Tizenkét év után újra magyar úszó-aranyat jósol a kilencedik olimpiájára készülő Kiss László

Távozik az úszók szövetségi kapitánya

2016. 04. 07.
Megosztás

Lemondott Kiss László, az úszók szövetségi kapitánya. A szakember csütörtöki közleményében tudatta elhatározását az MTI-vel.

„A magyar sport érdekeit, valamint a személyemet ért támadás folytán megrendült egészségi állapotomat is szem előtt tartva, úgy döntöttem, hogy a mai nappal lemondok szövetségi kapitányi tisztségemről” – írta Kiss László.

A 75 éves szakemberről kedden a privatkopo.hu internetes portál megírta, hogy 1961-ben, 21 éves korában két másik úszóval megerőszakolt egy fiatal lányt, amiért három év börtönre ítélték. Ugyanakkor szerdán a Magyar Úszó Szövetség vezetése és az edzőbizottság egyformán változatlan bizalmáról biztosította Kiss Lászlót.

Közleményében Kiss úgy fogalmazott, hogy „1961-ben koholt vádak alapján, koncepciós perben született meg az a döntés, amelyet utóbb ártó és lejárató szándékkal tettek közzé rólam”. Tudatta egyszersmind, hogy az ítéletben foglaltak valótlanságának bizonyítása érdekében megtette a szükséges lépéseket, egyúttal keresi a perújítás lehetőségét is.

„Kijelentem, hogy az ítéletben foglalt cselekményt soha, semmilyen körülmények között nem követtem el” – hangsúlyozta a közleményben Kiss, aki leszögezte: „idő előtti szabadulásomat nem bármiféle beszervezésnek, hanem az 1963-as amnesztiarendeletnek köszönhettem, mely igaztalan büntetésemet enyhítette”.

„Én ugyanaz az ember vagyok, mint aki egy héttel vagy 50 évvel ezelőtt voltam! Világéletemben tisztességesen, a munkámért és ezáltal a magyar sportért éltem – írta. – Az elmúlt napokban számtalan helyről kaptam megerősítést és bizalmat, melyet őszintén köszönök azoknak, akik nemcsak a jóban, hanem a rosszban is kitartottak és kiálltak mellettem” – tette hozzá.

„Szembesülnöm kellett azonban azzal – folytatódik a közlemény –, hogy tevékenységemet és személyemet jelenleg az ellenem folytatott sajtóhadjáratnak köszönhetően olyan mértékű közfelháborodás övezi, amely súlyosan megosztotta a sportszerető embereket. Jelenleg nem vizsgálom, hogy kinek és miért állhatott érdekében személyem ilyen fokú lejáratása és a korabeli híradásokban már közzétett esemény ismételt felelevenítése.”

Kiss László kitért rá, hogy kapitányi tevékenységét eredetileg is csak a 2016-os riói olimpiai játékokig kívánta ellátni. Úgy gondolja azonban, hogy a jelen körülmények között - személye megosztó voltára tekintettel - nem tud hasznára lenni sem a magyar úszóválogatottnak, sem pedig az olimpiai csapatnak.

„Fentiekre tekintettel úgy döntöttem, hogy a mai nappal lemondok szövetségi kapitányi tisztségemről. A Magyar Olimpiai Csapatnak sok sikert kívánok a riói olimpiai játékokra!” – zárta sorait a szakember.

Közben hírportálok tudósítása szerint Kiss László lemondott tiszteletbeli százhalombattai alpolgármesteri tisztéről is.

Kiss László 1954-ben kezdett úszni az FTC-ben, erőssége a pillangóúszás volt. 1960-ban magyar bajnoki címig vitte 100 méteren, és indulhatott az 1960-as római olimpián, ahol 200 méteren 24. lett. A sportolástól 25 évesen vonult vissza, majd edzőként folytatta pályfutását. Klubja mindig a Spartacus volt. Mesteredzői címét 1983-ban szerezte, hosszú ideig az öttusa-válogatott úszóedzőjeként is dolgozott.

Kiss László edzői pályafutását hat olimpiai arany (1988 és 2000 között öt Egerszegi Krisztina, egy Kovács Ágnes révén) fémjelzi, továbbá három világ- és tizennyolc Európa-bajnoki cím. Nála kezdett úszni Cseh László is. 1991-től a női, 1996-tól a teljes úszóválogatott kapitánya. Munkáját dicséri Gyurta Dániel és Risztov Éva londoni olimpiai aranyérme is. Többször volt az év edzője és szövetségi kapitánya, 2012-ben megkapta a Magyar Érdemrend nagykeresztjét, 2011-ben Prima Primissima-díjat nyert sport kategóriában.

(MOB/MTI)