt a vendége a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Körnek. A február 3-án, az Erzsébetligeti Színház Harmónia termében rendezett találkozóra pedig rengetegen voltak kíváncsiak. A Ferencváros és a magyar női kézilabda-válogatott 20 esztendős irányítója elmondása szerint nincs még hozzászokva az ilyen közönségtalálkozókhoz, ennek ellenére a Harmóniában is a pályán megszokott kiemelkedő formáját hozta. Őszintén mesélt a gyermekkoráról, a Herman Ottó Általános Iskolában eltöltött diákéveiről, a XVI. kerületi KMSE-ben kapott kézilabdás alapokról, majd a Fradiban és az MTK-ban kölcsönben eltöltött évekről is. De legtöbb szó természetesen a válogatott sikereiről, az olimpiai szereplésről és pontszerzésről, valamint az Európa-bajnoki bronzérméről esett. „Nem gondoltam volna, hogy ennyien lesznek majd kíváncsiak rám” – mondta a rendezvény végén. – „Hatalmas megtiszteltetés számomra ez a figyelem”. A rendezvényen a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör elnöke, Hóbor Béla Simon Petrának 2024-es teljesítménye alapján a „Kerület Büszkesége” elismerést adományozta. A rendezvényen részt vett Győr Béla is.

(MOB-MOA/GyB, PKT, Csepel SC, Riersch Tamás. Fotó: BBOBK, VOBK, Csepel SC, Aqua SE, Róth Tamás, Gödöllő, Zugló, VVOBK)